Toks neįprastas klausimas buvo pateiktas viename anglų studentų interneto forume. Paaiškėjo, kad galima: be puodo ir viryklės, ir net be vandens. Tereikia tik dviejų mobiliųjų telefonų.
Aprašymas skambėjo įtikinamai, paremtas fizikos terminais, tačiau ar jis realus? Tuo nusprendė įsitikinti du rusai tyrėjai Vladimiras Lagovskis (lagovskiy@kp.ru) ir Andrejus Moisejenka (moisey@kp.ru).
Reikia: kiaušinio; stovo – ne metalinio, o plastikinio, keraminio ar medinio; dviejų mobiliųjų telefonų – kuo senesni, tuo geriau (seni telefonai labiau spinduliuoja; pageidautina, kad jie būtų aptarnaujami skirtingų ryšių operatorių); radijo imtuvo.
Veiksmų planas
Jokios magijos ir stebuklų. Paslaptis slypi radijo spinduliuose, kuriuos skleidžia mobilieji telefonai. Internetinio autoriaus nuomone, jie turi sukurti mikrobangų krosnelės efektą ir šildyti kiaušinį.
Iš trijų tuščių cigarečių pakelių įrengiama bandomoji aikštelė. Į pakelius įstatomi telefonai, kad nejudėtų.
Iš vieno telefono skambinama kitam (į skambutį reikia būtinai atsiliepti), pastatomi abu telefonai vieną priešais kitą ir per vidurį įmontuojamas kiaušinis. Reikia pasistengti, kad telefonų antenos būtų ties kiaušinio viduriu.
Mikrobangų krosnelė paruošta! Įjungiamas radijas. Jo skleidžiamas garsas, tarkim, muzika, imituoja telefono pokalbį. Telefonai nuolat perdavinės muziką vienas kitam, t.y. intensyviai skleis radijo bangas. Prietaiso galingumas dėl to tik stiprės.
Anglų studentas, originalaus recepto autorius, tvirtino, kad tokiu būdu jis išvirė vištos kiaušinį per tris minutes.
Rusams nesisekė
V.Lagovskis ir A.Moisejenka išbandė metodą, tačiau jiems per tris minutes kiaušinis net nesušilo. Jie šmaikštavo, kad anglas tikriausiai naudojo dar „šaltojo karo” laikų „mobiliaką” arba angliški kiaušiniai kitokie.
Rusai nusprendė pratęsti eksperimentą. Jie paliko improvizuotą mikrobangų krosnelę dirbti ilgiau.
15 minučių – nieko nevyksta. Melagis anglas iškeikiamas negražiais žodžiais.
25 minutės – kiaušinis ėmė šilti! Bandytojams atsirado viltis, kad eksperimentas pavyks.
40 minučių – ne, nemelavo anglų džentelmenas. Kiaušinio paviršius labai karštas. Bet jaučiama, kad viduje jis dar žalias.
65 minutės – eksperimentą teko priverstinai nutraukti: vieno telefono sąskaitoje baigėsi pinigai.
Atsargiai nulupę kiaušinį bandytojai pamatė, kad baltymas gerai išviręs, o trynys dar skystas. Et, kad dar pusvalandžiuką…
Rezultatai
I išvada
Virti kiaušinius mobiliaisiais telefonais galima, bet labai brangu. Pigiausiai pokalbių minutė Lietuvoje kainuoja 32 centus.
Išeina, kad 65 minučių pokalbis kainavo 20 litų 80 centų. Jei pervestume šią sumą į kilovatvalandes ir panaudotume elektrinei viryklei, galima būtų išvirti kiaušinių didelio kelto keleiviams, plaukiantiems iš Klaipėdos į Kylį. Ir dar įgulai užtektų.
II išvada
Kalbos apie pavojingą mobiliojo ryšio telefonų spinduliavimą yra smarkiai perdėtos.
Smegenys gali sukepti tik valandų valandas šnekant telefonu. Be to, labai retai kas kalba dviem mobiliaisiais iš karto.
III išvada
Kiaušinis vis dėlto išvirė! Tad nešiotis kelnių kišenėse du telefonus nerekomenduojama.
Spinduliuojančių telefonų reitingas
Gegužės mėnesį JAV asociacija CTIA (Cellular Telecommunications Industry Association) paskelbė labiausiai spinduliuojančių mobiliųjų telefonų dešimtuką. Ekspertai tvirtina, kad vartotojų sveikatai niekas negresia – telefonai spinduliuoja normos ribose.
Viršutines aštuonias pozicijas užima „Motorolos” telefonai.
Tyrėjai tvirtina, kad nė vienas patikrintas aparatas neviršijo JAV ir Europoje nustatytų spinduliavimo normų. Jų spinduliuotės (SAR) reikšmės svyravo nuo 1,51 iki 1,58 vato į kūno masės kg.
Priminsime, kad SAR (Specific Absorption Rates) nustato elektromagnetinio spinduliavimo lygį, išreikštą vatais per sekundę vienam žmogaus kūno kilogramui.
Europoje leidžiamas spinduliavimas yra 2 vatai į kg. JAV normos dar griežtesnės – 1,6 vato į kg.
Tas pats tyrimas skelbia, kad saugiausiųjų telefonų sąrašo lyderis – ” Audiovox PPC66001″, kurio SAR 0,12.
Toliau seka du modeliai „Motorola MPХ200” ir „Motorola Timeport L7089” (0,2 ir 0,22 SAR).
Sąrašo gale „Siemens S40”, kuris spinduliuoja 0,33 SAR.
Apie savo telefoną galima sužinoti tinklalapyje www.sarvalues.com.
😀 geras bet kazkaip netikiu, juk jeigu jis ikaista kazkiek tai ir atausta, bangu intensivumas turi dideti
Per kiaušingalvius bandė su šimtu ar kiek telefonų, ir nieko… bet jie neatsiliepė…