Prezidentui – griežtas mero atkirtis

Asmeninė dviejų garsių žmonių bičiulystė kasdien vis labiau tampa panaši į politinę priešpriešą.

Prezidentas Valdas Adamkus, kuris yra ir Vilniaus mero Artūro Zuoko sūnaus krikštatėvis, atkakliai bando išstumti sostinės vadovą iš posto.

Išgirdęs dar vieną V.Adamkaus siūlymą atsistatydinti A.Zuokas vakar pareiškė, jog trauktis neketina. Be to, išrėžė, kad prezidentas, kaip ir kiekvienas Lietuvos pilietis, privalo gerbti savivaldos teises.

Po pareiškimo – nuostaba

„Aišku – kaip dieną, aš išsakiau savo principus.

Mano supratimu, būtų geriausias sprendimas jam pačiam, galvojant apie savo politinę ateitį, pasitraukti šiuo metu iš esamų pareigų”, – vakar apie A.Zuoką pareiškė prezidentas.

Kaliningrade viešintis Vilniaus meras neslėpė nuostabos, išgirdęs apie tokį V.Adamkaus pareiškimą.

„Gal ir kvaila, tačiau apie asmeninius reikalus savigarba man neleidžia kalbėtis net su prezidentu.

Man taip pat nereikia niekieno palaikymo – aš iki šiol pats kūriau savo gyvenimą, kursiu pats jį ir ateityje.

Taip pat daug padėjau ar prisidėjau prie kitų žmonių kuriant ir jų ateitį. Todėl prezidento pasakymą vertinu kaip jo asmeninį rūpinimąsi manimi, kaip vienu iš jo draugų ir rėmėjų”, – vakar „Lietuvos rytui” pareiškė A.Zuokas.

Šis politikas yra daug prisidėjęs, kad V.Adamkus antrąkart būtų išrinktas šalies vadovu.

„Prezidentas yra ne vieną kartą pripažinęs savo klaidas. Ir aš tikiuosi, kad laikas parodys, ar šiandieniniai prezidento vertinimai yra teisingi, ar klaidingi”, – išrėžė Vilniaus meras.

Priminė ir Konstituciją

Kalbėdamas su „Lietuvos rytu” sostinės meras pabrėžė, jog savivaldos teisę laiduoja Konstitucija bei įstatymai: „Būtina, kad prezidentas būtų aktyvus vidaus politikoje, bet savivaldos teises ir laisves turėtų gerbti kiekvienas Lietuvos politikas”.

A.Zuokas priminė, jog jau antrą kadenciją yra Vilniaus meras, kad juo pasitikėjo Vilniaus rinkėjai, miesto taryba: „Ir aš ketinu tęsti darbus iki kitų savivaldos rinkimų. Gerbdamas valstybės vadovo nuomonę, vis dėlto pirmiausia remiuosi rinkėjų valia ir Vilniaus tarybos sprendimais”.

Anot A.Zuoko, galų gale Vietos savivaldos įstatymas numato, kad ne prezidentas, o Vyriausybė tuo atveju, jeigu meras blogai atlieka savo pareigas, gali savo nutarimu kreiptis į tarybą dėl mero arba mero pavaduotojo atleidimo ar netgi į Seimą – dėl tiesioginio valdymo įvedimo.

„Man labai svarbi ir prezidento nuomonė, ir jo asmeninis rūpinimasis mano asmenine politine ateitimi”, – dar sykį pakartojęs Vilniaus meras pridūrė, jog šiandien tik tas politikas turės visuomenės įvertinimą ir palaikymą, kuris galvos ne apie savo asmeninę politinę ateitį, o apie miesto ir valstybės likimą.

Bandė švelninti situaciją

Pirmasis prezidento pareiškimas, netiesiogiai siūlant Vilniaus merui trauktis iš posto, nuskambėjo šių metų birželį. Italijoje tuo metu atostogavusiam A.Zuokui jis buvo irgi netikėtas.

„Lietuvos ryto” žiniomis, merui grįžus iš atostogų, prezidentas nedelsdamas susisiekė su juo telefonu ir bandė švelninti situaciją aiškindamas, kad jo žodžius žiniasklaida interpretavo neteisingai.

Vis dėlto A.Zuokas, atsižvelgdamas į prezidento viešai pareikštą poziciją, laikinai nusprendė pasitraukti iš Liberalų ir centro sąjungos pirmininko posto.

Prieš savaitę A.Zuokas dalyvavo prezidento bendražygių surengtame rinkimų metinių vakarėlyje Turniškėse. Pobūviui pasibaigus prezidento komandą ir rėmėjus jis priėmė savo namuose Užupyje.

Premjeras gina žmogaus teises

Apie A.Zuoką su prezidentu vakar kalbėjosi ir premjeras Algirdas Brazauskas.

Vyriausybės vadovas dar kartą pakartojo, jog gynė ir gina ne Vilniaus merą, o žmogaus teises: „Pastaruoju metu aš Lietuvoje atlieku Andrejaus Sacharovo (žinomas Rusijos disidentas, Nobelio Taikos premijos laureatas. – Red.) vaidmenį. Mano supratimu, žmogaus teisės yra neteisingai interpretuojamos”.

Premjeras jau ne kartą piktinosi, kad Lietuvoje žinomi politikai neretai teisiami be jokių jų kaltės įrodymų.

Tokią nuostatą A.Brazauskas pakartojo ir vakar Prezidentūroje: „Kuo kaltinamas A.Zuokas ir kas turi jo kaltės įrodymus? Niekas į šį klausimą atsakyti negali.

Todėl, kad šis klausimas visą laiką keliamas, šnekama apie kažką, apie mistiką, niekad nėra įrodymų. Ne moralinis aspektas čia vyrauja. Ne tai, kad A.Zuokas elgiasi kaip pareigūnas, kaip šeimos tėvas ar dar kas nors blogai, kompromituoja save kaip asmenį.

Kalbama apie jam inkriminuojamą baudžiamąją atsakomybę – tai turi būti įrodymai. Kokioje demokratinėje valstybėje taip galima gatvėje, laikraštyje ar televizijoje nuteisti žmogų? Kokiu pagrindu?

Todėl prezidentui ir pasakiau, kad tegul prokurorai suintensyvina ikiteisminį tyrimą ir įrodo, kokį nusikaltimą padarė A.Zuokas. Jeigu jo kaltė bus įrodyta, tikrai jo niekas negins”.

Vakarykščio prezidento pareiškimo, kad A.Zuokas turėtų atsistatydinti iš mero posto, A.Brazauskas nekomentavo.

A.Brazausko pagalbos neprašė

Penktadienį su „Lietuvos rytu” kalbėjęs A.Zuokas tvirtino, jog pasigirdus prezidento, Seimo vadovo Artūro Paulausko ir kai kurių parlamentarų raginimams atsistatydinti, tikrai neprašęs premjero užtarimo ar pagalbos.

„Mes su premjeru buvom susitikę gal prieš mėnesį ar daugiau. Per tą laiką nesame netgi telefonu kalbėjęsi”, – sakė Vilniaus meras.
Birutė Vyšniauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.