Į tolimas šalis – su maišu pinigų

Atrasti egzotiškus kraštus lietuviams trukdo ne tik diplomatiniai barjerai, bet ir skurdi kelionių pasiūla

Kelionės į tolimus kraštus vis dar sunkiai įkandamos daugeliui Lietuvos žmonių. Jos būtų pigesnės, jei Lietuvos diplomatams su daugiau pasaulio valstybių pavyktų susitarti dėl bevizio režimo. Bevizį režimą Lietuvos piliečiams taiko jau 72 pasaulio valstybės. Bet kelionių maršrutus Lietuvoje organizuoja du stambiausi kelionių operatoriai.

Negali siūlyti „paskutinės minutės” kelionių

„Tez tour Lietuva” generalinis direktorius Martynas Laivys vizas laiko papildomais rūpesčiais kelionių organizatoriams ir patiems keliautojams.

„Vizos daro gana didelę įtaką organizuojant keliones, – sakė M.Laivys. – Bet kokiu atveju be vizų keliauti yra patogiau, nes nereikia atlikti papildomų formalumų”. Tačiau kaip svarbiausią bevizio režimo privalumą kelionių operatoriai nurodo paskutinės minutės pasiūlymą. Likus savaitei ir mažiau iki kelionės, ji neretai yra iki 30-50 proc. pigesnė nei užsisakant prieš kelis mėnesius.

„Galiojant vizų režimui „paskutinės minutės” pasiūlymas yra neįmanomas”, – akcentuoja stambiausio kelionių operatoriaus „Novaturas” generalinio direktoriaus pavaduotojas Rytis Šūmakaris. Kai kuriais atvejais vizą galima nusipirkti šalies oro uoste. Būtent todėl „paskutinės minutės” pasiūlymu gali pasinaudoti norintieji poilsiauti Turkijoje ir Egipte.

Į diplomatus nesikreipė

„Vizos – tai papildomos išlaidos, – sakė M.Laivys. – Pavyzdžiui, kelionėse autobusu mokestis už vizą sudaro gana nemažą išlaidų dalį”. Kai kurios vizos kainuoja nuo 20-50 Lt iki 450 Lt.

„Rinkdamiesi maršrutus, pirmenybę teikiame vadinamosioms bevizio arba supaprastinto vizų režimo valstybėms”, – sakė vienas „Novaturo” vadovų R.Šūmakaris.

Bet, pavyzdžiui, į egzotinį Afrikos žemyną be vizų lietuviai gali keliauti tik į dvi valstybes – Tunisą ir Mauricijų. Azijoje tokių valstybių šiek tiek daugiau: Japonija, Honkongas, Malaizija ir Singapūras.

Abiejų kelionių operatorių atstovai prisipažino, jog nė karto nesikreipė į Užsienio reikalų ministeriją su prašymu pradėti derybas dėl bevizio režimo su viena ar kita valstybe. „Tenka pripažinti, jog URM kol kas susiorientuodavo anksčiau nei mes”, – sakė R.Šūmakaris.

Kainą didina vietos kelionės

Į kelionių agentūrų siūlomą Keniją vizos reikalingos. Už ją sostinės Nairobio oro uoste tenka sumokėti apie 50 JAV dolerių (apie 140 Lt). Vienam asmeniui aplankyti Keniją siūloma nuo 7999 Lt. Vizos dalis bendroje kelionės kainoje siekia 2 proc.

Bet ši kelionė galėtų būti du kartus pigesnė, jei ji būtų poilsinė ir į ją nebūtų įskaičiuota galybė įvairiausių ekskursijų. Vadovaujantis oficialiu pasiūlymu, per 11 dienų žmogui tenka nukakti 1165 km. Tik dvi paskutines dienas turistas gali „mėgautis balto smėlio paplūdimiais”.

Beveik 11 tūkst. Lt kainuojančioje kelionėje į Peru bent jau „oficialiai” per 12 dienų teks nukeliauti 1940 km. Į kelionės kainą įskaičiuota ne tik mokestis už vietos pasivažinėjimą autobusu, bet ir tris skrydžius lėktuvu. Pažinti Meksiką siūloma nuo 8499 Lt, Vietnamą – nuo 7999 Lt, Šri Lanką nuo 5999 Lt, o Kostą Riką – nuo 8499 Lt. Tokias išvykas sau gali leisti tik itin gerai uždirbantys lietuviai. Net perkant išsimokėtinai tokios pažintinės kelionės sunkiai įkandamos daugumai Lietuvos šeimų.

Suabejojo paklausa

Lietuvos kelionių operatoriai nesigina, jog pažintinės kelionės yra net iki 2-3 kartų brangesnės nei poilsinės. „Į poilsinės kelionės kainą įskaičiuojami tik lėktuvo bilietai, nugabenimas nuo oro uosto iki viešbučio ir atgal bei nakvynė pačiame viešbutyje”, – sakė M.Laivys. Tuo tarpu prie pažintinės kelionės kainos prisideda dar ir kelionės vadovo samda bei visa kelionės programa (bilietai į lankytinas vietas ir nugabenimas iki jų). Paklaustas, ar negalėtų kelionių operatoriai „Novaturas” ir Tez tour Lietuva” siūlyti poilsines keliones į Braziliją, Peru, Vietnamą bei kitur, M.Laivys atsakė neigiamai.

„Pailsėti po palme už 5000 Lt Maldyvuose nebūtina. Tai galima padaryti pigiau ir kur nors arčiau”, – įsitikinęs R.Šūmakaris.

Per brangu užsakyti lėktuvą

Į daugelį Azijos, Afrikos ir Centrinės Amerikos šalis, į kurias norintiems nukakti Lietuvos piliečiams reikia vizų, keliautojai neplūsta būriais ne tik dėl papildomų rūpesčių dėl vizų.

„Vakarų europiečiai taip pat neplūsta į tuos kraštus, nes kelionė vienam asmeniui kainuoja nuo 4-5 tūkst. litų”, – sakė M.Laivys. Operatorių teigimu, lietuviai dažniausiai užsisako iki 1,5-2 tūkst. Lt kainuojančias keliones.

Be to, užsakomieji reisai iš Lietuvos, pasak operatorių, yra neįmanomi, nes nėra pakankamai norinčiųjų ilsėtis egzotiškuose kraštuose.

Į įprastas valstybes užsakyti 300 vietų „Boeing” lėktuvą operatoriams kainuoja 70-100 tūkst. Lt, tuo tarpu į egzotinius kraštus – 200-500 tūkst. Lt.

Operatoriai sako, jog būtina rengti reguliarius skrydžius į vieną ar kitą valstybę, kad maršrutas būtų pelningas.

Derasi dėl bevizio režimo

URM atstovų teigimu, ypač Lietuvai įstojus į ES padaugėjo valstybių, į kurias Lietuvos piliečiai pradėjo vykti be vizų. Vizų politika yra Europos Bendrijos kompetencija – mūsų šalis negali imtis vienašališkų veiksmų derantis su užsienio valstybėmis dėl vizų atsisakymo.

URM Konsulinio departamento teigimu, šiuo metu dėl bevizio režimo deramasi tik su tomis valstybėmis, kurių piliečiai gali atvykti į ES be vizų. Viena tokių valstybių – JAV.

„Tapusi ES nare, užsienio valstybėms, netaikančioms vizų režimo Europos Sąjungos šalims, Lietuva išsiuntinėjo diplomatines notas, skelbiančias apie vienašališką vizų atsisakymą jų piliečiams ir siūlančias pariteto pagrindu panaikinti vizų režimą Lietuvos piliečiams. Dauguma valstybių vizų režimo atsisakė dar praėjusiais metais (šiais metais 5 valstybės), išskyrus JAV, Kanadą, Australiją ir Brunėjų”, – teigiama URM pranešime.

Apie galimybes įvesti bevizį režimą kalbamasi su Kanados atstovais. Jau pasirašyta bevizio režimo sutartis ir su Brazilija.

Nuo 2004-ųjų iki dabar bevizis režimas lietuviams galioja turizmui palankiose Meksikoje, Kosta Rikoje, Naujojoje Zelandijoje.

Privertė būti lankstesnius

Į kelionių rinką geresnių naujienų įnešė tik užsienio bendrovės. Jos jau dabar per Lietuvos kelionių agentūras siūlo poilsines išvykas į Maldyvus (nuo 3700 Lt), Meksiką (nuo 3795 Lt), Keniją (nuo 2000 Lt), Kubą (nuo 4070 Lt) ar Malaiziją (nuo 3200 Lt). Tiesa, keliauti teks per Varšuvą arba kitas Europos šalių sostines. Bet tai neišvengiamai verčia lanksčiau dirbti Lietuvos kelionių operatorius. Kai kurie jų jau artimiausiu metu siūlys poilsines keliones į Tailandą (nuo 2-2,5 tūkst. Lt) ir Kubą (nuo 4-4,5 tūkst. Lt).

„Novaturas” esminių permainų tolimų maršrutų pasiūloje nežada.

„Šiuo metu pasiūla visiškai atitinka paklausą”, – akcentavo R.Šūmakaris.

Tačiau visų kelionių kainas gali kilstelėti pasaulio rinkose brangstanti nafta. Pasak „Tez tour Lietuva” vadovo M.Laivio, kainos „jau dabar koreguojamos ir tai itin juntama reguliariuose lėktuvų reisuose, – sakė M.Laivys. – Brangstant naftai didėja išlaidos degalams, todėl aviakompanijos didina bilietų kainas”.

Pasak R.Šūmakario, per artimiausią pusmetį kelionės gali pabrangti 10-15 proc.

Gediminas Stanišauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.