Susidūrimas su policija suluošino sportininko gyvenimą

Teismas jau nustatė, kad dėl pareigūno kaltės sunkiai buvo sužalotas motociklininkas, tačiau viešąją tvarką turintis užtikrinti policininkas net neketina atsiprašyti suluošinto žmogaus

Munduro garbė yra svarbiau už atgailos žodį. Prabėgo treji metai, kai dėl sąmoningų Vilniaus policininko veiksmų buvo sužalotas baikeris, tačiau pareigūnai iki šiol nenori prisiimti atsakomybės. Maža to, policija siekė, kad dėl pareigūno padaryto nusikaltimo atsakomybės našta kristų ant visų mokesčių mokėtojų.

Spjūvis į taikos sutartį

Vilniaus apygardos teismo teisėjos Laimos Gerasičkinienės sprendimu, Vilniaus miesto vyriausiasis policijos komisariatas (VPK) sunkiai sužalotam vilniečiui Dmitrijui Ovsianikovui turėtų sumokėti 75 tūkst. litų. Būtent tiek buvo įvertintos buvusio sportininko trejus metus besitęsiančios kančios.

„Sūnaus laukia dar ne viena operacija, ilgas reabilitacijos laikotarpis, jis iki šiol skaudžiai išgyvena nelaimę“, – Dmitrijaus tėvas Sviatoslavas Ovsianikovas įsitikinęs, kad iš Vilniaus VPK turėtų būti priteista gerokai didesnė suma. Savo ieškininiame pareiškime sužalotas vilnietis prašė 550 tūkst. litų kompensacijos.

Pasak Ovsianikovo, prireikė pusmečio, kol sūnus galėjo atsistoti ant kojų. Dar tiek pat – kad normaliai vaikščiotų. „Teismas mums pasiūlė su policija sudaryti taikos sutartį, – sakė Dmitrijui teisme atstovavęs advokatas Mindaugas Kukaitis. – Nusiuntėme jiems tuščią sutarties blanką – jame policijai tereikėjo įrašyti sumą ir datą, per kurią jie sutinka nukentėjusiąjam atlyginti jų nurodytą žalą. Tikėjomės, kad policija, turėdama visus įrodymus dėl jų pareigūno tyčia padaryto nusikaltimo, bus geranoriška ir pripažins, kad pasielgė netinkamai. Tai galėjo būti puikus pavyzdys, kaip valstybės institucija, netinkamai pasielgusi su piliečiu, pripažįsta klaidą ir savanoriškai sutinka atlyginti jam žalą. Tačiau vietoj taikos sutarties sulaukėme rašto, kad jie apskritai nesutinka su taikos sutartimi. Dmitrijui policija nieko nepasiūlė“.

Blokavo kelią

Šiandien, kai po skaudžios nelaimės prabėgo jau treji metai, Dmitrijaus advokatas stebisi, kad kol kas niekas iš policijos vaikino taip ir neatsiprašė. „Policininko kaltė visiškai įrodyta, nuosprendis įsiteisėjęs, tačiau policija nepripažįsta savo klaidos“, – stebėjosi Kukaitis.

Tą 2003 metų gegužės 3-iąją Vilniuje vyko rokerių sezono atidarymas. Pavakarį būrys motociklininkų važinėjo šalia Žemųjų Panerių esančiame Savanorių prospekte. Čia puikios sąlygos jiems demonstruoti savo triukus – dvi eismo juostas skiria žalia veja. Būtent tarp jų esančioje apsisukimo juostoje stovėjo policijos ekipažas – pareigūnai stebėjo, ar rokeriai nepažeidinėja kelių eismo taisyklių.

„Važiuojam, blokuojam!“ – staiga išgirdo vieno policininko žodžius šalia jų tarnybinio automobilio stovėjęs motociklininkas Virginijus Žukauskas. Netrukus jis pamatė atvažiuojančius draugus. „Policijos automobilis labai staigiai pajudėjo iš vietos ir, užkirtęs kelią motociklininkams, sustojo“, – liudytojo teigimu, policijos mašina stovėjo tarp antros ir trečios juostos.

Priekyje važiavęs Dmitrijus išvydo kelyje netikėtą kliūtį, dar mėgino motociklą stabdyti, tačiau išvengti susidūrimo su pareigūnų automobiliu buvo neįmanoma. Iš paskos važiavusiems jo draugams pasisekė – jie suspėjo manevruoti.

Su ginklu rankose

„Tos dienos įvykius puikiai atsimenu, nes nebuvau praradęs sąmonės“, – pasakojo Dmitrijus.

Jis įsiminė, kad praskriejo pro policijos automobilį ir griuvo ant žemės. Pragulėjo maždaug pusvalandį – tiek laiko teko laukti atvažiuojančios greitosios pagalbos. Jo draugai, pamatę, kad pareigūnai specialiai sukėlė avariją, puolė talžyti automobilį. Šie užsirakinę duris į rokerius atkišo ginklus ir išsikvietė pastiprinimą. „Privažiavo daug policininkų ir apsupo jų automobilį, kad draugai prie jo nepultų, – sakė motociklininkas. – Per tą laiką prie manęs priėjo tik vienas pareigūnas – matyt, norėjo sužinoti, ar dar esu gyvas“.

Iš karto po avarijos buvo pradėtas tyrimas, tačiau Vilniaus policija nuo pat pradžių palaikė savo pareigūną. Automobilį vairavęs viešosios policijos patrulių rinktinės policininkas Romas Savčiukas nebuvo nušalintas nuo pareigų, toliau patruliavo gatvėse. Tiesa, netrukus jis parašė pareiškimą ir išėjo iš darbo į užtarnautą pensiją.

Įrodymas – vaizdo įrašas

Pasak Dmitrijaus tėvo, nuo pat pradžių Savčiukas neigė, kad automobilį specialiai pastatė tarp antrosios ir trečiosios juostos.

Pareigūnas tikina atvažiavęs pasikalbėti su motociklininkais, tačiau netrukus pamatė neįtikėtinai dideliu greičiu atskriejančius motociklininkus. „Tada staigiai pajudėjau iš vietos, tačiau važiuoti pradėjau antra pavara ir į trečią juostą išvažiavęs automobilis užgeso“, – tikino Savčiukas.

Su juo automobilyje sėdėjęs kolega Aleksandras Beliavskis teigė, kad pamatęs atvažiuojančius motociklininkus pasilenkė pasiimti švyturėlį, tačiau netikėtai automobilis pajudėjo iš vietos ir išvažiavo į važiuojamąją dalį. „Kodėl jis taip nusprendė, negaliu pasakyti“, – teisme tvirtino Beliavskis.

Tokios versijos pareigūnai laikėsi teisme. „Iš pradžių jie visus bandė įtikinti, kad dėl avarijos kaltas motociklininkas“, – advokato Kukaičio teigimu, pareigūno kaltę pavyko įrodyti tik tada, kai vienas įvykį stebėjęs motociklininkas prokurorams parodė vaizdo įrašą. Tačiau net ir tada sąmoningai kelią blokavusį policininką gynė komisariato vadovybė. Kai kurie komisariato darbuotojai tvirtino, kad vaizdo įrašas suklastotas panaudojant specialiuosius efektus.

Nuosprendis: kaltas

„Mes dažnai filmuodavome, nes po to norėdavome pasižiūrėti, kaip sekėsi atlikti triukus, – prisipažįsta Dmitrijus. – Šis įrašas buvo lemtingas – jeigu ne jis, tikrai nebūtų pavykę įrodyti, kad dėl nelaimingo atsitikimo kalta policija“.

Savčiukas teisme pripažino, kad tądien motociklininkai nesudarė avarinės situacijos, tačiau, pareigūno teigimu, jie važinėjo užimdami visas juostas, dažnai motociklus pakeldami ant vieno rato. „Mes važinėjome, kai gatvė buvo tuščia“, – tikino Dmitrijus.

Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas Savčiuką pripažino kaltu dėl pareigų neatlikimo bei Kelių eismo taisyklių pažeidimo, dėl ko įvykusioje avarijoje buvo sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata. Buvusiam pareigūnui buvo skirta 60 parų arešto bausmė, tačiau jos vykdymą teismas metams atidėjo. Šio nuosprendžio policininkas neapskundė, jis yra įsiteisėjęs.

Teistumas – ne kliūtis

Tik tyrimo metu Dmitrijus ir jo artimieji sužinojo, kad dėl jo sužalojimo kaltas policininkas Savčiukas praeityje buvo teistas už žmogaus sužalojimą avarijoje ir už tai net sėdėjo kolonijoje. Tai jam nesukliudė įsidarbinti policijoje.

„Kreipėmės į teismą, kad Vilniaus VPK Dmitrijui atlygintų patirtą neturtinę žalą, – sakė buvusiam motociklininkui atstovaujantis Kukaitis. – Manau, šis atvejis pareigūnams turėjo būti skaudi pamoka, tačiau, atrodo, jie gali vaikščioti iškėlę galvas. Dabar jie žino, kad gali bet kaip elgtis su žmonėmis – juk teismas iš komisariato priteis tik 75 tūkst. litų, ir tik tuo atveju, jeigu bus įrodymas. Žmogaus sveikata ir gyvybė turi būti vertinama brangiau. Žmogus yra didžiausia vertybė, todėl pasikėsinus į ją būtina atkurti realų, o ne simbolinį teisingumą. Dmitrijaus laukia dar ne viena operacija, jis jau dabar jaučiasi nevisaverčiu žmogumi“.

Ketino baigti karjerą

Dėl neteisėtų pareigūno veiksmų patirtą neturtinę žalą Ovsianikovui turėtų atlyginti Vilniaus VPK. Tiesa, teisme policijos atstovai siekė, kad žala būtų atlyginta iš specialaus Teisingumo ministerijos fondo. „Teismas pripažino policininko veiksmus neteisėtais, todėl nesuprantama, kodėl atsakomybės našta turėtų būti užkraunama visiems mokesčių mokėtojams?“ – stebėjosi advokatas Kukaitis. Pasak jo, priteistą žalą motociklininkui privalės padengti policija, kuri vėliau galės išsireikalauti iš buvusio savo darbuotojo.

„Sunkiausia pavasarį, kai prasideda depresija – draugai už lango važinėjasi motociklais, – prisipažino Dmitrijus. – Po nelaimės nebuvau atsisėdęs ant motociklo – bijau. Keista, bet tądien, kai ji įvyko, ketinau „Hondą“ parduoti ir baigti karjerą. Juk jau ketverius metus nuolat važinėjau, daug draugų mano akyse žuvo. Be to, tėvai norėjo, kad daugiau nerizikuočiau gyvybe“.

Neįtikėtinų triukų meistras

Dmitrijus anksčiau priklausė motociklininkų klubui „Ekstremalus greitis“, dalyvavo daugelyje sporto varžybų, kai kuriose jų motociklininkas net atstovavo Lietuvai. Jis puikiai demonstravo neįtikėtinus triukus – važiavo nusisukęs nugara į vairą, pastatydamas motociklą ne tik ant galinio, bet ir ant priekinio rato.

Dėl diagnozuotų įvairių lūžių (kojos lig šiol yra sutvirtintos metaliniais strypais), suskaldytų sąnarių, pažeistų raumenų audinių ir nervų skaidulų Dmitrijus nebegali lankyti ir bokso treniruočių. Daugelyje Lietuvos bokso čempionatų dalyvavęs vaikinas šiandien su pavydu žiūri į sportuojančius draugus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Responses to Susidūrimas su policija suluošino sportininko gyvenimą

  1. rasa

    Dmitrijau buk stiprus,zinok kad sup…lt teisybes nerasi,bet svarbiausiai kad gyvas likai.Kaip ziurejau laida apie tave,negalejau sulaikyti asaru!Bet as irgi sergu ta pacia liga,nusipirkau nesenei motocikla ir bandysiu pati si sezona vazineti.Buckis tau 😉

  2. Dmitrijau pamaciau vaizdeli per youutube tikiuosi jau tau geriau. As kai ziurejau vaizdeli taipat norejau trankyti ta mentu masina. Tikiuosi jau gali daryti dauguma dalyku.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.