Naujovės viešojo intereso gynimo srityje

Spaudoje jau rašyta apie tai, kad Klaipėdos apygardos prokuratūroje įkurtas Civilinių bylų skyrius.

Apie šio skyriaus prokurorų parengtus ieškinius, ginant viešąjį interesą, irgi ne kartą skelbta. Užtenka paminėti šiuo metu teismuose nagrinėjamas civilines bylas, susijusias su neteisėtomis statybomis Kuršių nerijoje.

Be to, viešojo intereso gynimo srityje esama ir naujovių, kurias būtų pravartu žinoti eiliniams piliečiams. Apie tai kalbamės su Klaipėdos apygardos Civilinių bylų skyriaus prokurore Edita Mikalainiene.

– Pirmiausia reiktų pasakyti, jog viena iš prokuratūros funkcijų – viešojo intereso gynimas – yra numatytas Prokuratūros įstatyme ir ši funkcija yra nuolat vykdoma, čia jokios naujovės nėra. Naujovė šioje srityje yra susijusi su galimybe atnaujinti civilinį procesą. Tai numatyta naujajame LR civilinio proceso kodekse, kuriame nurodyta, kad Respublikos Generalinis prokuroras turi teisę paduoti prašymus dėl proceso atnaujinimo, siekiant apginti viešąjį interesą.

Viešasis interesas reikalauja, kad visi teismų priimti sprendimai (nutartys) būtų teisėti, taip pat kad neteisėti sprendimai (nutartys) būtų panaikinti. Proceso atnaujinimas – tai išimtinė įsiteisėjusių teismo sprendimų ar nutarčių teisėtumo ir pagrįstumo kontrolės forma, užtikrinanti, kad būtų įvykdytas teisingumas.

Proceso atnaujinimas yra ypatingas ir tuo, kad kreiptis į teismą su prašymu atnaujinti procesą gali ne tik proceso šalis, trečiasis asmeniui, t.y. asmuo, kurio nenaudai priimtas teismo sprendimas (nutartis), arba jo atstovas, bet ir į bylos nagrinėjimą neįtraukti asmenys, jeigu įsiteisėjęs sprendimas pažeidžia jų teises ar įstatymų saugomus interesus.

Pabrėžiu, kad į bylos nagrinėjimą neįtrauktiems asmenims proceso atnaujinimas yra vienintelė priemonė siekti, kad jų teises ar teisėtus interesus pažeidžiantis teismo sprendimas būtų panaikintas, nes tokiems asmenims įstatymas nesuteikia galimybės skųsti jau priimto sprendimo.

– Kokiais atvejais galima atnaujinti procesą ir ar žmogui būtina tiesiogiai kreiptis į LR Generalinį prokurorą?

– Piliečiai, kurie mano, jog buvo pažeisti jų teisėti interesai ir norėtų, kad procesas būtų atnaujintas, gali kreiptis į teritorinių prokuratūrų Civilinių bylų skyrius, mes padėsime parengti medžiagą dėl kreipimosi į Generalinį prokurorą. Yra numatyti keli proceso atnaujinimo pagrindai. Procesas gali būti atnaujintas paaiškėjus naujoms aplinkybėms, kurios nebuvo ir negalėjo būti žinomos pareiškėjui bylos nagrinėjimo metu. Taip pat jis gali būti atnaujintas, kai įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustatyti žinomai melagingi šalies ar trečiojo asmens paaiškinimai, liudytojo parodymai, žinomai melaginga eksperto išvada, žinomai neteisingas vertimas, dokumentų arba daiktinių įrodymų suklastojimas, dėl kurių priimtas neteisėtas sprendimas. Kada panaikinamas kaip neteisėtas teismo sprendimas, nuosprendis arba kitoks valstybės ar savivaldybių institucijų individualaus pobūdžio aktas, kuris buvo pagrindas tam sprendimui priimti, arba viena iš šalių proceso metu buvo neveiksi ir nebuvo atstovaujama pagal įstatymą bei kitais įstatyme numatytais pagrindais.

– Gal galėtumėte pateikti kokį konkretų pavyzdį, kai civilinis procesas buvo atnaujintas?

– 2003 metų sausio 31 d. Klaipėdos miesto apylinkės teismas savo nutartimi leido keliems ieškovams lengvatinėmis sąlygomis privatizuoti vadinamuosius tarnybinius butus Neringoje. Klaipėdos miesto apylinkės prokurorai, surinkę medžiagą, kreipėsi į LR Generalinį prokurorą, prašydami procesą atnaujinti dėl neteisingai pritaikytų įstatymų. Generalinis prokuroras paprašė atmesti ieškinį dėl pripažinimo lengvatine tvarka privatizuoti patalpas. Kol kas šiame atnaujintame procese sprendimas dar nepriimtas.

-Per kiek laiko turi būti pateiktas prašymas atnaujinti procesą?

– Generalinis prokuroras prašymą atnaujinti procesą gali pateikti per tris mėnesius nuo tos dienos, kai buvo sužinota apie aplinkybes, sudarančias proceso atnaujinimo pagrindą. Prašymas atnaujinti procesą negali būti pateikiamas, jeigu nuo sprendimo ar nutarties įsiteisėjimo praėjo daugiau kaip penkeri metai.

Todėl, gavus informaciją apie galimai neteisėtą teismo sprendimą civilinėje byloje, siekiant apginti viešąjį interesą, ir paaiškėjus aplinkybėms, galinčioms sudaryti proceso atnaujinimo pagrindą, mes, teritorinių prokuratūrų prokurorai, esame įpareigoti nedelsiant visą medžiagą perduoti Generalinei prokuratūrai.

Be to, prokuroras, gindamas viešąjį interesą, taip pat kaip ir ūkinės bendrijos nariai, akcininkai, žemės ūkio ar kooperatinės bendrovės nariai, gali kreiptis į teismą dėl juridinio asmens veikos tyrimo, kai juridinio asmens, jo valdymo organų ar jų narių veikla prieštarauja visuomenės interesams.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Specialistai konsultuoja su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.