Europos kino finansavimas: labai išaugęs naujųjų valstybių narių paraiškų ES paramai gauti skaičius

Pastaraisiais metais naujųjų ES valstybių narių paraiškų, skirtų finansavimui iš ES MEDIA programos gauti, skaičius labai išaugo, kai kuriais atvejais net trigubai. Apie tai kalbama šiandien atidarant 2005 m. Karlovy Varų kino festivalį, kuris laikomas išsiplėtusios Sąjungos kino raidos barometru. Šiais metais 8 MEDIA programos paremti filmai dalyvauja konkurse arba yra pateikti festivalio programai „Variety Critic’s Choice“. MEDIA remia devynių iš dešimties Europos filmų tarptautinį platinimą. Siekiant kad naujosios valstybės narės aktyviai dalyvautų šioje programoje, naujose valstybėse narėse ji buvo pradėta įgyvendinti dar iki jų įstojimo.
„Vidurio Europos kino rinka pastaraisiais metais labai pasikeitė ir nuo 1996 m. pajamos iš filmų padvigubėjo“, – teigia Viviane Reding, Europos Komisijos narė, atsakinga už kultūrą ir audiovizualinę politiką. „MEDIA programa labai prisidėjo prie šių teigiamų pokyčių, nes buvo teikiamos tikslinės stipendijos ir vykdomos šioms šalims numatytos priemonės. Programa – svarbiausia Komisijos priemonė Europos kultūros įvairovei ir Europos kino konkurencingumui stiprinti“.
2004 m. Europoje nežymiai padidėjo kino gamybos apimtys. Svarbu pastebėti, kad 2004 m. Čekijoje buvo pagamintas 21 filmas, t. y. 7 filmais daugiau nei 2003 m., o Vengrijoje ir Lenkijoje gamybos apimtys nepakito.
Dėl kino filmų lankomumo – 2004 m. 25 Europos Sąjungos šalyse buvo parduota 1 005 milijonai bilietų, 55 milijonais daugiau nei 2003 m. (950 milijonų). Šie skaičiai rodo, kad 25 valstybėse narėse kino filmų lankomumas išaugo 6%. Nors lankomumas dešimtyje naujų valstybių narių padidėjo 16%, Lenkija išsiskiria įspūdingu skaičiumi – joje 2003 m. kino filmų lankomumas išaugo 40,5%.
Vykdant MEDIA programą visose naujose valstybėse narėse buvo įkurti MEDIA biurai, teikiantys tikslines stipendijas tų šalių profesionalams. Programos vykdymo metu labai išaugo paraiškų skaičius ir padidėjo gautų dotacijų apimtis. Kai kurie regiono kino teatrai tapo Europos kino teatrų tinklo nariais ir juose rodoma daug Europos filmų.
ES Komisija pasiūlė 2007-2013 m. MEDIA biudžetą padvigubinti iki 1 milijardo eurų. Tai leistų užtikrinti, kad naujosios valstybės narės turės pakankamai lėšų kino menui remti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.