Prieš kelias dienas Aukštaičių gatvėje pradėta rengti automobilių stovėjimo aikštelė papiktino kai kuriuos 84-ojo namo gyventojus. Statyboms pritaria gyventojų dauguma trijų balsų persvara, kiti piktinasi, kad pažeidžiamos jų teisės. Statybų specialistai aiškina, jog viskas yra daroma pagal taisykles. Šalia aikštelės esančių daugiabučių gyventojai išsikovojo ir nemažai lengvatų iš statybų organizatorių.
Pasidomėjus PB paaiškėjo, kad komercijos paskirties objektą ir šalia jo esančią automobilių stovėjimo aikštelę stato UAB „Povydė”. Statybos vyksta pagal patvirtintą projektą ir gavus reikalingus leidimus.
Gyventojai piktinosi
Į redakciją kreipęsi kai kurie 84-ojo namo gyventojai reiškė pasipiktinimą netoliese rengiama automobilių stovėjimo aikštele. 17-ojo buto gyventoja Genovaitė Stravinskienė netikėjo, kad Savivaldybė tam galėjo duoti leidimą.
„Stato prie pat namo, mūsų neatsiklausę, – piktinosi moteris. – Dieną naktį
aikštelėje stovės mašinos, kauks signalizacijos. Nebus ramybės. Mes ir taip kenčiame nuo mašinų triukšmo”.
„Kas gali sutvarkyti šitą savivalę? – klausė Eugenija Giniotienė, pasirodžiusi antro aukšto balkone. – Aš buvau prieš šitos aikštelės statybą, tačiau niekas į tai neatsižvelgė”.
Pasak kalbintų nepatenkintų moterų, tuos pritariamuosius parašus namo pirmininkė surinko apgaule. Neva buvo klausta, ar jie neprieštarauja parduotuvės statybai, tačiau nebuvo užsiminta apie aikštelę.
Pritarė trijų balsų persvara
Dvylikaaukščio pirmininkė Violeta Bulovienė tvirtino, kad su namo gyventojais buvo viskas išspręsta. Atlikus apklausą dauguma namo gyventojų neprieštaravo, kad šalia jų namo būtų rengiama stovėjimo aikštelė.
Pasak V.Bulovienės, apklausa buvo atlikta praėjusių metų rugpjūčio viduryje. Pildant apklausos protokolą išryškėjo tokia gyventojų nuomonė: iš 60 bendriją sudarančių butų 33 butų savininkai buvo už aikštelę. 10 butų šeimininkų prieštaravo. Pirmininkei ir jai apklausos metu talkinusiam jos vyrui gyventojus pavyko rasti 43-iuose butuose.
„Daug gyventojų nepavyko rasti namuose. Buvo atostogų metas. Susirinkimo dėl šios apklausos neskelbiau, nes nemačiau prasmės – ateina labai mažai žmonių”, – sakė V.Bulovienė.
Kaimynai išsikovojo lengvatų
Už nepatogumus, kuriuos 84-ojo namo gyventojai patirs dėl panosėje atsiradusio komercinio objekto, kaip sakė namo pirmininkė V.Bulovienė, iškovota nemažai lengvatų.
Statybų organizatoriai įsipareigojo šalia aikštelės įrengti praėjimo takus, apželdinti gretimus plotus. Taip pat šio ir gretimo namo gyventojams, neturintiems garažų, buvo pažadėta teisė statyti savo automobilius aikštelėje parduotuvei nedirbant.
Dėl padidėsiančio triukšmo pirmo ir antro aukštų gyventojai prašė, kad jiems būtų sudėti plastikiniai langai. Organizatoriai sutiko tai padaryti tik tuo atveju, jei derinant numatomo komercinio pastato projektą su Panevėžio apskrities sveikatos centru bus nustatyta, kad yra viršijamos leistinos pagal galiojančias taisykles triukšmo normos.
Savų reikalavimų „Povydės” savininkams turėjo ir dar poros kiek tolėliau esančių namų gyventojai. Statybas pradėję verslininkai jiems pažadėjo pirmenybę į naujai atsirasiančias darbo vietas.
Atstumas – pagal taisykles
Panevėžio miesto savivaldybės Achitektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Matulis, išduodantis leidimus naujoms statyboms, PB teigė, jog šiuo atveju nebuvo nusižengta statybų reglamentui.
„Aikštelė, kurioje numatyta 10 vietų, pagal reglamentą turi būti ne arčiau kaip per 10 metrų iki artimiausio pastato sienos. Šiame projekte atstumas yra 10 metrų.
Taigi taisyklės nepažeistos”, – tvirtino specialistas.
Pasak S.Matulio, jei statybų reglamentas nepažeidžiamas, gyventojų nuomonės atsiklausti nėra būtina.
PB kalbintas UAB „Povydė” direktorius Robertas Pretkelis tvirtino, kad su 84-ojo namo gyventojais detalusis statybų planas buvo suderintas ir dauguma jam pritarė.
„Visus praėjusius metus vyko detaliojo plano svarstymai mieste, apskrityje, du kartus buvo skelbta spaudoje, gyventojai turėjo laiko pareikšti pretenzijas, – sakė verslininkas. – Su kaimynais stengiamės sutarti draugiškai. Atsižvelgę į jų pageidavimus, sutikome pakeisti projektą: vietoj trisdešimties vietų aikštelės rengiame dešimties. Vietoj planuotų 10 metrų nuo namo aikštelę atitraukėme trylika metrų”.
Jonas Kazakaitis