Princas Harry ir princas Williamas, Velso princo Charleso sūnūs ir Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II anūkai, atliekantys karinę tarnybą britų karališkosiose sausumos pajėgose, pareikalavo, kad jiems nebūtų daroma jokių išimčių. „Jei man nebus leista drauge su visu padaliniu dalyvauti kovos veiksmuose, turėsiu atsisakyti kariškio uniformos”, – pareiškė princas Harry.
Balandžio pradžioje 21 metų Harry, jaunesnysis princo Charleso ir princesės Dianos sūnus, gavo Karališkosios raitelių gvardijos „Blues and Royals” pulko jaunesniojo leitenanto laipsnį. Tai seniausias ir prestižiškiausias Britanijos kariūnų padalinys. Šio pulko kareiviai ir karininkai dalyvavo visuose kariniuose konfliktuose, į kuriuos tik buvo įsivėlusi Didžioji Britanija per pastaruosius 25 metus, tarp jų ir Folklendo konflikte, Bosnijos kare ir abiejuose Persijos įlankos karuose.
Neseniai princas Harry savo karo akademijos vadovybei leido suprasti neketinantis pasilikti užnugaryje, kai jo pulko draugai bus siunčiami į karštuosius taškus. Britanijos karališkajam sostui tai gali būti rimta problema. Pirmiausia – tarnyboms, atsakingoms už sosto įpėdinių saugumą.
Bakingamo rūmų spaudos tarnyba pareiškė, kad sprendimą priims karinė vadovybė, bet ji atsižvelgs ne į aukštą karališko kraujo karininko statusą, o į jo tarnybos draugų saugumą.
„Harry labai aiškiai leido suprasti, jog armijoje ketina tarnauti tik kaip veikiančios kariuomenės karys… Tačiau gali susiklostyti tokios aplinkybės, jog princas tik pritrauks dėmesį, o tai gali būti papildoma rizika tiems, kuriems jis vadovaus, ir jam pačiam”, – pareiškė rūmų spaudos atstovė.
Jaunųjų princų dėdė 46 metų Jorko kunigaikštis Andrew palaiko sūnėnų ryžtą. Jo žodžiais, tam neprieštarauja ir princų senelė karalienė Elžbieta II. „Karališkosios šeimos nariai daugelį metų tarnavo karinėse pajėgose”, – sakė Andrew, pats dalyvavęs Folklendo salų kare. Jis pilotavo karinių jūrų pajėgų sraigtasparnį.
„Manau, kad jiems, kaip jauniems karininkams, neišvengiamai teks pamatyti karo veiksmus nelabai tolimoje ateityje, nes mūsų šalis dalyvauja konfliktuose Irake ir Afganistane. Jie gali būti ten pasiųsti lygiai kaip ir visi kiti, kaip tarnavau ir aš”, – sakė Andrew.
Princo žodžiais, jo pasiuntimas į Folklendus buvo sprendžiamas vyriausybiniu lygiu. „Eidamas tokias pareigas negalėjau ten nevykti. O tai, kad aš ten buvau, nedžiugino karalienės ir hercogo”, – prisiminė princas, turėdamas galvoje savo tėvus.
Andrew mano, kad karališkosios šeimos narių dalyvavimas savo šalies karo veiksmuose padeda sutelkti tautą ir didina karalienės prestižą: „Tai dar viena karalienės ir jos šalies santykių pusė. Žmonės žino, kad karalienės vaikai ir anūkai rizikuoja kaip ir visi kiti”.
Andrew pridūrė: „Galiu patikinti, kad karalienė jaudinosi, labai jaudinosi, kaip jos vietoje būtų jaudinusis bet kuri motina ar tėvas”.