Neseniai grįžęs iš Rytų ir Centrinės Europos dažasvydžio lygos „Centurio-2005” etapo Vengrijos sostinėje Budapešte Klaipėdos administratorių biuro direktorius bei sporto klubo „Adrenalinas” Šiauliuose vadovas Tomas Malinauskas pasakojo, jog ši sporto šaka smarkiai populiarėja ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje.
Pasak T. Malinausko, Europos dažasvydžio žaidynėse lietuviai (komanda „Angels”) buvo debiutantai, tačiau, pašnekovo manymu, pagal treniruočių kiekį jie pasirodė visai neblogai – užėmė 14-ąją vietą iš 38 komandų.
„Paprastai susitinkame su kitais „Angels” nariais pažaisti kartą per savaitę po 2-3 valandas, tad pasirodymą vertinu gerai. Kol kas įvyko 4 „Centurio” varžybų etapai, kurių iš viso yra 7. Beje, dažasvydžio komanda iš Vilniaus „Tornado” užėmė netgi 4-ąją vietą, o kiti vilniečiai – „Diaspora” – 15-ąją”, – sakė netradicinio sporto atstovas.
Svarbiausia – komandinis darbas
T. Malinauskas pasakojo, jog dažasvydis – gana jauna sporto šaka, nors jos ištakos siekia tuos laikus, kai Amerikos kaubojai, norėdami, kad jų gyvuliai nepasimestų, žymėdavo juos dažais.
Pasaulyje dažasvydis kaip sportas skaičiuoja 25 metus, o Lietuvoje buvo pradėtas žaisti daug vėliau – kaip pramoginis, pusiau karo formos žaidimas miškuose ar apleistuose pastatuose.
„Šiuo metu mūsų šalyje yra kelios komandos, kurios žaidžia jau nebe pramoginį, o sportinį dažasvydį. Tokios varžybos vyksta 1 250 kv. m aikštelėje su įvairiomis pripūstomis figūromis. Kiekvienoje komandoje yra po 5 žmones, kurie per skirtas 5 minutes turi „sunaikinti” priešininkus. Paprastai tiek laiko neprireikia, užtenka minutės dviejų, nebent tai būtų vienodai stiprūs varžovai. Tikslas – eliminuoti varžovus kuo mažesnėmis sąnaudomis. Laimi ta komanda, kurioje lieka bent vienas nepažymėtas žaidėjas, o papildomų taškų duoda paimtos iš priešininkų vėliavėlės”, – žaidimo esmę nusakė T. Malinauskas. Pašnekovo teigimu, tai, ko gero, vienintelė sporto šaka, kurioje itin svarbus komandinis darbas.
„Pavyzdžiui, krepšinyje ar futbole yra vienas kitas aiškus lyderis, kuris „tempia” komandą į priekį. Tačiau dažasvydyje svarbus kiekvienas žmogus, jų bendradarbiavimas. Reikia viską stebėti, skaičiuoti eliminuotus žmones, o pagal tai improvizuojama ir žaidimo strategija. Beje, pravartu mokėti ir pagudrauti”, – pasakojo T. Malinauskas.
Nepigus sportas
Paradoksalu, bet, anot sportininko, šį žaidimą gali žaisti bet kas, tereikia tik noro: nuo 12 metų vaiko, kuris jau gali normaliai vertinti aplinką ir nesudaryti pavojingų situacijų, iki senyvo amžiaus žmogaus, ir nesvarbu, ar tai būtų moteris, ar vyras, ar liesas, ar apkūnus.
„Čia nereikia specialaus fizinio pasirengimo ar ištvermės. Viskas priklauso nuo komandos, kaip ji išnaudoja kiekvieno nario pranašumus. Kartais pakanka tiesiog stovėti prie pripūstos figūros ir taip atlikti savo misiją žaidimo metu”, – sakė pašnekovas.
Jis pripažino, jog dažasvydis nėra pigus sportas. Vien pagrindiniam žaidimo įrankiui – šautuvui, vadinamajam markeriui, įsigyti reikia mažiausiai 500 Lt. „Mes žaidžiam su 3 500 Lt vertės „markeriais”, o kur dar apranga, apsaugos, šoviniai… Beje, techninės „markerių” galimybės leidžia iššauti 15 ir daugiau šūvių per sekundę.
Atsipalaidavimo priemonė
Labai daug dėmesio skiriama dalyvių ir stebėtojų saugumui: pasistengiama, kad šalia nebūtų pašalinių žmonių, žaidimo aikštelė apjuosiama tankiu tinklu, kuris atlieka žiūrovų gynybinę funkciją ir leidžia mėgautis žaidimu. Pašnekovo teigimu, iš 1,5-2 m atstumo stengiamasi nebešauti – pakanka pasakyti priešininkui, jog šis „pažymėtas”.
„Aišku, sportiniame žaidime visko pasitaiko. Azartas, inercija daro savo. 93 m/s greičiu lekiantis kamuoliukas gali prakirsti medžiagą ir palikti nemažą kraujosrūvą. Kaip sakant, užtenka vienos išmuštos akies, kad ši sporto šaka būtų uždrausta vienoje ar kitoje šalyje, todėl į saugumą žiūrime labai atsakingai”, – tvirtino pašnekovas.
Nepaisant visų pavojų, T. Malinauskas sako, jog tai puiki atsipalaidavimo nuo darbų ir rutinos priemonė.
„Per 5 žaidimo minutes viską pamiršti, susikoncentruoji tik į tai, ką matai priekyje. Pabandžius keletą kartų, dažasvydis ima „vežti”. Taip ir man nutiko. Vėliau subūrėme komandą ir ėmėme dalyvauti varžybose. Šitaip, beje, galima susirasti ne tik bendraminčių, bet ir verslo partnerių ar užmegzti naudingų pažinčių”, – teigia dažasvydžio gerbėjas.
Įsitraukia moterys
Kol kas dažasvydžio priemonės gaminamos tik Amerikoje, nors po truputį pradedama tai daryti ir Europoje. Pasak T. Malinausko, visą įrangą įsigyti galima ir Lietuvoje. Latviai, jo manymu, šioje srityje mus šiek tiek dar lenkia, bet esą – nebeilgai.
T. Malinauskas pasidžiaugė, kad populiarėjant šiam sportui į jį vis daugiau įsitraukia moterų. Paskutiniajame Europos čempionato etape dalyvavo net dvi moterų komandos iš Rusijos bei Lenkijos.
„Dažasvydis – puiki laisvalaikio praleidimo forma, suartinanti žmones: tai gali būti šeimos, kolegos, kokios nors įmonės darbuotojai. Galbūt žaisdami dažasvydį bei pajutę bendrą dvasią, jie ne tik žaidime taps komanda”, – optimistiškai spėjo T. Malinauskas.
Lina Narbutaitė
„Vakarų ekspresas”