Lietuvių šiuolaikinės dailės tendencijas užfiksavo kuratoriaus iš užsienio akis
Antradienį Šiuolaikinio meno centre Vilniuje atidaryta 1-osios Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalės pagrindinė paroda. Kvadrienalės rengėja, Lietuvos dailininkų sąjunga, ją pristato kaip reprezentacinę lietuvių šiuolaikinės dailės apžvalgą, kurioje dalyvauja menininkai iš visos šalies.
Pakvietė kuratorių iš Lenkijos
Kvadrienalėje pristatomi ir pripažintų dailininkų, ir debiutuojančių menininkų kūriniai, rodomi reikšmingiausi pastarųjų ketverių metų darbai bei specialiai šiam renginiui sukurti projektai. Tai ypač aktualu LDS jubiliejinių renginių kontekste: šiemet ši sąjunga švenčia savo įkūrimo 70-metį.
Pasak rengėjų, svarbus kvadrienalės aspektas – suaktyvinti Lietuvos meno plėtrą ir propagavimą pasaulyje. Todėl parodos kuratoriumi pakviestas garsus dailėtyrininkas iš Varšuvos Kšyštofas Stanislavskis, surengęs daugybę šiuolaikinio meno parodų užsienyje ir puikiai susipažinęs su Lietuvos šiuolaikinės dailės situacija.
Pagrindinė kvadrienalės paroda ŠMC veiks iki rugpjūčio 11 d. Parodoje ŠMC dalyvauja Lietuvos nacionalinės premijos laureatai – Robertas Antinis, Adomas Jacovskis, Augustinas Savickas, taip pat – Stasys Eidrigevičius, Saulius Vaitiekūnas, Eugenijus Antanas Cukermanas, Algirdas Griškevičius, Kęstutis Grigaliūnas, Linas Liandzbergis, Aleksandras Vozbinas, Petras Mazuras, Alvydas Lukys, Adomas Jacovskis ir kiti. Kauno menininkų pajėgoms parodoje ŠMC atstovauja ne tik R.Antinis, bet ir neseniai miręs Arūnas Vaitkūnas, Naglis Rytis Baltušnikas, Gintaras Palemonas Janonis, Lina Jonikė, Antanas Obcarskas, Algimantas Šlapikas ir Arvydas Žalpys.
Siūloma pažvelgti į Kauno meną
Ekspoziciją ŠMC lydi parodos prestižinėse Vilniaus dailės galerijose („Arka”, „Lietuvos aidas”, „Vartai” ir kt.) bei meno projektai viešosiose erdvėse: Vilniaus geležinkelio stotyje, Vilniaus autobusų stotyje ir Tarptautiniame Vilniaus oro uoste. „Arkos” galerijoje savo kūrinius eksponuoja ir kaunietės tekstilininkės Inga Likšaitė, Laima Oržekauskienė, Vilniaus geležinkelio sotyje – kaunietė grafikė Jūratė Rekevičiūtė, o tarp Autobusų stotyje savo kūrinius pakabinusių autorių – ir kauniečiai tapytojai Violeta Juodzevičienė bei Gintautas Vaičys.
Kauno galerija „Meno parkas” Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 4/2), esančioje šalia Šiuolaikinio meno centro, pristatė parodą „Žvilgsnis į Kauno meną”. Kuratorių tikslas buvo supažindinti kvadrienalės lankytojus su neatsiejamų nuo mūsų miesto kūrėjų darbais. Kamerinėje erdvėje, negalėjusioje sutalpinti daug kūrinių, eksponuojamos jau Anapilin išlydėtų Rimvydo Jankausko-Kampo, Mykolo Šalkausko, Arūno Vaitkūno tapybos drobės bei aktyviai šiandien kuriančių dailininkų: Aušros Andziulytės, Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės, Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės, Algimanto Šlapiko, Linos Jonikės, Eimučio Markūno, Antano Obcarsko, Vytauto Povilaičio, Egidijaus Rudinsko, Ramunės Staškevičiūtės, Gintauto Vaičio bei Arvydo Žalpio tapybos, grafikos, tekstilės kūriniai, skulptūriniai objektai.
Į parodas pateko mažai autorių
Pasak 1-osios Lietuvos šiuolaikinės dailės kvadrienalės projekto koordinatorės Rasos Mikučionytės, kuratorius K.Stanislavskis kvadrienalei atrinko 77 lietuvių menininkus. Statistikos požiūriu, tai labai maža dalis aktyviai kuriančių autorių. Todėl galima kalbėti ne apie išsamią ir įvairiakryptę pastarųjų ketverių metų lietuvių dailės apžvalgą, o apie keletą tendencijų, pasirodžiusių aktualiausiomis K.Stanislavskiui.
Pagrindinės kvadrienalės parodos ŠMC atidarymo metu įteikti apdovanojimai geriausių kūrinių autoriams. Kultūros ministerijos įsteigta piniginė premija atiteko Vladui Urbanavičiui už skulptūrą „Sąrama” – originalų kūrinį Vilniaus viešajai erdvei. Du Lietuvos dailininkų sąjungos piniginiai prizai įteikti Dianai Radavičiūtei už naujų technologijų taikymą grafikoje bei Benignai Kasparavičiūtei už savitą požiūrį į istorinę temą kūrinyje „Tėvynė”. Dviejų savaičių kūrybinės studijos LDS Palangos kūrybos namuose atiteko Vladimirui Tarasovui už skambią kultūrinių stereotipų interpretaciją instaliacijoje „Kaziukas”, Kęstučiui Grigaliūnui „už bendradarbiavimą su Jurgiu Mačiūnu” bei Džiugui Katinui – „už medaus skonio perteikimą šiuolaikinėmis meno priemonėmis videofilme „Vanduo”.
Žilvinė Petrauskaitė