Brangstant darbo jėgai, didėjant energijos išteklių kainoms, šalies įmonėms pavyko kartu gauti ketvirtadaliu didesnį pelną, tačiau stebimas ir pavojaus ženklas – pelningumo rodikliai nedidėja.
Pamažu pildosi ūkio analitikų prognozės, kad dėl didėjančių gamybos išlaidų šalies įmonių pelningumas liausis kilęs.
Statistikos departamentas pranešė, kad šių metų pirmąjį ketvirtį vienas apyvartos litas vidutiniškai bendrovei atnešė 5,6 cento pelno. Toks pelningumo rodiklis buvo užfiksuotas tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.
„Vyksta tai ko ir reikėjo tikėtis. Įmonės susiduria su didėjančiomis išlaidomis. Nafta ir jos produktai toliau brangsta, didėja pagrindinių žaliavų kainos. Tai pirmiausia pajunta pramonės įmonės”, – LŽ sakė SEB Vilniaus banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.
Statistikai taip pat pranešė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį įmonės kartu gavo 1,7 mlrd. litų ikimokestinio pelno – 24 proc. daugiau nei pernai. Sausio-kovo mėnesiais jos bendrai turėjo 31 mlrd. litų pajamų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmuosius tris mėnesius pernai.
Sekėsi energetikams
Pelningiausiai dirbo energetikos sektoriaus įmonės. Jų pelningumas padidėjo 5,8 procentinio punkto ir siekė daugiau kaip 22 procentus. Verslo paslaugas teikiančiose įmonėse pelningumas sumažėjo ir siekė 15 proc., pašto ir telekomunikacijų sektoriuje – 14 proc. bei pramonės įmonėse – 4 procentus.
Prekybos įmonės pelną padidino 63 proc., energetikos sektorius – 58 proc., sausumos transporto įmonės – 36 proc. ir nekilnojamojo turto sektorius – 17 procentų. Pramonėje pelnas sumažėjo beveik 10 procentų. Viešbučių ir restoranų sektorius dirbo nuostolingai, tačiau nuostolis buvo kur kas mažesnis nei pernai pirmąjį ketvirtį. Statybos sektorius pirmąjį ketvirtį dirbo pelningai, o praėjusiais metais tuo pat metu buvo nuostolingas.
„Energetikos įmonių pelną nulėmė užsitęsusi žiema. Dėl sparčiai didėjančio darbo užmokesčio didėja ir vartojimo išlaido, kartu didindamos ir prekybininkų pelną. Pramonės įmonės turėjo susitaikyti su didėjančiomis gamybos išlaidomis”, – komentavo „Finastos” makroekonomikos analitikė Diana Ūselytė.
Kaip rodo oficialūs statistikos specialistų skaičiavimai, pelningai sausio-kovo mėnesiais dirbo šešios iš dešimties Lietuvos įmonių.
Kelios išeitys
Ekonomistai pažymi, kad pelningumo rodiklis ateityje gali dar labiau sumenkti, nes prošvaisčių, kad išlaidos įmonėms mažės, nėra. Jie pabrėžia, kad jį padidinti galima didinant darbo našumą. „Tam reikia investuoti į įrengimus arba kvalifikuotą darbo jėgą”, – sakė Budrytė. Tačiau „Finastos” analitikė Ūselytė neatmetė galimybės, kad bendrovės bus priverstos didesnių kainų naštą užkrauti ant vartotojų pečių.