Konstitucijos pataisos, reikalingos tiesioginiams merų rinkimams įteisinti, niekaip neišauga vystyklų
Vakar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) griežtai sukritikavo Konstitucijos pataisų, kuriomis siekiama įteisinti tiesioginius merų rinkimus, projektą bei pasiūlė šį projektą grąžinti tobulinti iniciatoriams – Darbo partijai. Tačiau parlamentas nubalsavo už tai, kad projektą koreguotų pats TTK.
Kritikavo remdamasis ekspertais
Pagal „darbiečių” siūlomą projektą, pakeitus Konstituciją, būtų ne tik įteisinti tiesioginiai merų rinkimai, bet ir pakeistas pats savivaldos modelis – meras atliktų vykdomosios valdžios funkcijas. Norint priimti Konstitucijos pataisas, būtina, jog Seimas joms pritartų du kartus iš eilės ne mažiau kaip 94 balsais iš 141 su trijų mėnesių pertrauka.
Už tai, kad projektas būtų grąžintas jo kūrėjams, vakar pasisakė 35 Seimo nariai, prieš – 28, o penkiolika susilaikė. Nors už projekto grąžinimą balsavo daugiausiai parlamentarų, tačiau, kartu sudėjus balsavusius prieš ir susilaikiusius, teko konstatuoti, kad TKK siūlymas buvo atmestas.
Didžiosios dalies Seimo narių neįtikino TKK pirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko argumentai, paremti teisės ekspertų išvadomis, jog Konstitucijos pataisų projektas išties yra netinkamas. „Konstitucijos pataisos turi būti akivaizdžiai būtinos, jos turi būti rengiamos ir priimamos siekiant kuo platesnio politinių jėgų konsensuso. Pataisos negali būti kokios nors vienos politinės grupės programinių nuostatų įgyvendinimas”, – citavo ekspertų išvadas J.Sabatauskas.
Užprogramuoti savivaldybių ir merų konfliktai
Pasak TKK pirmininko, konstitucinės demokratijos požiūriu, vien tiesioginiai merų rinkimai vietos bendruomenės demokratijos nepadidintų. Jeigu norima realiai stiprinti vietos bendruomenių gyventojų teises tvarkant vietinius reikalus, būtina stiprinti gyventojų galimybes kontroliuoti vietinių institucijų veiklą. „Demokratija – ne vien rinkimai, bet ir piliečių teisė kontroliuoti išrinktą valdžią”, – priminė parlamentaras.
J.Sabatauskas taip pat perspėjo, kad, pagal Konstitucijos pataisose numatytą reglamentavimą, savivaldybių tarybos ir merai taptų iš esmės lygiavertėmis renkamomis institucijomis, todėl nėra aišku, kaip pavyktų laiduoti numatomą merų atskaitomybę savivaldybių taryboms.
„Iškyla abiejų institucijų rinkimo laiko problema, be to, kai kurios projekto nuostatos suformuluotos taip, kad jos, tikėtina, taps savivaldybių ir mero konfliktų priežastimi”, – sakė TKK vadovas.
Nors prieš tai TKK buvo nusprendęs pats netaisyti Konstitucijos pataisų projekto, siūlydamas šį darbą atlikti pataisų kūrėjams, Seimas įpareigojo TKK pačiam pakoreguoti projektą.
„Tai yra protingas ir teisingas Seimo balsavimas. Aš manau, tai yra gera pamoka komiteto pirmininkui. Jis mato Seimo valią ir, aš tikiuosi, kad, matydamas ją, kitą savaitę pateiks komiteto pritarimą šitai Konstitucijos pataisai. Nes toliau tampyti jau nebereikia, valia akivaizdi, suskaičiuokite – pamatysite”, – į balsavimo rezultatus reagavo Algis Čaplikas.
Siūlo keisti tik įstatymą
„Prisiminkite, kad mes beveik visi žadėjome žmonėms įvesti tiesioginius merų rinkimus. Bent jau šitą pažadą įvykdykime, nes šiame Seime nepadarėme nieko – euro neturime, Mažeikius tuoj rusams atiduosime, į Šengeno erdvę neįstosime ir dar tiesioginių merų rinkimų neturėsime”, – piktinosi liberalcentristas A.Čaplikas, balsavęs už tai, kad būtų atmestas TKK siūlymas.
„Tai buvo komiteto, o ne gerbiamo Juliaus Sabatausko asmeninis sprendimas, ir nereikia čia gąsdinti mūsų, Seimo narių, ir visos Lietuvos tomis blogybėmis, kurių čia priskaičiavote”, – replikavo socialdemokratas Algirdas Sysas.
Socialdemokratai siūlo tiesioginius merų rinkimus įvesti nekeičiant Konstitucijos, bet pakoregavus Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą. Pagal socialdemokratų siūlomus projektus, meras atskiru biuleteniu būtų renkamas iš kandidatų į savivaldybės tarybos narius, o gyventojų išrinktą merą dar turėtų patvirtinti savivaldybės taryba paprasta balsų dauguma.
Jei gyventojų išrinkto mero savivaldybės taryba nepatvirtintų, savivaldybės vadovas slaptu balsavimu būtų renkamas iš tarybos narių, jo kandidatūra būtų tvirtinama ne mažiau kaip trimis penktadaliais tarybos narių.
Šiuo metu Konstitucijoje nustatyta, kad savivaldos teisę teritorijos administraciniuose vienetuose įgyvendina savivaldybių tarybos. Tuo tarpu Vietos savivaldos įstatyme nustatyta, kad merą renka savivaldybės taryba, – šį įstatymą ir siūlo keisti socialdemokratai.