Vakar Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės administracija, Alytaus gydytojų sąjunga ir ligoninės gydymo taryba miesto gyventojus pakvietė į diskusiją apie sveikatos apsaugos sistemos įstaigų reformą, gydytojų, slaugytojų darbą, jį reglamentuojančius teisės aktus. Miesto visuomenė diskutuoti pakviesta prieš savaitę palaidojus Vidzgirio vidurinės mokyklos abiturientę Laurą Karkauskaitę, kuri pirmiausia buvo gydyta mūsų ligoninėje, o vėliau reanimobiliu išvežta į Kauno medicinos universiteto klinikas ir paguldyta į Centrinį reanimacijos skyrių. Jos mirties liudijime nurodyta mirties priežastis – limfoleukozė, arba kraujo vėžys.
„Jei nenorite aptarti šio atvejo, apie ką kalbėti?”
Laikinasis Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktorius Vytautas Špucis pirmasis pareiškė užuojautą į diskusiją atvykusiai mirusios aštuoniolikmetės mamai Daivai Karkauskienei, šeimos artimiesiems, mergaitės draugams.
„Tokie skaudūs atvejai tolina pacientus nuo gydytojų. Bus atliekamas vidaus auditas ištirti šį įvykį. Jį atliks vidaus auditorė gydytoja Aldona Steponavičienė. Pas mus yra dvi auditorės, tačiau viena nuo tyrimo nušalinta, nes gydė mirusią merginą”, – sakė V.Špucis, prašydamas daug nediskutuoti šiuo konkrečiu atveju, nes neturima tyrimo rezultatų.
Mergaitės mama pasipiktino tokiu laikinojo ligoninės vadovo prašymu: „Jei nenorite aptarti šio atvejo, apie ką kalbėti?”
Kiti kalbėjusieji taip pat reiškė užuojautą mirusios alytiškės artimiesiems, bet dėl jos gydymo ligoninėje nieko pasakyti negalėjo. „Čia buvo didelė liga, kuri žmogų gali nužudyti ir per vieną dieną. Reikia suprasti medikus, jie nėra visagaliai”, – kalbėjo gydytojas Virgilijus Leketas.
Į D.Karkauskienės priekaištą, ko verti kasmetiniai vaikų tyrimai, jei nenustatomos ligos, atsakė Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Antanas Damkus: „Visų ligų per profilaktinius patikrinimus negalima atskleisti. Įvyksta staigių mirčių, kurių vykdant tokius patikrinimus net neįmanoma nuspėti”.
Kokius tyrimus atlikti, sprendžia gydytojas
Mirusios mergaitės mama ligoninės gydytojų prašė, kad į Priėmimo skyrių atvežti ligoniai būtų informuojami, kokie tyrimai jiems gali būti atliekami nemokamai, o už kuriuos reikėtų mokėti, – tuomet pacientai ir jų artimieji nuspręstų, ar prašyti mokamų tyrimų. V.Špucis tvirtino, kad yra Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintas Priėmimo skyriuje atliekamų tyrimų sąrašas.
Pasak laikinojo ligoninės vadovo, gydytojas sprendžia, kokius tyrimus atlikti. „Pas mus Priėmimo skyriuje hormoniniai, kiti brangūs tyrimai atliekami nemokamai, nors to galėtume ir nedaryti”, – pabrėžė V.Špucis.
Ligoninės medikai diskusijos dalyviams patarė turėti savo ligų istorijų kopijas, nes atvykus į ligoninę būtų galima greičiau ir tiksliau paskirti gydymą.
Kol kas tik kuriama elektroninė poliklinikos ir ligoninės pacientų duomenų sistema, kuriai pradėjus veikti palengvės ligoniams ir medikams.
Į diskusiją atvykę alytiškiai kritikavo sveikatos reformos pasekmę – Konsultacijų poliklinikos sukūrimą ligoninėje. Piktinosi eilėmis šioje poliklinikoje ir privačiais gydytojų kabinetais, kurie išsilaiko iš Ligonių kasų skirtų pinigų už priimtus pacientus.
Kalbėjusių alytiškių nuomone, būtent todėl trūksta gydytojų ligoninėje. O jų šiandien čia stinga daugiau kaip 30-ies.
Apie tylos piketą
Dar nesibaigus diskusijai iš ligoninės salės išėję mirusios abiturientės draugai „Alytaus naujienoms” sakė diskusija nusivylę, nes apie Laurai ligoninėje taikytą gydymą nieko konkretaus neišgirdę.
Rytoj, gegužės 26 dieną, 15 val. 30 min. L.Karkauskaitės bendraklasiai ir bendraamžiai iš kitų miesto mokyklų prie Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės planuoja pradėti iki 21 val. truksiantį tylos piketą, kuriuo sieks atkreipti dėmesį į neeilinį jauno žmogaus mirties ligoninėje atvejį.
V.Špucis „Alytaus naujienoms” sakė, kad iš Kauno klinikų dar negauti atsakymai dėl alytiškės mirties priežasčių. Alytaus rajono apylinkės prokuratūra, vadovaudamasi D.Karkauskienės prašymu, šį pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl ligoninės medikų tarnybos pareigų neatlikimo.