Paskutines dienas skaičiuojanti Teismų taryba nusprendė atšaukti rytoj turėjusį įvykti visuotinį teisėjų susirinkimą dėl Konstitucijos sargų nutarimo
Dabartinės sudėties Teismų taryba rytoj neteks galių, mat „Valstybės žiniose” bus paskelbtas antradienį priimtas Konstitucinio Teismo (KT) nutarimas, kuriuo net 30 Teismų įstatymo ir Aukščiausiojo Teismo statuto nuostatų pripažintos prieštaraujančios Konstitucijai.
Vakar skubos tvarka į neeilinį posėdį susirinkę Teismų tarybos nariai nutarė atšaukti penktadienį turėjusį įvykti visuotinį teisėjų susirinkimą. Jame turėjo būti ne tik išrinkta nauja Teismų taryba, bet ir patvirtintas naujas Teisėjų etikos kodeksas, išklausyta praėjusių metų teismų veiklos ataskaita.
Taryba – be galių
Atšaukti prieš kelis mėnesius suplanuotą visuotinį teisėjų susirinkimą Teismų taryba ryžosi ne iš karto. Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Neverdauskis, taryboje įnirtingai gynęs skandalingąjį Biržų teismo vadovą Valentą Margevičių, nuogąstavo, kad teisėjai jau įsigijo autobuso bilietus, be to, tuo metu nesuplanavo jokių posėdžių.
„Nedalyvaukime dar viename cirke, – ragino Zarasų rajono apylinkės teismo pirmininkė Nijolė Mikailiūkšytė-Stepanavičienė. – Suvažiavę į visuotinį susirinkimą mes tik galėtume išklausyti teismų veiklos ataskaitą, tačiau jokių sprendimų negalėsime priimti. Kurti laikinosios Teismų tarybos neturėsime jokių galių”.
„Iš dviejų blogybių turime rinktis vieną”, – visuotinį teisėjų susirinkimą ragino atidėti ir teisingumo ministras Gintautas Bužinskas. „Šiuo metu yra daugiau klausimų nei atsakymų, todėl reikia neskubėti, – teigė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius. – Dar neaišku, kaip turėtų būti kuriama teismų savivaldos institucija”.
Spręs tik teisėjai
Penktadienį turėjo būti išrinkta naujoji Teismų taryba, tačiau KT paskelbė, kad ją gali sudaryti tik teisėjai. Šiuo metu į tarybą įėjo Aukščiausiojo, Vyriausiojo administracinio ir Apeliacinio teismų pirmininkai bei 15 teisėjų, kurie išrenkami visuotiniame teisėjų susirinkime. Dar šešis narius į tarybą deleguodavo aukščiausi valstybės pareigūnai. „Konstitucijoje aiškiai pasakyta, kad prezidentui dėl teisėjų paskyrimo ir kitais personalijų klausimais pataria teisėjų speciali institucija, – vakar sakė AT pirmininkas Vytautas Greičius. – Todėl KT priėmė sprendimą, kad sprendžiant šiuos klausimus turėtų pasisakyti tik teisėjai. Sprendžiant ūkinius ir finansinius klausimus galėtų dalyvauti ir daugiau žmonių, tačiau jie neturėtų balsuoti dėl teisėjų skyrimo”.
Pirmininką rinks taryba
„Manau, kad gyvename teisinėje valstybėje, kurioje bus sutvarkytas Teismų įstatymas”, – Greičius prisipažino, kad KT nutarimas jam nebuvo netikėtas. Paklaustas, ar tikisi toliau vadovauti tarybai, jis teigė, kad pirmininką turės išrinkti taryba. Iki šiol AT pirmininkas automatiškai vadovaudavo tarybai.
Po KT išaiškinimo dėl Teismų įstatymo atitikties Konstitucijai vakar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete buvo svarstomas laikinasis teismų įstatymas. Skubos tvarka jis šiandien turėtų būti pateiktas svarstyti parlamentarams. Kai kurių šaltinių teigimu, neatmetama galimybė, kad laikinasis įstatymas iš karto bus priimtas plenariniame posėdyje.
„Bus priimtas laikinasis įstatymas ir laikinoji Teismų taryba galės toliau spręsti visus klausimus, teisėjų paskyrimo klausimas nebus atidėliojamas”, – sakė Greičius. Jo teigimu, artimiausiu metu baigiasi ne tik dalies teisėjų, bet ir keliolikos pirmininkų įgaliojimai. Tik Teismų taryba gali prezidentui patarti, ar įgaliojimus jiems pratęsti.
Dar vienas svarstymas
Šiandien į posėdį renkasi ir prezidento sudarytos darbo grupės, kūrusios naujojo Teismų įstatymo projektą, nariai. Atsižvelgdami į KT išaiškinimą jie ketina pataisyti Konstitucijai prieštaravusias nuostatas. Pasak Mykolo Romerio teisės universiteto dekano Juozo Žilio, šiuo metu KT yra priėmęs dar vieną prašymą išaiškinti Teismų įstatymo kai kurių normų atitikimą pagrindiniam šalies įstatymui. Teigiama, kad teisininkams šoką sukėlęs KT išaiškinimas tėra tik ledkalnio viršūnė.
Skubėjo paskirti pinigus
Nors Teismų tarybos nariai žino, kad rytoj nebeteks galių, neeiliniame posėdyje vakar ryžosi svarstyti ir priimti sprendimą dėl 1,5 mln. litų skyrimo teismų informacinę sistemą administruojančiai bendrovei „Liteko”. Šio klausimo iš anksto net nebuvo numatyta įtraukti į neeilinio posėdžio darbotvarkę.
Ar pritarti pinigų skyrimui, taryba ketino svarstyti artimiausiame posėdyje. Teisingumo ministras Bužinskas nieko neleistino neįžvelgė: „Šie pinigai yra tiksliniai, kitais tikslais negali būti panaudoti”. Tiesa, kai kurie tarybos nariai suabejojo, ar jie apskritai gali priimti kokius nors sprendimus, kai jau žinoma, kad dabartinė tarybos sudėtis prieštarauja Konstitucijai.