Galinga Kremliaus ranka pasiekė ir Italiją

Klampus karas dėl „Mažeikių naftos” perėmimo praėjusią savaitę vyko ir plika akimi nematomame fronte, o jo geografija išsiplėtė.

Iki šiol šios įmonės akcijų pardavimo reikalai buvo sprendžiami Lietuvoje, Rusijoje, Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Izraelyje, Austrijoje, JAV.

Artėjant sandorio atomazgai šį sąrašą papildė ir Italija.

Tuo metu, kai Lietuvos ūkio ministras Kęstutis Daukšys beldėsi į užvertas Maskvos Kremliaus duris, o „Jukos” rengėsi lemiamam posėdžiui Niujorko teisme, Rusijos prokuratūra dėjo pastangas kuo greičiau susigrąžinti Italijoje sulaikytą buvusį vieną „Jukos” bendrovės direktorių Aleksejų Golubovičių.

41 metų A.Golubovičius – sunkiai nuspėjamas, vienas paslaptingiausių ir įtakingiausių Kremliaus sužlugdyto naftos giganto pareigūnų. Jis dalyvavo steigiant šią bendrovę ir jos antrines įmones.

Verslininkas išlaikė įtaką bei ryšius net ir formaliai pasitraukęs iš „Jukos”.

Viešai paskleista jo turima informacija gali turėti įtakos ne tik parklupdytos „Jukos”, bet ir kai kurių aukščiausių Lietuvos valdžios veikėjų likimui.

Prokurorai siūlo sandėrį

Šaltinių teigimu, Rusijos prokurorai siūlė verslininkui susitarti: jis paskelbia Kremliaus tikslams reikalingą informaciją apie pastarojo laiko „Jukos”, jos akcijas valdančios „Menatep Group” bei jų savininkų veiklą mainais už ramybę.

„Jukos” kompromituojančios žinios galėjo būti rimtas argumentas siekiant paveikti jos sprendimus ir dėl „Mažeikių naftos” akcijų pirkėjo.

Kita vertus, šantažo grėsmė tapo rimtu argumentu nedelsti baigti sandorį su Lenkijos bendrove „PNK Orlen”, kuri nėra patraukli Maskvai ir Kremliaus interesams atstovaujančiai „Rosneft”.

Gali būti priverstas kalbėti

Nepavykus planui padėti tiesiogiai arba per tarpininkus įgyti „Mažeikių naftos” akcijas su Kremliumi siejamoms bendrovėms „LUKoil” ar „Gazprom”, priimtinu tarpiniu variantu buvo laikoma bendrovė „Kazmunaigaz”.

Neatmetama, kad, net ir „Jukos” pasirašius su lenkais sutartį dėl Mažeikių įmonės, A.Golubovičius gali būti priverstas atskleisti ir esamus ar tariamus savo šeimos ryšius su aukščiausiais Lietuvos pareigūnais bei dar nežinomas su kyšininkavimu susijusias aplinkybes, kurių esą būta, kai „Jukos” pirko Mažeikių įmonės akcijas iš JAV bendrovės „Williams”.

Iš lėktuvo – į areštinę

Gegužės 10 dieną A.Golubovičius rengėsi skristi privačiu lėktuvu iš Pizos (Italija) į Londoną.

Tačiau pasienio kontrolės procedūrų metu patyrė staigmeną – remdamiesi atnaujinta tarptautine paieška, Italijos pareigūnai jį sulaikė ir pradėjo ekstradicijos į Rusiją bylą.

Šis veiksmas energetikų pasaulyje sukėlė nuostabą. Didžiojoje Britanijoje gyvenantis ir „Jukos” byloje minimas A.Golubovičius niekada nesislapstė, daug keliavo po Europos, Azijos, Artimųjų Rytų valstybes.

Teisėsaugai buvo žinomas verslininko adresas Londone ir jis be vargo galėjo būti sulaikytas bet kuriuo metu dėl kaltinimų, siejamų su jo verslo pradžia, mokesčių slėpimu, privatizavimu ir sukčiavimu.

Nepaisant senaties sulaukusių baudžiamųjų bylų, jis ne tik niekada nebijojo Rusijos prokuratūros persekiojimo, bet, kai kurių šaltinių teigimu, dar ir bendradarbiavo su labai įtakingais šios šalies valdžios pareigūnais.

Sužlugdys žmonos verslą

Pagal vieną iš versijų, bendradarbiavimas su Kremliumi, apimantis ir „Jukos” turtą Lietuvoje, nutrūko paaiškėjus, kad plačių užmojų verslininkas nevengė dvigubų žaidimų ir esą kartu su įvairiomis „Jukos” turto siekiančiomis grupėmis kūrė individualius scenarijus.

Areštuotam A.Golubovičiui buvo siūloma nesipriešinti jo grąžinimui į tėvynę. Rusijos teisėsauga turėjo ir tebeturi vieną svarų argumentą glaudžiam dialogui.

Tai – verslininko žmonos Olgos Mirimskajos verslas Rusijoje, kuris gali būti be vargo sužlugdytas.

O.Mirimskaja vadovauja bendrovei „Ruskij produkt”, kuri yra viena Rusijos maisto rinkos produktų lyderių.

Ši bendrovė sukurta atskyrus dalį turto nuo „Menatep Group” verslo sistemos, kurioje O.Mirimskaja, kaip ir jos vyras, anksčiau ėjo aukštas pareigas.

Šiuo metu Italijoje pas vyrą išvykusi verslininkė palaiko kontaktus ir su vieno aukščiausių Lietuvos valdžios atstovų, aktyviai dalyvavusių rengiant sandorį „Mažeikių naftos” akcijomis, šeima.

Bendražygių keliai išsiskyrė

Dėl plačių interesų bei įpročio beatodairiškai siekti savo tikslų A.Golubovičius yra apibūdinamas kaip prieštaringa asmenybė.

Kadaise jis buvo laikomas labai artimu dabar kalėjime dienas leidžiančio buvusio „Jukos” vadovo ir savininko Michailo Chodorkovskio bendraminčiu.

Kremliui pradėjus ataką prieš šią naftos milžinę, buvusių bendražygių interesai išsiskyrė, o pastaruoju metu dar labiau pablogėjo A.Golubovičiaus santykiai su laisvėje likusiais ir į Izraelį pasitraukusiais „Jukos” akcininkais Michailu Brudnu bei Leonidu Nevzlinu.

Viena priežasčių – skirtingi požiūriai dėl įvairiose šalyse esančio „Jukos” turto, taip pat – ir „Mažeikių naftos”.

Nepaisydamas konfliktų su tokiais asmenimis, jis palaikė ryšius su kita buvusių aukštų vadovų ir akcininkų grupe.

Su įvairiomis struktūromis, suinteresuotomis „Jukos” turtu, flirtavęs A.Golubovičius siekė būti aktyvus tarpininkas parduodant „Mažeikių naftos” akcijas kuriai nors Kremliaus įtakos sferoje esančiai Rusijos bendrovei ir už nuopelnus gauti savo dalį.

Iki arešto jis buvo priskiriamas vieno Kremliaus administracijos vadovų Igorio Sečino grupei ir daugiausia siejamas su Rusijos valdžios kontroliuojamos „Rosneft” interesais.

Ką išgąsdino būsimas interviu?

Nuo 2003 metų Didžiojoje Britanijoje gyvenantis verslininkas pastaruoju metu leido laiką nuosavoje jachtoje Italijos pakrantėje.

Sėsti į privatų lėktuvą A.Golubovičių privertė ketinimai duoti interviu Rusijos pirmojo kanalo laidai „O vis dėlto”.

„Jukos” turto pagrindu kurta A.Golubovičiaus bendrovė „Ruskije investory” vadovo sulaikymą sieja su bandymais apriboti jo galimybes aktyviai reikštis viešumoje.

Verslininko aplinkos atstovai šį interviu lygino su sprogstamuoju užtaisu, kuris galėjo pribaigti kai kuriuos buvusius bendražygius, – greičiausiai tuos, kurie abejoja, ar A.Golubovičius pagrįstai sukūrė savo verslą „Jukos” turto bazės pagrindu. Lygiai taip pat verslininkas galėtų paskleisti ir kitą pusę kompromituojančių žinių.

Tuo tarpu „Jukos” gynėjai mano, kad sugrąžintas į Rusiją A.Golubovičius gali būti priverstas įvykdyti prokurorų reikalavimą viešai pranešti, esą Kremliaus inicijuota byla prieš „Jukos” pradėta neturint jokio politinio intereso, o vien tik dėl abejotinos naftos giganto veiklos.

Tokia buvusio aukšto bendrovės pareigūno išpažintis gali pabloginti ir dabar labai prastą sugniuždytos „Jukos” savininkų padėtį.

Kremliui ji svarbi ir dėl to, kad bent iš dalies pateisintų Rusijos teisėsaugos veiksmus žlugdant „Jukos” ir galbūt pagerintų šalies valdžios įvaizdį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.