Lakūno nesėkmė su miglotomis prognozėmis

Baltarusijos oro erdvę pažeidusio lakūno motina tvirtina būsianti kaimyninėje valstybėje iki incidento tyrimo pabaigos

Vilniaus apygardos prokuratūra vakar pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos oreivio skrydžio į Baltarusiją, pažeidžiant tarptautinių skrydžių taisykles. Tuo tarpu kaimyninėje šalyje viešintys piloto artimieji teigia negalintys pasakyti, kada sugrįš į Lietuvą.

Deportuoti neskuba

Vakar pavakarę „Kauno dienos” kalbinta trisdešimtmečio piloto Tado Blaževičiaus motina Neringa Blaževičienė prisipažino kol kas geresnių prognozių nesitikinti: „Šiuo metu sėdime prie kareivinių ir laukiame, kol būsime pakviesti pokalbiui, tačiau akivaizdu, kad galutinio sprendimo jo metu tikrai neišgirsime, nes čia niekas nieko aiškiai nepasako ir nežada”.

Moteris sakė, kad vakar Baltarusijos pareigūnai vėl ėmėsi atlikti dar vieną ekspertizę, siekdami ištirti lėktuve buvusio kompaso tikslumą. Tikimasi, jog šio, jau nebe pirmo, tyrimo metu bus išsiaiškinta, kokie techniniai gedimai galėjo atsirasti, dėl kurių Lietuvos oreivis negalėjo susiorientuoti ir tokiu būdu kirto Baltarusijos oro erdvę.

Pasak N.Blaževičienės, kol kas į Lietuvą sugrįžti negali ir kartu su sūnumi skridusi jos 22-ejų metų dukra Indrė Blaževičiūtė: „Ji yra visiškai laisva ir gali čia vaikščioti kur panorėjusi, tačiau kol kas neatgavo savo asmens dokumentų, todėl vis dar nebus deportuota į Lietuvą”.

Paklausta apie sūnui paskirtą areštą, kuris praėjus trims dienoms po sulaikymo vietos prokurorų sprendimu buvo pratęstas dar dešimčiai parų, motina negalėjo pasidžiaugti: „Sąlygos ten tikrai ne tokios, kaip sanatorijoje. Nors visi darbuotojai su mumis gražiai bendrauja, tačiau tikrai nėra malonu ir lengva leisti dienas labai šaltose patalpose su kumščio dydžio langeliu, pro kurį taisyklės netgi draudžia žvilgtelti. Tikrąja to žodžio prasme, tai yra tiesiog daboklė”.

Tuo tarpu Lietuvos teisėsaugininkai taip pat imasi darbo. Vilniaus apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto orlaivio išskridimo iš Lietuvos. Už pastarąjį nusikaltimą, priklausomai nuo jo sudėtingumo, Baudžiamasis kodeksas numato baudą, areštą ar laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Dar viena ekspertizė

N.Blaževičienė nepanoro kalbėti apie savo išgyvenimus ir emocijas. Vis dėlto moteris prasitarė, kad tokie įvykiai gerokai skaudina, kai visiškai ramaus būdo žmogus, niekada neįsivėlęs į jokius kriminalinius įvykius, vienąkart išskridęs paskraidyti tampa vos ne nusikaltėliu.

Anksčiau plačiai deklaruotas kaimyninės šalies atstovų geranoriškumas N.Blaževičienei šiomis dienomis šiek tiek apkarto. Dabar ji sako labiausiai norinti tik vieno: kad Baltarusijos pareigūnams pakaktų jos sūnui paskirtų dešimties parų arešto, per kurias jie suspėtų išsiaiškinti visus šio nelaimingo incidento niuansus bei aplinkybes. Motina sako negirdėjusi, kad vietos teisėsaugininkai jos sūnui ir dukrai būtų darę vienokį ar kitokį spaudimą. Anot jos, tardytojai dirba pagal tradicinius savo darbo metodus, reikalaudami kalbėti tik teisybę, tačiau jokių prievartinių veiksmų dėl to nesiima.

„Pareigūnai dar kartą bando išsiaiškinti, ar buvo Tado pilotuotame lėktuve kokių nors gedimų. Jei jų suras, sūnaus kaltė bus minimali. Tačiau jeigu paaiškės, kad lėktuvas yra visiškai techniškai tvarkingas ir nė kiek nesugedęs, tuomet jau bus svarstoma, kokio dydžio yra Tado kaltė”, – pasakojo N.Blaževičienė.

Vertindama Lietuvos diplomatų darbą, moteris klustelėjo netoliese buvusios dukros nuomonės, tačiau iškart po to konstatavo, kad viskas buvo padaryta teisingai. Ji buvo patenkinta Lietuvos ambasados Baltarusijoje konsulo Marijaus Nemanio atliktu darbu: „Jis ne vieną kartą buvo atvykęs ir bendravo su dukra bei sūnumi ir stengėsi padėti kuo tik galėdamas, todėl toks su kaupu atliekamas darbas negali būti vertinamas niekaip kitaip, kaip tik labai gerai”.

Prošvaisčių nesitikima

Baigdama pokalbį, N.Blaževičienė dar kartą pakartojo kol kas nesitikinti geresnių prognozių: „Dar tikrai nežinome, kada grįšime į Lietuvą. Kol kas ketinu būti arčiau vaikų ir laukti iki galo, kol incidentas bus išaiškintas, o jo tyrimas užbaigtas”.

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Spaudos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Ramūnas Mačius vakar taip pas negalėjo pasakyti nieko džiuginančio, mat jokio oficialaus atsakymo iš Baltarusijos diplomatų teigė dar nesulaukęs. R.Mačius vylėsi, kad bent jau preliminarūs kaimyninės šalies atstovų atsakymai šiandien vis tik turėtų pasiekti Lietuvą.

Priminsime, kad antradienio vakarą T.Blaževičius su Vokietijoje pagamintu dviviečiu lėktuvu CS-TW, priklausančiu Kauno D.Liekio pilotų klubui „Alfa”, treniruočių skrydžiui pakilo iš Aleksoto aerodromo. Trisdešimtmetis pilotas ketino įveikti maršrutą Kaunas-Trakai-Kernavė-Kaunas ir įskrido į Baltarusijos oro erdvę.

Lietuvio pilotuojamą lėktuvą „sugavo” vietos priešlėktuvinės gynybos naikintuvai „Su-25” ir priverstinai nutupdė kariniame Lydos aerodrome.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.