Praėjusį savaitgalį Lietuvos buriuotojų sąjungos iniciatyva Baltijos jūroje vyko iki šiol Lietuvoje dar nerengti gelbėjimo mokymai.
Buriuotojams siekta parodyti, kaip teikiama pagalba jūroje ištikus nelaimei – imituota iš jachtos iškritusių žmonių gelbėjimo operacija.
Prieš išplaukdami į jūrą Karinių oro pajėgų bazėje Nemirsetoje buriuotojai išklausė gelbėjimo teorijos paskaitą bei buvo supažindinti su įvairia gelbėjimo technika.
Pagal gelbėjimo mokymų scenarijų, jachta „Rėja” jūroje patyrė avariją – vandenyje atsidūrė du žmonės, kurių vienam pavyko įsiropšti į gelbėjimo plaustą. Apie nelaimę jachtos įgula pranešė Lietuvos jūrų paieškos ir gelbėjimo koordinaciniam centrui. Į pagalbą skęstantiesiems išsiųsti sraigtasparnis su įgula, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos gelbėjimo ir paieškos laivas „Šakiai”, greitaeigis kateris „Žaibas” bei pasienio tarnybos laivas.
Mokymuose dalyvaujančios gelbėjimo tarnybos iš anksto apie tikslią „Rėjos” dislokacijos vietą nebuvo informuotos, jos žinojo tik tiek, kad imituojama avarija įvyko keleto jūrmylių atstumu nuo kranto, 5 jūrmylių spindulio rajone. Šitaip siekta, jog vyktų reali paieška, o ne jos imitacija.
Iš sraigtasparnio prisitvirtinęs lynu nusileido gelbėtojas ir pakėlė vandenyje plūduriuojantį žmogų, vėliau pasieniečiai išgelbėjo žmogų, buvusį guminiame plauste. Skęstančiuosius vaizdavo žmonės, apvilkę specialiais kostiumais. Stebėta, kaip sraigtasparnis paima „nukentėjusįjį” iš laivo „Šakiai”.
Pasak „Šakių” kapitono Vytauto Mogenio, pratybos buvo net geresnės nei tikėtasi – viskas vyko labai sklandžiai, nors jūra ir nebuvo itin rami. Jo teigimu, pavojingiausias gelbėjimo operacijos momentas buvo, kai sraigtasparnis kybojo vos dešimt metrų virš laivo stiebų.
Mokymais liko patenkinti ir patys buriuotojai, gelbėjimo operaciją stebėję iš laivo „Šakiai”. Tokias pratybas nutarta organizuoti todėl, kad vis daugiau žmonių Lietuvoje įsigyja jachtas.