Net du trečdaliai Lietuvos jaunimo naudoja kontraceptines priemones

Šiais metais atlikta akademinio jaunimo apklausa parodė, kad jaunų žmonių požiūris į kontracepciją yra kardinaliai priešingas visos visuomenės nuostatoms.
Tyrimas, kurį inicijavo ir atliko Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto dėstytojai ir studentai, apėmė pagrindinius lytinį sąmoningumą nagrinėjančius klausimus: kada įvyksta pirmieji lytiniai santykiai, iš kur semiamasi žinių apie fiziologiją, seksualinį gyvenimą bei apsaugos priemones, kokie kontracepcijos metodai praktikuojami ir kt.

Apklausoje dalyvavo 1257 vyrai ir moterys, 90% respondentų – 18-25 m. amžiaus., daugiau kaip pusė jų mokosi aukštosiose mokyklose arba yra įgiję aukštąjį išsilavinimą. Per 90% respondentų gyvena Lietuvos didmiesčiuose ir miestuose.

Gauti rezultatai parodė, jog net 73% vaikinų ir 59% merginų naudoja kontraceptines priemones. Šie duomenys iš esmės skiriasi nuo visos visuomenės elgsenos kontracepcijos srityje. Pernai atliktas Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos tyrimas konstatavo ypač konservatyvų lietuvių požiūrį į kontracepciją – net 61% vaisingo amžiaus moterų tvirtino nenaudojančios jokių kontracepcijos priemonių.
„Mūsų atlikto tyrimo metu išryškėjo ženklūs akademinio jaunimo ir visos visuomenės požiūrių į kontracepciją skirtumai”,- spaudos konferencijos metu sakė tyrimui vadovavęs VU Gamtos mokslų fakulteto profesorius Osvaldas Rukšėnas.
Anot jo, tai, jog net du trečdaliai jaunimo rūpinasi apsauga nuo neplanuoto nėštumo, rodo jaunų žmonių atsakingumą lytinio gyvenimo sferoje bei priartina mūsų visuomenę prie civilizuotų valstybių.

Apklausa parodė, kad didelė dalis jaunų žmonių renkasi šiuolaikiškas efektyvias kontraceptines priemones – net 32% merginų nėštumo prevencijai vartoja kontraceptines tabletes. Daugiausia lietuvių – maždaug pusė jaunų žmonių (47% moterų ir 51% vyrų) – naudojasi prezervatyvais.
Pasak Jūratės Burinskienės, reprodukcinės sveikatos lyderės – farmacinės kompanijos „Schering” atstovės, kontraceptinių tablečių vartojimo lygiu Lietuvos jaunos moterys nenusileidžia europietėms. Vakarų Europoje kontraceptinės tabletės (30%) užima pirmą vietą tarp kontracepcijos metodų ir populiarumu pranoksta prezervatyvus (20%).

Daugiausia žinių apie lytinius santykius jauni lietuviai teigia gaunantys iš informacijos priemonių (33-37%) ir draugų (30-32%). Tuo tarpu šeimos ir mokyklos vaidmuo gerokai kuklesnis: tik kas dešimtas jaunas žmogus žinias apie lytinį gyvenimą įgyja mokykloje, o šeimoje šia tema yra kalbėjęsi vos 12% vaikinų ir 22% merginų. Šeimos įtaka yra didesnė tik pirmajame lytinio sąmoningumo formavimo etape, t.y. – supažindinant mergaites su menstruacijomis. 48% merginų teigia apie mėnesines sužinojusios iš šeimos.

Kontracepcija tampa aktuali Lietuvoje tuo pačiu metu kaip ir Vakarų Europoje, nes pirmuosius lytinius santykius lietuviai išgyvena sulaukę vidutiniškai 17-18 m. amžiaus, t.y. tuo pačiu metu kaip ir kitų šalių gyventojai. Tačiau informacijos apie kontracepciją šaltiniai skiriasi. Lietuvoje kur kas dažniau apie kontracepciją sužinoma iš draugų ir masinės informacijos priemonių ir vos 13 proc. Lietuvos merginų šią informaciją gauna iš gydytojo.

„Kontraceptinės tabletės taip sparčiai tobulėja, kad šiandien gali atitikti kiekvienos moters individualius poreikius, todėl renkantis priemonę reikėtų kvalifikuoto gydytojo patarimo. Europoje net 75% moterų kontraceptiką rekomenduoja būtent gydytojas, galbūt todėl net devynios iš dešimties moterų yra patenkintos kontraceptinėmis tabletėmis, pasirinktą metodą vartoja vidutiniškai 8 metus”,- teigia J.Burinskienė.

Siekdama suteikti daugiau žinių apie moters fiziologiją, nėštumą ir kontracepciją, UAB „Schering” kartu su gydytojais ginekologais jau antrus metus iš eilės vykdo ilgalaikį švietėjišką projektą „Tryliktoji klasė”.

Kaip kinta visuomenės lytinio gyvenimo nuostatos Lietuvoje ir Europoje, bus galima sužinoti jau kitąmet. 2006 m. startuoja naujas Europos šeimos planavimo tyrimas, kuriuo siekiama įvertinti įvairių Europos šalių gyventojų požiūrį ir elgseną lytinio gyvenimo srityje. Šiame didelio masto tyrime dalyvauja įvairūs Europos regionai, tarp jų ir Baltijos šalys. Apklausos rezulatai bus pristatyti 2007 m.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.