Šių metų brandos egzaminai papiktino visuomenę ne tik užduočių prekyba, bet galėjo pažeisti ir draudžiančius diskriminaciją įstatymus.
Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė tiria skundą, ar per anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą abiturientai nebuvo diskriminuojami dėl savo religijos.
Vienos abiturientės tėvo teigimu, moksleiviams davus užduotį aprašyti Visų Šventųjų dieną bei Kūčias ir nurodyti, ką jos jiems reiškia, buvo suvaržytos kitų tikėjimų atstovų teisės ir nepagrįstai suteiktos privilegijos katalikams.
Laiškas draugei į Taivaną
Šių metų egzamino raštu užduotis buvo iš dviejų privalomų dalių: formalaus laiško, kuriuo siūloma įsidarbinti užsienyje, ir laiško draugei užsienyje.
Egzamino užduotyje menama draugė iš Taivano rašo gavusi kalendorių iš Lietuvos, pastebėjusi, jog Lietuva turi švenčių, kurios Taivane nežinomos, ir klausia: „Kas tai per šventės ir ką jos tau reiškia?”
Abiturientai turėjo parašyti 140-160 žodžių apie šias šventes.
Skundą atsiuntusio abiturientės tėvo manymu, tokia užduotis galėjo pažeisti Konstituciją, kur skelbiama, kad negalima teikti žmogui privilegijų dėl jo tikėjimo.
Lietuvoje gyvena nemažai kitas religijas ar tikėjimus išpažįstančių žmonių, dalis gyventojų apskritai nėra religingi. Taigi į valstybinio egzamino užduotis įtraukta tema, kuri aktuali tik daliai Lietuvos piliečių – katalikams.
Katalikams buvo lengviau
Skundo autorius teigia, kad atlikdami šią užduotį dalis abiturientų susidūrė su problemomis. Jeigu, pavyzdžiui, musulmonas ar stačiatikis ir galėjo parašyti apie tai, kokios tai šventės, jie vargiai galėjo nurodyti, ką jos abiturientui reiškia asmeniškai.
Tuo tarpu Kūčias ir Visų Šventųjų dieną švenčiantiems katalikams nereikėjo sukti galvos, ką parašyti.
Skunde nurodoma daugybė neutralių universalių temų egzamino užduočiai: rūkymo ir narkotikų žala, sporto nauda.
Dalis moksleivių nustebo
Moksleivių parlamento pirmininkas Justas Plankis teigė, kad kai kurie abiturientai, gavę tokią užduotį, nustebo.
Jai atlikti reikėjo specialaus žodyno, reikėjo iš anksto pasidomėti, kaip vadinasi vienas ar kitas religinis atributas. Kito tikėjimo moksleiviams tai buvo ypač sunku.
Nors J.Plankiui nebuvo problemų parašyti laišką apie lietuviškas šventes, jis įsitikinęs, kad egzaminų užduotys turėtų būti kitokios.
Pavyzdžiui, galima pasiūlyti parašyti laišką apie perskaitytą knygą.
Stačiatikiui – galvosūkis
Vilniaus „Sietuvos” vidurinės mokyklos abiturientas Dmitrijus Lemešovas vakar „Lietuvos rytui” pasakojo sutrikęs, kai išvydo užduotį apie Kūčias ir Visų Šventųjų dieną. Tiesa, jis parašė, kad lankomi artimųjų kapai, nors stačiatikiai tai daro ne Visų Šventųjų dieną.
„Mes kitaip švenčiame šias šventes ir mažiau žinome, kaip jas švenčia katalikai. Per egzaminą reikėjo aprašyti daug detalių, kurių nežinojau”, – teigė jaunuolis.
D.Lemešovui sunkiausia buvo atsakyti į klausimą: „Ką tau reiškia šios šventės”, nes stačiatikiai Kūčių nešvenčia.
Siūlo vengti jautrių temų
Socialinių tyrimų instituto direktorius Arvydas Matulionis savo atsakyme kontrolierei pabrėžė, kad vienareikšmiškai komentuoti šią egzaminų užduotį labai sunku.
Vis dėlto rengiant valstybinių brandos egzaminų užduotis patartina vengti temų, kurios yra susietos su mokinių etnine, tautine ar konfesine tapatybe ir kurioms gali būti jautrios atskiros abiturientų grupės.
Psichologė neįžvelgė problemų
Tuo tarpu psichologė Rasa Bieliauskaitė nemano, kad tokios egzaminų užduotys galėjo sukelti ypač didelių psichologinių problemų kito tikėjimo žmogui, jei jis integruotas į visuomenę. Laikantys abitūros egzaminą būtent tokie ir yra.
R.Bieliauskaitės manymu, moksleiviai per egzaminą galėjo pabandyti prisiminti, ką apie šias šventes jie žino.
Į klausimą, ką tos šventės reiškia asmeniškai, buvo galima parašyti, ką tomis dienomis moksleiviai mato: kaip žmonės keičiasi dovanėlėmis, puošia eglutes, lanko kapus.
Centro vadovas nekalbėjo
Egzaminų centro direktorius Vidmantas Jurgaitis, sušukęs, kad su žurnalistais nekalba mobiliuoju telefonu, vakar metė ragelį.
Po skandalo dėl lietuvių kalbos egzamino užduočių pardavinėjimo V.Jurgaitis yra nusprendęs atsistatydinti.