Svarstoma galimybė per porą metų gyvsidabrinius termometrus pakeisti elektroniniais

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai derina Lietuvos poziciją dėl gyvsidabrinių termometrų uždraudimo tiekimo į rinką. Tokia galimybė svarstoma Europos parlamento ir Tarybos direktyvos projekte. Europos Sąjungos Tarybos darbo grupės ,,Pavojingos medžiagos ir preparatai” posėdyje buvo siūloma, kad po dviejų metų būtų uždrausta tiekti į rinką gyvsidabrinius žmonių temperatūros matavimo termometrus. Gyvsidabrinius termometrus pakeistų elektroniniai.

Visose Europos Sąjungos (ES) šalyse siekiama uždrausti naudoti pavojingas chemines medžiagas – gyvsidabrį ir šviną. Nė viena direktyvos projektą svarstanti šalis narė nepasisakė prieš termometrų tiekimo į rinką sustabdymą. Lietuvos atstovų, dalyvaujančių ES Tarybos darbo grupėje teigimu, deramasi tik dėl pereinamojo laikotarpio.

Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama išanalizuoti sveikatos priežiūros įstaigų išteklius, vykdo didžiųjų Lietuvos gydymo įstaigų apklausą, kurios metu prašoma pateikti duomenis apie turimų gyvsidabrinių termometrų ir kitų gyvsidabrinių medicininių matavimo prietaisų (manometrų, barometrų, sfigmomanometrų) skaičių.

Vienas toksiškiausių cheminių elementų – gyvsidabris yra plačiai naudojamas buityje, įvairių matavimo prietaisų, rentgeno, kvarco, neoninių ir kitų lempų, įvairių metalų ir gyvsidabrio lydinių gamyboje, medicinoje ir odontologijoje, todėl būtina saugotis galimo gyvsidabrio patekimo į žmogaus organizmą. Galima apsinuodyti net nuo vieno sudužusio termometro. Gyvsidabrio garai į žmogaus organizmą patenka per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivines. Gyvsidabris sukelia ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Pirmieji apsinuodijimo požymiai: silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Pastebėjus apsinuodijimo gyvsidabriu požymius, rekomenduojama gerti vandens su aktyvuota anglimi, vandens su kiaušinio baltymu ir stengtis viską išvemti. Apsinuodijusius būtina kuo greičiau nugabenti į gydymo įstaigą.

Jei netyčia sudužo termometras ir gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, negalima valyti jo šluoste – gyvsidabris pasklis tik dar plačiau ir taip padidės jo garavimo paviršius. Gyvsidabriui rinkti reikalingas butelis su vandeniu ir sandariu kamščiu, lazdelė, guminė kriaušė, storesnio popieriaus lapas, lipni juosta arba klijais pateptas popieriaus lapas, kalio permanganato tirpalas. Pačius didžiausius rutuliukus lazdele reikia sustumti ant popieriaus ir supilti į butelį. Paskui gumine kriauše susiurbti mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkti su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilti į butelį su vandeniu ir sandariai uždaryti. Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, reikia nuvalyti kalio permanganato tirpalu, patalpas išplauti ir gerai išvėdinti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.