Fotografas politikus verčia keiktis

Vienas skandalingiausių šalies fotomenininkų ir spaudos fotografų panevėžietis Stanislovas Bagdonavičius praėjusią savaitę savo kūrinių parodą surengė Seimo rūmuose.

Liberalcentristų frakcijos posėdžių salėje menininkas pakabino 12 nuotraukų, kuriose užfiksuotos įvairios politikų veiklos akimirkos jiems lankantis Panevėžyje.

S.Bagdonavičiaus fotografijose valstybės veikėjai rodomi ne gražiausiais jų politinės karjeros momentais, o gana dviprasmiškose situacijose.

Parlamentarui išsprūdo keiksmas

Fotomenininkas sakė prie savo paparaciškų nuotraukų specialiai nerašęs pavadinimų, kad per daug nesuerzintų ir taip jau gerokai suirzusių politikų.

„Seimas dabar – kaip Smolnis, jaučiasi, kad ten tvyro revoliucinės nuotaikos, kalbama, jog Artūrą Zuoką verčia. Vargu ar paparacas ten laukiamas svečias“, – juokėsi iš parodos atidarymo grįžęs „Panevėžio ryto“ fotokorespondentas S.Bagdonavičius.

Pasak jo, Seimo rūmų koridoriuje sutiktas Etikos ir procedūrų komisijos narys socialdemokratas Algimantas Salamakinas, išgirdęs, jog paroda vadinasi „V.Adamkus, agurkai, runkeliai ir tauta“, tyliai nusikeikė.

Sulaukia pykčio ir grasinimų

Susidūrę su S.Bagdonavičiumi žmonės neretai keikiasi.

Panevėžietis fotografas yra iš tų spaudos darbuotojų, kuriems dažnai teismais grasina į laikraščius papuolę rašinių herojai, fotografuojamos nusidėjusios valstybės tarnautojos apsiverkia, o politikai, pirmuosiuose puslapiuose išvydę S.Bagdonavičiaus užfiksuotas jų išraiškas, neslepia pykčio.

S.Bagdonavičius garsėja ne tik kaip drastiškų meninių nuotraukų, kuriose gausu nuogų kūnų ir atviros erotikos, kūrėjas, bet ir kaip fotografas, sugebantis atsirasti kai kam pačiu netinkamiausiu laiku labiausiai nepageidaujamoje vietoje.

G.Šileikį pavertė mafijos bosu

Fotografo S.Bagdonavičiaus parodą Seimo rūmuose surengti padėjo parlamentaras liberalcentristas Gintaras Šileikis.

Beje, šio panevėžiečio politiko veidas irgi nepraslydo S.Bagdonavičiaus nepastebėtas. Fotografas nutykojo momentą, kai „Aro“ vyrai iš teismo rūmų vedė narkotikų kurjerį. Į kadrą papuolė labai įtartinai toje situacijoje atrodantis Seimo narys G.Šileikis.

Kai ši nuotrauka buvo eksponuojama Panevėžyje, žiūrovai baksnojo pirštu į su juodu paltu ir juoda skrybėle už „Aro“ vyrų pečių šmėžuojančią G.Šileikio figūrą ir sakė, jog jis – lyg iš akies luptas mafijos bosas.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas Panevėžyje, prieš rinkimus gavęs puokštę rožių, vos ne iki žemės lenkiasi tautai – tokio garsaus valstybės vyro nuolankumo nėra „pagavęs“ joks kitas fotografas.

Įvairiausių dviprasmybių galima įžvelgti fotografijoje, kurioje Panevėžio rajono mero kabinete ant odinio krėslo kabo tik buvusio rajono vadovo, dabartinio Seimo pirmininko pavaduotojo, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos atstovo Alfredo Pekeliūno švarkas.

Kitoje nuotraukoje A.Pekeliūnas už rankos įnirtingai tempia Panevėžio apskrities viršininko pavaduotoją Zitą Kukuraitienę miesto mero Vito Matuzo kepamų dešrelių link.

Beje, Seimo valdybos narys A.Pekeliūnas į panevėžiečio fotomenininko parodos atidarymą neatėjo.

Archyve rado puikią iliustraciją

Ne mažiau dviprasmiška nuotrauka, kurioje Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pavaduotojas, Darbo partijos narys Skirmantas Pabedinskas stengiasi į glėbį pačiupti dviračiu važiuojančią moterį.

Ši nuotrauka seimūnams turėtų priminti neseniai nuskambėjusį skandalą dėl šio politiko nesantuokinių vaikų ir kadais mylėtų moterų.

S.Pabedinskas irgi nepanoro žvilgtelėti į save paparaciškose nuotraukose.

Fotomenininkas S.Bagdonavičius spėja, kad politikas yra įsižeidęs dėl pikantiškų iliustracijų „Panevėžio ryte“, kai straipsniui apie ikivedybinius politiko meilės ryšius iliustruoti S.Bagdonavičius nuotrauką ištraukė iš savų ar-chyvų. Joje besišypsančio S.Pabedinsko veidas tirštai numargintas moteriškų lūpų dažų pėdsakais.

Prezidentas Valdas Adamkus panevėžiečio fotomenininko nuotraukoje atrodo irgi ne visai įprastai. Duodamas interviu vietos žurnalistei, šalies vadovas vieną koją pakėlęs ant trečios laiptų pakopos ir rankomis mostaguoja lyg sportininkas.

Europarlamentaras konservatorius Vytautas Landsbergis tikriausiai niekur kitur, tik Panevėžyje rado tokią nefotogenišką vietą tautai mokyti: jaunimui pirštu grūmoja stovėdamas ant raino skudurinio kilimėlio.

Puikaus kadro nepardavė

Viena įspūdingiausių šiuo metu Seime eksponuojamų fotografijų, už kurią „Panevėžio ryto“ korespondentui buvo siūlomi nemaži pinigai, – audringo dangaus fone virš susispietusios minios A.Hitlerio poza sustingęs Rolandas Paksas.

S.Bagdonavičius tuometį kandidatą į prezidentus R.Paksą nufotografavo antrojo rinkimų turo metu.

Po to, kai nuotrauka pateko į spaudą, panevėžietį fotomenininką susirado R.Pakso įvaizdžio kūrėjai ir prašė parduoti negatyvą – kad tokia nuotrauka daugiau nebūtų platinama.

Iš pradžių S.Bagdonavičius užsiprašė 20 kartų didesnės sumos, nei buvo pasiūlyta, o galiausiai persigalvojo ir nei nuotraukos, nei negatyvo nepardavė.

Jei būtų susigundęs pinigais, įspūdingas rinkimų momentas niekada nebūtų atsidūręs fotoalbumuose bei parodose.

Išklausė priekaištus paparacams

Seimo rūmuose eksponuojama paroda susidomėjo TV3 gyvenimo būdo laidos „Geri laikai. Blogi laikai“ vedėja Renata Smailytė, pati neseniai virusi politinių skandalų katile.

S.Bagdonavičiui paskambinusi laidos vadybininkė pasiūlė išgerti kavos su brendžiu R.Smailytės kompanijoje.

Sutikęs dalyvauti laidoje S.Bagdonavičius į pašnekoves gavo irgi neseniai skandalingai posto netekusią buvusią Grožio terapijos ir chirurgijos klinikų generalinę direktorę Sabiną Repčenkienę.

S.Repčenkienė atstovavo nukentėjusiems nuo paparacų žmonėms, o S.Bagdonavičius turėjo ginti spaudos fotografų pozicijas.

Buvusi grožio įstaigos karalienė neslėpė nuoskaudų dėl jų šeimą atakavusių fotoreporterių tuomet, kai moteris neteko ilgus metus turėto darbo. S.Repčenkienę piktino per tvorą į privačias jos valdas fotoaparatų objektyvus nutaikę fotografai.

S.Bagdonavičius sutiko su pašnekovės priekaištu, jog fotografui nedera nuotraukų iš privačių vakarėlių, jei jis ten buvo kviestinis svečias, vėliau pardavinėti spaudai.

Paklaustas, ar pats fotomenininkas taip nepasielgtų, S.Bagdonavičius meistriškai išsisuko nuo tiesaus atsakymo: „Aš taip dar nedariau. Nepardavinėjau“.

Laidos vedėjai pasiūlė apsinuoginti

„Aš prisistačiau kaip gražių nuotraukų autorius. Ir mano nuotraukos pašnekovėms patiko“, – apie laidą pasakojo parodos Seime autorius.

Kad diskusija apie tai, jog fotografai specialiai „negražiai“ nufotografuoja politikus ar aukštuomenės atstovus, nebūtų tuščia, S.Bagdonavičius prieš S.Repčenkienės ir R.Smailytės akis pažėrė pluoštą pikantiškų nuotraukų.

Tarp jų buvo ir tos, kurios eksponuojamos Seimo rūmuose, ir tokios, kurios dar nepatekusios į spaudą, o laukia savo eilės.

Fotomenininko manymu, vilniečiams turėtų patikti įvairiais nuotykiais garsėjančio jų mero A.Zuoko nuotrauka: Panevėžio muilo fabriko teritorijoje A.Zuokas skrupulingai šepečiu brūžina batus.

Viena iš nuotraukų, trejus metus gulėjusių fotografo archyve ir „Panevėžio ryto“ dienraštyje atsidūrusi prieš kelias savaites pasitaikius progai, buvo Seimo nario konservatoriaus Juliaus Dautarto.

Buvęs teatro „Menas“ režisierius, dabar Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas J.Dautartas joje apsirengęs padiša-cho drabužiais, dėvi blizgantį chalatą ir didžiulį tiurbaną ant galvos.

Pats politikas dėl šios neseniai laikraštyje išspausdintos nuotraukos ant „Panevėžio ryto“ fotokorespondento pyko, kaltino iš jo pasityčiojus.

Tačiau laidos pašnekovės, išvydusios Seimo narį rytietiškais drabužiais, bėrė tik komplimentus ir tikino norinčios būti taip pat nufotografuotos.

Anot S.Bagdonavičiaus, laidos pašnekovėms patiko ir skandalingoji jo „Sapnų“ serija, kurios nuotraukose žilabarzdis pamėlusia nosimi modelis demonstruoja visus savo vyriškus atributus, o šalia jo glaudžiasi erotiškai šilko atraižomis užsidangsčiusios ir jaunos, ir kiek pavytusios moterys.

Laidoje turėję būti priešininkais S.Bagdonavičius ir S.Repčenkienė išjungus kameras tapo vos ne bičiuliais.

Fotomenininko tvirtinimu, S.Repčenkienė sakė, jog norėtų, kad ją fotografuotų S.Bagdonavičius.

Garsėjantis kaip aktų fotografas S.Bagdonavičius pasiūlė ir laidos vedėjai R.Smailytei pozuoti nuogai bent vienai jo skandalingųjų „Sapnų“ serijai.

Keistais nuotykiais su valdžios vyrais pagarsėjusi R.Smailytė griežto „ne“ neištarė, sakė, jog reikia laiko pagalvoti.

Fotografavo negražiai ir „neteisingai“

49 metų S.Bagdonavičius spaudos fotografu dirba devynerius metus. Į Lietuvos fotomenininkų sąjungą kūrėjas įstojo prieš 24-erius.

Skandalinga šlovė spaudos fotografą ėmė lydėti prieš 7 metus, kai, įsiprašęs į moterų kalėjimą, sukūrė ciklą nuotraukų iš nuteistųjų gyvenimo.

Pabandžius šią parodą eksponuoti Panevėžio kraštotyros muziejaus salėje, triukšmą pakėlė Kalėjimų departamentas ir nuotraukos buvo žaibiškai nukabintos.

Visa paroda iš įkalintųjų kasdienybės taip ir nebuvo Lietuvoje niekur eksponuota. Žiūrovai matė tik atskirus šokiruojančius kadrus. Visas fotografijų ciklas iš moterų kalinių gyvenimo buvo prieš dvejus metus parodytas Vokietijoje.

Ne mažiau skandalingi yra S.Bagdonavičiaus „Sapnai“. Per 3 metus menininkas sukūrė 520 nuotraukų. Trečdalis iš jų – nuogų kūnų ir atviros erotikos fiesta.

Į pastarąsias fotografijas žiūrovai reaguoja dvejopai: vieni gėrisi fotografo drąsa ir išmone, kiti šlykštisi nebejaunų kūnų nuogumu.

Dar vienas įvykis S.Bagdonavičiaus sukeltų skandalų sąrašą papildė prieš dvejus metus, kai didžiausia Panevėžio pramonės įmonė „Ekranas“ pasiryžo finansuoti fotografijų albumo „Dovana“ leidybą.

Buvo sumanyta į knygą sudėti „Ekrano“ gamyklos 40-mečio paminėjimo šventines akimirkas.

Užuot ieškojęs gražių ir „teisingų“ kadrų, S.Bagdonavičius įlindo į gamyklos administracijai skirtą palapinę ir prifotografavo vaizdų, kurių neturėjo regėti paprastų piliečių akys. Nuotraukose matyti gerokai įkaušę, per arti prie gražių moterų stovintys įmonės vadovai ir kitokios pikantiškos detalės.

Menininko fotografijos, turėjusios būti eksponuojamos kartu su kitų autorių darbais, buvo skubiai iš parodos pašalintos.

Nors tą kartą liko nuotraukos su vaizdais, kaip pievelėje girtauja paprasti „Ekrano“ darbininkai, vėliau parodos organizatoriai gailėjosi ir jų nenukabinę.

Pasijuto seksualinių mažumų atstovu

Paprašytas įvardinti skandalingiausią kadrą, S.Bagdonavičius to padaryti negalėjo. Fotografas sakė esąs nuolat apšaudomas žodžiais.

Kartais fotomenininką užsipuola ir tie modeliai, kurie po pozavimo aktams patys parašo sutinką, kad jų atvaizdai būtų publikuojami.

Neseniai nuoga pievose nusifotografavusi ir raštišką sutikimą nuotraukas spausdinti davusi viena pedagogė, save išvydusi „Panevėžio ryto“ puslapiuose, menininkui pakėlė vėją.

Kartais po drastiškų nuotraukų išspausdinimo laikraštyje fotografas sulaukia ypač keistos reakcijos.

Taip nutiko su Seimo nariu J.Dautartu. Rinkimų kampanijos metu S.Bagdonavičius „pagavo“ kadrą, kaip J.Dautartas, įsisiurbęs į lūpas, bučiuoja teatro „Menas“ direktorių Kęstutį Vaičiulį.

Kitą dieną visas miestas krito iš juoko dėl labai dviprasmiško bučinio. Miesto tarybos nariai, susirinkę į posėdį, laidė vienas kitam juokelius: „Tai ką, vyrai, pasibučiuojam?“

S.Bagdonavičius sako sustingęs iš nuostabos, kai po kelių dienų miesto centre jį sutikęs brendžiu kvepiantis J.Dautartas praeivių akivaizdoje puolė bučiuotis.

„To jau buvo per daug, pasijutau kaip žydras, kaip pederastas“, – politiko bučiniu baisėjosi fotomenininkas.

Gailutė Kudirkienė

„Panevėžio rytas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.