Didžioji Britanija perėmė pirmininkavimą ES, tikėdamasi įgyvendinti didelio masto reformas
Didžioji Britanija vakar perėmė rotacinį pirmininkavimą problemų persekiojamai Europos Sąjungai (ES), išreiškusi viltį, jog Bendriją ištikusi aštri krizė, kurią išprovokavo nesėkmingos derybos dėl biudžeto ir nežinia dėl ES Konstitucijos ateities, bus akstinas įgyvendinti reformas. Tačiau daugelis politikų abejoja, ar britams pavyks įveikti iškilusius nesutarimus.
Laukia audringas pusmetis
Ateinantys šeši mėnesiai bus gana audringi, nes ES lyderiams teks ieškoti būdų, kaip išspręsti nesutarimus dėl biudžeto 2007-2013 metų laikotarpiui, ir apmąstyti priežastis, dėl kurių prancūzų ir olandų rinkėjai atmetė Bendrijos Konstitucijos projektą.
„Situacija, kurioje šiuo metu yra Europa, nemaloni”, – sakė britų užsienio reikalų sekretorius Džekas Stro.
„Tačiau kaip savo kalboje praėjusią savaitę sakė ministras pirmininkas, krizė gali suteikti progą”, – sakė jis BBC radijui, turėdamas galvoje T.Blero pasisakymą apie Londono pirmininkavimo ES prioritetus Europos Parlamente Briuselyje.
„Iš esmės manau, jog ši krizė, problema, anksčiau ar vėliau turėjo ištikti Europą”, – sakė Džekas Stro.
Gali kiti naujas konfliktas
T.Bleras pabrėžė norįs reformuoti Bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP), pagal kurią dosniai subsidijuojamas žemės ūkis, ir tuo pat metu peržiūrėti kasmet Londonui iš ES biudžeto grąžinamą prieštaringai vertinamą išmoką, kad būtų pertvarkytas ilgalaikis Bendrijos finansavimas.
Britų premjeras tvirtina, jog neteisinga 40 proc. ES biudžeto skirti žemės ūkiui, ir ragina dalį dabar žemės ūkio politikai skiriamų lėšų nukreipti tyrimams ir vystymui finansuoti, kad Bendrija būtų deramai pasirengusi spręsti globalizacijos metamus iššūkius.
Tačiau tokia reforma veikiausiai išprovokuos naują konfliktą tarp T.Bero ir Prancūzijos prezidento Žako Širako, kuris pasiryžęs bet kokiomis priemonėmis išsaugoti BŽŪP išmokas žemdirbiams. Prancūzija pagal BŽŪP gauna didžiausią paramą savo žemės ūkiui.
Remia Turkijos įstojimą į ES
Viltys susitarti dėl ilgalaikio ES biudžeto žlugo prieš dvi savaites vykusiame bloko viršūnių susitikime, kai D.Britanija atmetė galimybę atsisakyti kasmet iš ES biudžeto jai grąžinamos išmokos, kol negaus garantijų, jog bus reformuota subsidijų žemės ūkiui sistema.
Tai dar labiau pagilino krizę Bendrijoje, kuri ją ištiko, kai praėjusį mėnesį vykusiuose plebiscituose prancūzai ir olandai įtikinama persvara atmetė ES Konstituciją.
Džekas Stro vakar, pristatydamas D.Britanijos pirmininkavimo ES prioritetus, pakartojo, kad šalis tvirtai remia musulmoniškosios Turkijos pastangas prisijungti prie bloko, kai bus užbaigtos spalį prasidėsiančios stojimo derybos.
Jis taip pat sakė, kad ES pasirengusi pradėti narystės derybas su Kroatija, tačiau Zagrebas privalo bendradarbiauti su Jungtinių Tautų (JT) karo nusikaltimų tribunolu. Be to, pasak Džeko Stro, Bendrija nekantriai laukia, kai prie jos 2007-aisiais galės prisijungti Bulgarija ir Rumunija.
Pirmininkavimo ES laikotarpiu Didžiosios Britanijos laukia virtinė dvišalių viršūnių susitikimų, tarp jų su Kinija, Indija, Rusija ir Ukraina. D.Britanija taip pat atstovaus blokui rugsėjį Niujorke vyksiančiame Jungtinių Tautų tūkstantmečio susitikime.