Tolimųjų Rytų medicina Austrijoje išgyvena bumą – tačiau atsargiai: toli gražu ne viskas, ką siūlo Kinija, naudinga žmonių sveikatai.
Vaistinėse, dietinėse parduotuvėse ir prekybos centruose – visur susiduri su įvairiais naudingais produktais iš didžiosios imperijos: žalioji arbata, imbieras arba ženšenis. „Kinijoje žmonės daug žino apie tradicinius gydymo metodus.
Austrai tokių žinių neturi”, – sielojasi tradicinės kinų medicinos specialistė Ven Ši Chun. Jos nuomone, kinų naminiai vaistai dažnai naudojami neteisingai. Pavyzdžiui, imbieras, kuris yra labai populiarus. Kaip teigia specialistė, milijonai kinų juk negali klysti.
Dažnai rekomenduojama gerti imbiero arbatą, kad žmogus sušiltų, taip pat kai šąla rankos ir kojos. „Teisingai. Imbieras šildo. 80 proc. kinų priklauso „vėsiam” žmonių tipui, todėl imbieras jiems tinka.
Tačiau austrai priklauso „karštajam” tipui, – susirūpina Ven. – Tai tas pats, kas pilti alyvos į ugnį!”
Ponia Ven kalba, kad austrus „karštus” daro pirmiausia jų mityba. Ugniniai prieskoniai (aitrioji paprika, karis, bazilikas) ir produktų kulinarinio apdorojimo būdai sukuria natūralią ugnį. Tokiu atveju imbieras tinka tik išoriniam vartojimui.
Žalioji arbata „sugauna” laisvuosius radikalus ir padeda virškinti maistą. „Tačiau žalioji arbata, geriama iš ryto nevalgius, pažeidžia skrandžio gleivinę. Todėl jos negalima gerti pusryčiams”, – įspėja specialistė. O kadangi šis naudingas sveikatai nuoviras mažina geležies pasisavinimą, jis nerekomenduojamas nėščiosioms. Vaikams Kinijoje žalioji arbata apskritai neduodama.
Ženšenis prilyginamas afrodiziakams, antidepresantams ir priemonėms, gerinančioms nervų sistemos darbą. Produktų, kuriuose yra stebuklingosios šaknies, labai daug. „Kinijoje mes išskiriame 15 ženšenio rūšių.
Kiekviena iš jų skirtingai veikia įvairių tipų pacientus. Ant čionykščių produktų etikečių paprastai rašoma tiesiog „Ženšenis”. Ir kaip žinoti, kokį būtent pasirinkti?”
Reikalingos individualios tradicinės kinų medicinos diplomuotų specialistų konsultacijos. Bet kokia žolė, bet koks augalas, naudojamas tradicinėje kinų medicinoje, veikia įvairius žmones skirtingai. Bendrų receptų nėra.