Blaivybės egzaminas: išlaikiusieji ir suklupusieji

Garsūs žmonės abstinentais tampa ir negalėdami pakęsti alkoholio skonio, ir norėdami atsikratyti žalingo įpročio, tačiau ne visi sugeba atsisveikinti su taurele

Gyvenimas be lašo alkoholio. Pastaruoju metu vis daugiau garsių Lietuvos žmonių ima propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Politikai, dainininkai, muzikantai, kiti garsūs visuomenės veikėjai tiesiog ima ir nusprendžia, kad jų racione bus tik gaivūs gėrimai, pienas ar šviežios sultys. Kodėl? Kai kurie nori išsaugoti sveikatą, kitiems tai tiesiog būdas grįžti į normalų gyvenimą.

Ne visiems taip lengva atsisakyti to, kas ima griauti karjerą, šeimą. Net užsikodavimas kai kurių praeityje garsių menininkų neištraukė iš klastingų svaigalų žabangų.

Blaivininkas turi gėrimą

Jei kas nors paklaustų, kas yra garsiausias Seimo blaivininkas, matyt, iš karto atsakytumėte – Česlovas Juršėnas. Iš tiesų jis jau daugelį metų nevartoja alkoholio ir jo atsisakė, regis, ne todėl, kad nebesugebėjo atsispirti degtinės traukai.

Nė lašo negeriantis politikas neseniai pristatė savo vardo nealkoholinį gėrimą ir taip kitus skatina nevartoti alkoholio.

Parlamento vicepirmininko inicialais pavadinti keturių rūšių kokteiliai gaminti iš pieno, jogurto, morkų sulčių, grietinėlės, trintų braškių. Jų sudėtis kruopščiai slepiama. Seimo senbuvis Č.Juršėnas jau seniai garsėja abstinentinėmis pažiūromis ir ne kartą yra prisipažinęs, kad jam alkoholis – tiesiog neskanus.

Č.Juršėno istorija nėra tipinga, kaip tampama abstinentais. Kiti tiesiog pamato, kad nuolatiniai išgėrimai turi neprognozuojamų pasekmių.

Atsisakė trūkus plaučiui

Reikalų ne kartą su policija dėl alkoholio vartojimo turėjęs populiarios grupės „Sel“ siela, dainininkas Egidijus Dragūnas-Selas sako tik šiemet supratęs, kad viską reikia vartoti su saiku. Tiesa, suvokimas atėjo trūkus plaučiui, dabar jis cigaretes pastūmė į šalį ir beveik atsisakė alkoholio.

„Mamą šešerius metus kamuoja išsėtinė sklerozė, todėl gerai žinau, ką reiškia sirgti, – sako Selas. – Pirmą kartą teko gulėti ligoninėje. Palatos kaimynas, penkerius metus sergantis plaučių vėžiu, įkrėtė proto. Pasijutau tikrai laimingas, kad mano liga tokia menka, o depresijos ir bloga nuotaika kažkur stebuklingai dingo“.

Anksčiau jis miegodavo iki trijų dienos, o dirbdavo naktimis. „Net ir dabar dažnai iki paryčių negaliu užmigti, o atsikėlęs jaučiuosi nepailsėjęs“, – pripažįsta atlikėjas, tačiau jis jau nebesiryžta nemigos gydyti alkoholiu. Vis dar prisimena, kad velnio lašai jam sukėlė nemažai bėdų.

Gėrė be sustojimo

„Neturėjau saiko“, – paklausus, kokios priežastys paskatino atsisakyti svaigalų, atvirai pasakojo dainininkas ir aktorius Andrius Mamontovas. Panašios priežastys lėmė, kad į degtinę ir kitus gėrimus nebežiūri ir kitas „LT United“ narys Saulius Urbonavičius-Samas.

„Be alkoholio supratau, kad šou versle yra daug tuštybės, ypač vakarėliuose, kuriuose įdomu tik tada, jei esi apsvaigęs. Puikiai jaučiuosi, nes esu blaivas“, – sakė Samas.

Prieš aštuonerius metus nutaręs atsisakyti alkoholio Andrius pastaruoju metu pradėjo sportuoti, sveikai maitintis.

Iki 21 metų visiškai neragavusiam alkoholio ir nerūkiusiam, vėliau sparčiai populiarėjančios grupės „Foje“ lyderiui, kaip ir daugumai to meto jaunuolių, alkoholis buvo neatsiejama roko muzikos dalis. Gerti buvo madinga. „Kaip dabar madinga vartoti kuo daugiau įvairiausių narkotikų“, – atvirai kalbėjo Andrius.

Prieš aštuonerius metus jis gėrė be sustojimo, tačiau sąmoningai neplanavo liautis. Tiesiog vieną dieną suprato, kad pakaks.

Ištraukė dukra

Aktorius, TV4 laidos „Sekmadienio loto“ vedėjas Gintaras Mikalauskas jau kelerius metus gyvena blaivia galva. Prieš dešimtį metų alkoholis Gintarui buvo savotiškas atsipalaidavimas, užsimiršimas. Liūnas vis gilėjo ir gilėjo, vis smarkiau siurbė į save. Kai kurių žmonių, Gintaro „bendražygių“, jau nebėra tarp gyvųjų. O jis pats dėkoja Dievui už išganingą supratimą – toliau eiti tuo pačiu keliu nebeįmanoma.

G.Mikalauskui padėjo daugybė artimų žmonių. Bet labiausiai, ko gero, mažoji dukrelė. Jos mama, antroji Gintaro žmona, išvyko laimės ieškoti už Atlanto. Dukrelė liko su tėčiu. Dabar Augustė – paauglė. Tačiau ji jau seniai ne maža mergaitė, o rūpestinga tėčio pagalbininkė.

„Nežinau, ar būčiau užauginęs sūnų, – atsidūsta G.Mikalauskas. – Mes su dukra iki šios dienos esame geriausi draugai. Nieko nuo jos neslėpdavau. Dar būdama visai maža jautė atsakomybę. Apžiūrėdavo prieš renginį, kaip aš apsirengęs. Leisdavau jai pajusti tą atsakomybę, rūpestį“.

Bernvakaris – be degtinės

Tyliai, be žiniasklaidos dėmesio, pasipiršęs ir užmovęs sužadėtuvių žiedą savo gyvenimo draugei Deimantei, Rolandas Janavičius visiškai atsisakė alkoholio. Šią savaitę bičiuliai jam rengia bernvakarį ir suka galvas, ką daryti, kad be alkoholio jame būtų linksma.

Mažai tikėtina, kad Rolando paskutinis vienišas vakarėlis virs girtų vyrų pasišlaistymu Pilies gatve su pajacu (juokingai aprengtu jaunikiu) priešakyje.

Kai nėra alkoholio, ypatingas dėmesys bus skiriamas dainoms, žūklei ir medžioklei. „Atsižvelgiant į tai, kad Rolandas abstinentas, teko mąstyti apie kitus dalykus, kuriuos praras asmuo, užsidėjęs šeimyninį jungą. Žinoma, labiausiai kenčia užkietėję žvejai ir medžiotojai, todėl bus sudaryta galimybė iki valios pažvejoti ir pamedžioti“, – šypsojosi atlikėjo bernvakario rengėjai.

Anksčiau nevengdavęs dažnai išgerti, Rolandas visiškai nebevartoja jokių svaigiųjų gėrimų. „Ir niekada neabejojau, kad tai geras pasirinkimas“, – sakė jis.

Aktoriui ir kompozitoriui pavyko ištrūkti

Žinomas aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis, po sunkios stuburo traumos galynėdamasis su jos pasekmėmis, taip pat tapo kitu žmogumi. Taurelės nevengęs ir dėl to į gėdingas situacijas patekdavęs talentingas menininkas sako supratęs, kad alkoholis tik kenkia. Dabar jis turi gerokai įdomesnių užsiėmimų.

„Anksti rytais, kai protas būna pats skaidriausias, apgalvoju būsimą repeticiją. Mano galva ir dieną būna švari, nes jau šešeri metai negeriu net alaus. Tad esu atsakingas ne tik už savo elgesį ir žodžius, bet pajėgus atlaikyti didelius psichologinius ir fizinius krūvius“, – „Kauno dienai“ anksčiau sakė V.Masalskis.

Išlaikyti fizinę ir dvasinę sveikatą kūrėjui padeda ir išvykos pas jam mielus žmones.

Žymus kompozitorius Raimundas Paulas neseniai prisipažino savo gerbėjams, kad anksčiau stipriai piktnaudžiavo alkoholiu. Kartais jis gerdavo ištisas savaites. Pakeisti gyvenimo būdą privertė iškilusi grėsmė gyvybei.

„Galiu papasakoti savo, muzikanto, grojusio šokiuose, istoriją. Mane visi vaišindavo, siūlydavo „šimtą gramų“. Dėl to jokio malonumo nejaučiau, bet neatsisakydavau. Taip vykdavo kiekvieną dieną, gėriau vis dažniau. Galiausiai tai virto liga. Gal taip susiklostė dėl mano silpno charakterio“, – latvių spaudai pasakojo kompozitorius.

„Kartais gerdavau ištisas savaites. Mano geri draugai – nacionalinio teatro aktorė Lidija Freimanė (kurios, deja, jau nebėra) ir jos vyras Osvaldas Pasternakas (taip pat tragiškai palikęs šį pasaulį) nuolat mane ragino gydytis. Didelės įtakos turėjo ir žmona, įtikinėjusi mesti girtuokliauti ir gultis į ligoninę.

Dvi ar tris savaites leido vaistus, atgrasančius nuo noro gerti, atlikdavo įvairiausias procedūras, skatinančias vėmimą. Išleisdami į namus gydytojai įspėjo, kad būtent ten laukia sunkiausias periodas – negalima pasiduoti pagundai pasivaišinti. Aš sugebėjau draugų ratelyje kategoriškai atsisakyti net gurkšnio šampano ar bokalo alaus. Buvo sunku nepasiduoti, bet jeigu nors kartą būčiau neatsilaikęs, būčiau žuvęs“, – savo istoriją pasakojo kompozitorius.

Išėjęs iš ligoninės jis suprato, kad nė už ką nenori ten vėl grįžti. Nuo tada nebegeria.

Prasigėręs, bet atsitiesęs Holivudas

Holivudas seniai garsėja kaip garsiausia svaiginimosi vieta pasaulyje. Didžioji dalis ryškiausių žvaigždžių yra kovoję su šia priklausomybe.

Aktoriaus Melo Gibsono, kuris, negalėdamas susidoroti su jį užgriuvusia šlove, griebėsi alkoholio, karjerai Holivude buvo iškilusi grėsmė. Po stulbinamos filmo „Pašėlęs Maksas“ sėkmės ir netikėtai jį užgriuvusios šlovės M.Gibsonas vis dažniau griebdavosi taurelės.

Kai buvo sulaikytas neblaivus prie vairo, jis visgi sugebėjo suimti save į rankas ir susitvarkyti gyvenimą. „Supranti, kad privalai prisitaikyti, arba išprotėsi“, – sakė jis.

„Aš džiaugiuosi pabuvęs alkoholiku“, – tokiais žodžiais 64 metų britų aktorius Entonis Hopkinsas neseniai šokiravo 300 Anoniminių alkoholikų susirinkimo Malibu (JAV Kalifornijos valstija) dalyvių.

„Žinoma, aš kremtuosi dėl skausmo, kurį suteikiau kitiems žmonėms. Tačiau būti alkoholiku yra nepaprasta ir stipri patirtis“, – pridūrė jis. 26 metus blaiviai gyvenantis E.Hopkinsas sutiko kalbėti apie savo su alkoholiu susijusią patirtį.

„Aš mėgau tekilą. Tai man sukeldavo keistas haliucinacijas. Gėrimas buvo didžiausia dovana, kurią aš kada nors gavau“, – atviravo „Avinėlių tylėjimo“ aktorius. Su ašaromis jis kalbėjo apie savo alkoholiką tėvą.

Likę dugne

Garsiųjų „Draugų“ aktorių Metju Perį artimieji prižiūri, kad jis vėl neimtų vartoti narkotikų ir alkoholio.

Anksčiau 34-erių metų žvaigždei sekdavosi kurį laiką atsisakyti alkoholio ir narkotikų, tačiau kaip pagrįstai baiminosi jo draugai, Metju per daug savimi pasitikėjo.

„Metus ir devynis mėnesius buvau „švarus“ ir maniau, kad visi siaubingi įpročiai yra pažaboti ir išties galiu savimi pasitikėti. Tačiau nespėjau net apsidairyti, o mano rankoj jau buvo „Margaritos“ taurė ir ketinau pirkti dozę“, – atviravo žurnalistams pats aktorius.

Aktorius ir vėl griebęsis butelio, negalėdamas jo atsisakyti. Holivude tokios istorijos neskaičiuojamos ant pirštų, jų šimtai.

Ir Lietuvoje kai kuriems garsiems žmonėms nepavyksta išbristi iš alkoholio liūno, kuris sugriauna jų karjeras. Praėjusį savaitgalį Kaune koncertavusios grupės „Poliarizuoti stiklai“ lyderio Šarūno Mačiulio akys vis dar neatrodo blaivios, nors jis ne kartą kodavosi, tačiau nesugeba atsisakyti gėrimų su laipsniais.

Į alkoholį aktoriaus karjerą išmainė ir Viktoras Šinkariukas, tačiau nei, jis nei Š.Mačiulis nesutinka viešai kalbėti apie savo degtinėje paskendusius gyvenimus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.