Daugelį metų viena iš centrinių Vilniaus vietų – Lukiškių aikštė – neturi savo veido. Išvežus buvusį „šeimininką” į Grūto parką, aikštė netapo mėgiama vilniečių. Gal dėl blogos auros, gal dėl nejaukumo, gal dar dėl ko nors… Matyt, kiekvienas išvardins savas priežastis, kodėl ši vieta – tik tranzitinis kelias. Juolab, kad niekaip nepavyksta susitarti net dėl aikštės vizijos, nekalbant apie architektūrinį – urbanistinį projektą.
„Ilgą laiką netilo diskusijos, ką daryti buvusioje Lenino aikštėje. Buvo skelbti idėjų paieškos ir laikino sutvarkymo konkursai. Jie parodė, kad visuomenei ši vieta labai svarbi ir sunku surasti visiems priimtiną sprendimą. Pastaraisiais metais diskutuojant ir svarstant įvairiose institucijose susiformavo nuomonė, kad šioje vietoje turi būti simbolis arba ženklas, o galbūt dar kažkas, kas primintų lietuvių tautos laisvės siekį. Buvo bandoma aikštės teritoriją suskirstyti zonomis, suformuoti labai aiškų ir tikslų uždavinį menininkams, tačiau vėl įklimpta į nevaisingas diskusijas. Artėjantis valstybės jubiliejus, o dabar ir 2009 metų Europos kultūros sostinės našta, neleidžia ilgiau atidėlioti darbų. Tai bendrais bruožais tik kelios priežastys, paskatinusios Seimą ir Vilniaus savivaldybę skelbti naują konkursą lietuvių tautos „Laisvės” simbolio ir aikštės sutvarkymo paieškoms”, – prieš pusmetį Lietuvos architektų sąjungos (LAS) tarybos vardu kalbėjo architektas Gintaras Blažiūnas.
Neatsisako Tautos namų
Buvo manyta, kad aikštės sutvarkymo konkursas jau bus paskelbtas šių metų pradžioje, po to ketinta atrinkti tinkamus darbus bei užsakyti galutinį projektą. Tačiau jau parengus konkurso sąlygas ir jas pateikus tvirtinti Vilniaus savivaldybei, sąlygų rengimas vėl įstrigo. Priežastis – apsisprendimas jas papildyti, praplėsti teritorijos ribas.
Vilniaus miesto plėtros departamento (MPD) Miesto estetikos poskyrio vedėja Beatričė Raguotienė tvirtino, kad šiuo metu konkurso sąlygos jau beveik parengtos. Pasak valdininkės, jos papildytos užduotimis į aikštės sutvarkymo projektą įtraukti „Aukų gatvės su� pastatu Gedimino pr. 40 ir Pamėnkalnio gatvės su Lietuvos kultūros centru (Tautos namais) programą – viziją, kurioje būtų numatyti funkciniai ir vizualiniai teritorijų ryšiai”.
Paprasčiau kalbant, keliama užduotis į aikštės tvarkymo projektą įtraukti platesnes aplinkines teritorijas bei Tauro kalną su Profsąjungų rūmais.
Ilgas tarptautinio konkurso kelias
„Norime pažiūrėti, kokių bus vizijų susieti kultūros centrą ar Tautos namus ant Tauro kalno bei Lukiškių aikštę, galbūt dar ir Baltąjį tiltą”, – kalbėjo Raguotienė. Ji užsiminė, kad praplėsta teritorija apima ir privačius sklypus, kuriuos, reikalui esant, tektų išpirkti.
Ji sakė, kad artimiausiu metu Lukiškių aikštės konkurso sąlygas planuojama perduoti Kultūros ministerijai, kuri teiks Vyriausybei tvirtinti. Vyriausybė patvirtinusi sąlygas ir programą skelbs Lukiškių aikštės suplanavimo ir „Laisvės” simbolio sukūrimo architektūrinį meninį konkursą.
LAS atstovai minėjo apie valdininkų domėjimąsi galimybe skelbti tarptautinį aikštės tvarkymo konkursą.
„Tarptautinis konkursas rengiamas maždaug metus ar net ilgiau. Mes pateikėme grafiką, kokius etapus reikia praeiti, kad apie konkursą sužinotų tarptautinė architektų bendruomenė”, – sakė LAS atstovas Blažiūnas.
neformalus ugdymas maziausiai turi buti nukreiptas i darbo rinkas. jis turi buti nukreiptas i jauno zmogaus tobulejima kaip asmenybe zmogu. dar pradekit proefesini rengimas ivedineti mokyklose. deveiki kaip tu gavai magistra jei taip nusisneki?