Sąžiningi abiturientai liko kvailių vietoje

Kam laužyti galvą per egzaminą, jei galima gauti užduotis iš anksto? Tokia galimybe pasinaudojo daugybė abiturientų, kurie vakar rytą laikė lietuvių kalbos brandos egzaminą.

Nemažai jų užduotis galėjo žinoti iš anksto, nes egzamino išvakarėse jos pasirodė internete.

Vakar Švietimo ir mokslo ministeriją, Nacionalinį egzaminų centrą užplūdo pasipiktinusių abiturientų reikalavimai panaikinti nesąžiningai vykusio valstybinio egzamino rezultatus ir surengti naują egzaminą.

Prie Vilniaus Radvilų gimnazijos įvyko protesto akcija.

Radinys interneto svetainėje

Lietuvių kalbos valstybinį egzaminą vakar laikęs sostinės „Gabijos“ gimnazijos abiturientas Džiugas Šaulys apie užduočių paviešinimą išgirdo jau po egzamino.

Kai kurie bendramoksliai buvo jas nusipirkę iš platintojų, kiti patys susirado internete.

Dž.Šaulio žiniomis, užduotis iš platintojų nusipirko daugelis klasės draugų. Kiekvienas mokėjo po 12 litų.

Abiturientas atnešė į redakciją egzamino užduotis, kurias buvo galima naktį rasti internete. „Egzaminas skirtas įvertinti žinias, o ne apsukrumą“, – piktinosi jaunuolis.

Kaina mažėjo iki paryčių

Užduoties tekstai internete pasirodė po vidurnakčio ir ėmė žaibiškai sklisti.

Atvykę į paskirtą vietą perpardavinėtojai net neišlipę iš automobilio paimdavo pinigus, įteikdavo popieriaus lapą su užduotimis ir skubiai nuvažiuodavo.

Iš pradžių šios užduotys kainavo 300 litų, vėliau – 100 litų. Prieš pat egzaminą internete buvo galima jų rasti nemokamai.

Interneto svetainėse apie konkrečius sakinius iš užduoties buvo teiraujamasi likus 8 valandoms iki egzamino.

„Aš samdau sūnui mokytojus, perku raminamuosius, o, pasirodo, galima įsigyti užduočių už pinigus“, – vakar piktinosi vieno abituriento motina.

Vieni rašė, kiti nusirašinėjo

„Jums rašo abiturientė, laikiusi valstybinį lietuvių kalbos egzaminą. Šis egzaminas buvo rašomas nesąžiningai, kadangi labai daug mokinių iš anksto turėjo užduotis su atsakymais.

Dar prieš įeinant į klasę, kur turėjo vykti egzaminas, bendraklasiai ir kitų mokyklų moksleiviai sakė, kad tikrai bus Cz.Miloszo straipsnis „Į tremtį“ teksto suvokimo užduotyje ir kad nebus kalbos kultūros užduoties, nors ankstesniuose egzaminuose ji būdavo visada.

Atsivertus užduočių lapą paaiškėjo, kad tai tiesa“, – rašoma vakar išplatintame Lina prisistačiusios abiturientės elektroniniame laiške.

Anksti išėjo iš salės

Abiturientė skundėsi, kad testo suvokimo užduotis buvo sunki ir ilga, tačiau įtartinai daug mokinių iš egzamino išėjo po 45 minučių ar po valandos.

Tie, kurie iš anksto neturėjo užduočių, sakė, kad teksto suvokimo užduotis buvo labai sunki ir kad jie vos suspėjo ją atlikti.

Po egzamino priėjusi prie būrelio mokinių, kurie labai anksti išėjo iš egzamino, mergina paklausė, ar jie turėjo užduotis.

„Taip, turėjau“, „Aš už 50 litų gavau“, „O aš nusikopijavau“, – nuskambėjo atsakymai.

„Su mokiniais, kurie neturėjo užduočių, nuėjome pas direktorę. Papasakojus, kad šis egzaminas parašytas nesąžiningai, ji atsakė, kad žino“, – rašoma elektroniniame laiške.

Valstybinį lietuvių kalbos testo egzaminą laikiusi „Delfi“ skaitytoja šiam portalui atsiuntė nukopijuotą skyrybos užduotį, kuri, pasak jos, pasirodė internete egzamino išvakarėse.

„Forume studijos.lt naktį buvo toks klausimas, kuris šiandien buvo valstybiniame teste. Tai akivaizdus egzaminų pirkimo pavyzdys“, – tvirtino moksleivė.

Lauks komisijos išvadų

Nepaisant abiturientų reikalavimų, anuliuoti egzaminų rezultatų neskubama.

Švietimo ir mokslo ministerijos pareigūnai bei Nacionalinio egzaminų centro atstovai padėtį aptarė su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovais.

STT atstovas Bernardas Gailius BNS sakė, kad kol kas nėra gautas oficialus šių institucijų pareiškimas, todėl tarnyba kol kas negali pradėti tyrimo ir priimti kokių nors sprendimų.

Vakar nutarta sudaryti komisiją ir pagal jos išvadas spręsti, ar anuliuoti egzamino rezultatus. Išvados turi būti pateiktos iki penktadienio.

Sena tvarka nesikeičia

Vakar Švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas pareiškė esąs įsitikinęs, kad kažkas atplėšė brandos egzaminų voką.

Sparčiai tobulėjančios technikos naujovės Lietuvos švietimo sistemos dar nepasiekė.

Užduočių platinimo tvarka nesikeičia jau daugelį metų – jas iš egzaminų centro pasiima savivaldybių švietimo padalinių vadovai ir tą patį rytą ar iš vakaro išdalija mokyklų vadovams.

Žinios sklido iš Vilniaus

Ar bus anuliuoti egzamino rezultatai? Tai greičiausiai priklausys nuo to, ar pavyks surinkti įrodymų, kad užduotys tikrai buvo išplatintos dar iki egzamino.

Ministerijos darbuotojai vakar rėmėsi tik keliais po vidurnakčio internete pasirodžiusiais klausimais, kuriuose cituojami sakiniai iš būsimos egzamino užduoties.

Švietimo ir mokslo ministerijos švietimo organizavimo skyriaus vedėja Regina Klepačienė tvirtino, kad žinios apie iš anksto išplatintas egzamino užduotis pasklido iš Vilniaus.

Bandė pardavinėti užduotis

Prieš porą dienų Marijampolės policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo.

Nacionalinio egzaminų centro specialistai, vienoje skelbimų svetainėje gegužės 16-ąją aptikę pasiūlymą įsigyti mokyklinio matematikos egzamino užduotis, nustatė, jog skelbimo autorius yra marijampolietis.

Baigęs vidurinę šis vaikinas buvo įstojęs į aukštąją mokyklą. Tačiau po kiek laiko nepažangus studentas iš jos buvo pašalintas.

Marijampolietis skelbimą apie parduodamas egzamino užduotis siuntė ne iš savo kompiuterio.

Neoficialiai teigiama, jog vaikinas siūlė ne šių metų užduotis.

„Matyt, egzaminų centro darbuotojams nusibodo dažni įtarinėjimai, jog iš jų įstaigos nuteka informacija apie egzaminų užduotis, todėl nusprendė imtis ryžtingų veiksmų“, – šitaip situaciją komentavo Marijampolės švietimo darbuotojai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.