Regioninis sąvartynas atitinka ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktus

Leidimo prašys iš anksto

Vienas iš svarbių dokumentų, kurį turi gauti kiekvienas regioninis sąvartynas, yra taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas. Leidimai išduodami remiantis 2002 m vasario 27 d. aplinkos ministro patvirtintomis taisyklėmis. Į šias taisykles yra perkelti ES direktyvos 96/61/EC „Dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės” reikalavimai. Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas suteikia teisę eksploatuoti įrenginį (šiuo atveju – sąvartyną) pagal sąlygas, atitinkančias minėtų taisyklių reikalavimus. Taigi, leidimas turi būti gautas prieš pradedant įrenginio eksploatavimą, o ne jo techninio projekto rengimo stadijoje. Būtent tokią nuostatą patvirtino ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas, atsakingas už taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimą.

Geriausio prieinamo gamybos būdo nustatymas yra sudėtinė taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo dalis ir šiuo atveju galioja tie patys reikalavimai, t.y. jis nustatomas iki įrenginio eksploatavimo pradžios, o ne jo techninio projekto rengimo metu. Jis nustatomas pagal ES atitinkamai veiklos rūšiai parengtą dokumentą, tačiau buitinių atliekų sąvartynų eksploatavimui tokio dokumento parengta nėra, nors kai kurie atskiri sąvartyno veiklos komponentai yra juose atspindėti.

Nors regioninį sąvartyną planuojama įrengti tik 2006 metų pabaigoje, taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą numatoma parengti dar šių metų rugsėjo mėnesį. Leidimo parengimui sudaryta sutartis su žinoma Vokietijos kompanija „Fichtner GmbH”, kuri yra rengusi panašius dokumentus ne vienam Vokietijos sąvartynui.

Savo ruožtu, regiono aplinkos apsaugos departamentas, rengiant techninį sąvartyno projektą, nustato tam tikras sąlygas, o vėliau vertina projekto gamtosauginius aspektus ir tvirtina atskirai pagal nustatytus reikalavimus sudaromą techninio projekto aplinkos apaugos dalį. Naujo Vilniaus regiono sąvartyno techninio projekto aplinkos apsaugos dalį Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas patvirtino š.m. balandžio mėnesį.

Atliekos bus rūšiuojamos

Naujame regioniniame sąvartyne išties nenumatomas kitas atliekų apdorojimas kaip atliekų šalinimas – tam ir yra skirtas sąvartynas. Tačiau tokios nuostatos kritikai užmiršta, kad sąvartynas yra tik vienas sudėtingos regioninės atliekų tvarkymo sistemos komponentas. Ši sistema yra aprašyta patvirtintame Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo plane. Šiuo metu pradėtas rengti naujas Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo planas, kurį planuojama patvirtinti dar šių metų rudenį. Jame daug dėmesio bus skiriama alternatyviems atliekų tvarkymo būdams. Visų pirma, numatoma, kad į naują sąvartyną atliekos bus priimamos tik rūšiuotos, numatant pakankamai didelį mokestį už nerūšiuotų atliekų šalinimą, kad ši nuostata būtų realizuota. Atliekos bus rūšiuojamos jų susidarymo vietoje, plečiant konteinerių antrinėms žaliavoms pasiūlą ir geografiją, o taip dalį atliekų rūšiuojant atliekų surinkimo įmonėse, kurios jau dabar turi nemažus pajėgumus tokiai veiklai vykdyti.

Siekiant sumažinti biodegraduojamųjų atliekų patekimą į sąvartyną, nustatyta, kad sąvartyne negalės būti šalinamas vandens nuotekų dumblas. Žaliųjų atliekų tvarkymui kiekvienoje savivaldybėje turėtų būti įrengtos specialios aikštelės. Kadangi vien tokių priemonių neužteks, turės būti įdiegti alternatyvūs atliekų tvarkymo būdai. Tam skatinti, nuo 2010 metų planuojama įvestį sąvartyno mokestį, kuris suteiktų ekonominį pranašumą brangesniems, tačiau gamtosauginiu požiūriu palankesniems atliekų tvarkymo būdams. Šiuo metu jau yra parengtos techninės užduoties parengti komunalinių atliekų deginimo Vilniaus mieste galimybių studiją sąlygos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.