Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos skyriaus agentai šią savaitę sulaukė neįprastų svečių – pas juos į būstinę Minijos gatvėje slapčia atėjo Seimo nariai Vytautas Čepas ir Vytautas Grubliauskas.
„Vakarų ekspresui” pavyko sužinoti, kad parlamentarai agentams pateikė neviešinamos informacijos apie Klaipėdoje klestinčią korupciją valstybinėse tarnybose – esą jų darbuotojai sistemingai reketuoja verslininkus.
Mūsų dienraščiui minėti parlamentarai teigė, kad informacija gauta iš rinkėjų: „Kalbėjomės apie tai, kaip valstybė reketuoja verslininkus. Dabar iš visur lenda tai patvirtinantys galai”, – sakė V. Čepas.
Reketuoja verslininkus
Pirmadienį, apie vidudienį, įvykęs dviejų parlamentarų klaipėdiečių susitikimas su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) uostamiesčio skyriaus vadovybe buvo slaptas, todėl vakar informacijos apie pokalbio turinį suteikti šykštėjo abi pusės.
„Jūs matėte, kaip jie įėjo į būstinę? Tada klauskite kaimynų arba kreipkitės į tarnybos atstovę spaudai”, – „Vakarų ekspreso” paklaustas apie susitikimo tikslus ir pobūdį atsakė STT Klaipėdos skyriaus viršininkas Leonas Keniausis.
Iš pradžių nieko konkretaus negalėjo pasakyti ir minėtieji parlamentarai, tačiau tikino, kad jie nebuvo kviečiami į apklausą, nors STT būstinėje prabuvo apie valandą.
„Buvome valstybiniais reikalais, aiškinomės kai kuriuos reketo atvejus valstybinių tarnybų Klaipėdos skyriuose. Kalbėjomės apie tai, kad tų tarnybų atstovai reketuoja verslininkus. Korupcijos lygis yra nuo žemiausios iki aukščiausios grandies, kadangi tai – visa sistema”, – dienraščiui sakė V. Čepas.
Paklaustas, kokiose tarnybose vyksta kyšininkavimas, jis patikino, jog tai „nesusiję su Klaipėdos miesto savivaldybe, nei su žemių atgavimu”, tačiau tiksliai korupcijos lizdų negalėjo nurodyti.
Užmezgė ryšius
Parlamentaras V. Grubliauskas teigė, kad tai buvo pirmoji jo pažintis su STT struktūra ir Klaipėdos vadovybe.
„Mūsų pateikta informacija susijusi su tomis tarnybomis, su kuriomis žmonės priversti palaikyti tampriausius ryšius. Tai susiję būtent su Klaipėda. Kalba ėjo apie tas institucijas, su kuriomis daugiausiai reikalų turi verslininkai. Pamatėme, kad valstybinėse tarnybose biurokratija įsišaknijusi taip giliai, kad ji veikia neigiamai visus procesus”, – „Vakarų ekspresui” sakė V. Grubliauskas.
Jis teigė, kad kreiptis į STT paskatino ne vieno rinkėjo skundas: „Yra visa sistema”.
V. Grubliauskas taip pat paminėjo, jog parlamentarai susipažino, kaip veikia STT darbo mechanizmas, kaip galima glaudžiau bendradarbiauti su šia tarnyba ateityje.
„Mes aptarėme ir tai, kokių įstatymų pakeitimų reikia efektyvesniam STT darbui. Kartu su V. Čepu jau rengiame Operatyvinės veiklos kontrolės įstatymo pataisas, kurių dėka bus galima dirbti geriau”, – teigė politikas.
Ne pirmas atvejis
Apie V. Grubliausko ir V. Čepo vizitą nieko nežinojo ir artimiausias jų kolega parlamentaras klaipėdietis Eligijus Masiulis.
„Vakarų ekspresui” pasiteiravus, ar jis taip pat yra girdėjęs panašių gandų apie valstybinėse tarnybose Klaipėdoje klestinčią korupciją, politikas atsakė teigiamai.
„Esu girdėjęs iš verslininkų apie, jų teigimu, keistus dalykus Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos Klaipėdos skyriuje. Esą „priduodant” naują pastatą šios tarnybos atstovus reikia „patepti”. Tačiau jokių apčiuopiamų įrodymų neturėjau, todėl ir nesikreipiau į teisėsaugos institucijas”, – sakė parlamentaras.
Jis prisiminė, kad žmonės piktinosi ir tuo, kad valstybinėse institucijose esą yra sąmoningai, reikalaujant kyšio, vilkinamos procedūros.
„Jei gaučiau konkrečių signalų – kreipčiausi į STT. Kai prieš keletą metų buvo privatizuojama įmonė „Klaipėdos laivų remontas”, aš kreipiausi į Valstybės saugumo departamento atstovus – gavau informacijos, kad privatizavimo procesuose ketina dalyvauti mafijos atstovai iš Kauno. Po tokio signalo nešvarios jėgos iš konkurso buvo eliminuotos”, – prisiminė E. Masiulis.
Denisas Nikitenka
„Vakarų ekspresas”
Noreciau tiketi, kad tai pirmas, bet ne paskutinis pavyzdys, parodantis kokia turi buti politiku pozicija ir veiksmai tarnaujant valstybei ir rinkejams.