Vieni jau prieš gerus metus žino, kaip praleis atostogas, kiti apsisprendžia paskutinę minutę.
Kad atostogų malonumų nesugadintų netikėtas negalavimas, prieš nutariant atostogauti iškart visą mėnesį ar dalyti atostogas į kelias dalis, važiuoti į pietų kurortus ar ilsėtis Lietuvoje, tingiai drybsoti paplūdimyje ar kopti į kalnus, pravartu pasiklausyti, ką rekomenduoja medikai.
Ekstremalių pojūčių metas
Nuo 20 iki 40 metų palankiausias amžiaus tarpsnis tolimoms kelionėms, pažintims su egzotiškais kraštais ir ekstremaliems pojūčiams. Šiuo gyvenimo periodu pats tinkamiausias metas kopti į kalnus, nardyti tarp koralų, pakeliauti civilizacijos nepaliestomis vietomis. Mat apie dvidešimtuosius gyvenimo metus žmogaus imuninė sistema visiškai susiformuoja ir puikiai susidoroja su įvairiais iššūkiais. Po keturiasdešimties ji pamažu silpsta. Tai, žinoma, nereiškia, kad paaugliai ar pensininkai negali keliauti į tolimesnius kraštus. Jei tik leidžia sveikata, jie taip pat gali mėgautis aktyviu poilsiu kitose klimato juostose. Tik tokiems žmonėms adaptuotis prie pasikeitusių sąlygų dažniausiai tenka ilgiau – nuo keleto dienų iki poros savaičių.
Atostogauti kartą ar kelis?
Jeigu darbas įtemptas ir sekinantis, arba atvirkščiai, – itin nuobodus ir monotoniškas, atostogas patartina išskaidyti į kelias dalis ir ilsėtis skirtingais metų laikais. Galima bandyti imti tik kelias dienas atostogų prieš savaitgalius ir taip poilsio laiką reguliuoti pagal savo poreikius. Tokiu atveju neverta gaišti laiko ir energijos kelionėms, bet pasimėgauti, pavyzdžiui, įvairiomis kūną puoselėjančiomis procedūromis.
Tačiau savaitės poilsio neįmanoma sulyginti su 3-4 savaičių atostogomis, kai visiškai pakeičiama aplinka ir žmogus puikiai atsigauna. Pavyzdžiui, poilsis sanatorijoje turi trukti apie dvi savaites, o jei ilsimasi kitoje klimatinėje zonoje – ne mažiau kaip 2-3 savaites.
Daugeliui žmonių tinka ir toks atostogų variantas: dviejų savaičių poilsinė kelionė, vėliau dar po savaitę atostogų kitu metų laiku. Mat po mėnesio atostogų sunkiau sugrįžti į kasdienybę, tenka iš naujo prisitaikyti prie darbo režimo. Beje, psichologai tikina, kad jeigu po dviejų savaičių poilsio jums vis dar nesinori į darbą, pats laikas pagalvoti apie jo keitimą.
Jodo perteklius
Atsargiai ilsėtis prie jūros Pietų kurortuose turėtų tie žmonės, kurių skydliaukės veikla bent kiek sutrikusi. Mat saulėtame paplūdimyje tyko nematomas pavojus – jodo perteklius. Vidutinių platumų gyventojams jodo dažnai trūksta ir jų endokrininė sistema prisitaikiusi prie tokių sąlygų. Tačiau pajūrio regionuose jodo prisotintas ne tik vanduo ir oras, bet ir maistas. Dėl tokios staigios permainos gali sutrikti skydliaukės veikla. Todėl pravartu prieš atostogaujant šiltame pajūryje pasikonsultuoti su endokrinologu.
Pietų kraštuose reikėtų itin pasirūpinti savo oda. Būtina naudoti priemones, saugančias nuo ultravioletinių saulės spindulių, nepiktnaudžiauti paplūdimio malonumais. Mat kuo baltesnė oda, tuo didesnė tikimybė ją greičiau nudeginti.
Kalnų oras
Nuo amžių tikima, kad kalnų oras yra sveikatos šaltinis. Tačiau įdomus faktas – beveik visi kalnų ilgaamžiai – vyrai, o lygumose ilgiau gyvena moterys. Šis fenomenas kol kas nėra iki galo išaiškintas, tačiau žinoma, kad moterims yra sunkiau prisitaikyti prie kalnų klimato. Vienas iš aiškinimų – moterys dažniau kenčia nuo mažakraujystės. Kalnuose, kur mažiau deguonies, žmonės, turintys normalų hemoglobino kiekį kenčia nuo hipoksijos, o adaptuotis su bent kiek mažesniu deguonies kiekiu audiniuose yra gerokai sunkiau. Todėl moterys, spontaniškai susiruošusios į tokią išvyką, rizikuoja vietoje išsvajoto poilsio ir atgaivos patirti ilgą ir varginančią kelionę, po kurios norėsis ne dirbti, bet dar vienų atostogų.
Sėkminga adaptacija
Kad atostogos teiktų malonumą ir po jų jaustumėtės pailsėję, svarbu ne tik tinkamai pasirinkti, kur ir kaip ilsėtis, bet ir sėkmingai pereiti nuo darbo prie atostogų režimo ar atvirkščiai.
Jei pusę metų nuolat teko praleisti prie kompiuterio, o vienintelis fizinis krūvis tebuvo kavos puodelio kilnojimas, žygis į kalnus ar kitoks itin aktyvus poilsis gali atrodyti labai viliojamai, tačiau tapti nepakeliamu krūviu.
Kita vertus, reikėtų atsižvelgti ir į po atostogų laukiančius darbus. Taigi jei iškart teks pateikti metinę ataskaitą ar projektą, pasyvus drybsojimas paplūdimyje irgi neduos jokios naudos – bus sunkiau persiorientuoti.