Gesinti žolę padeda ir savanoriai

Praėjusią parą daugelyje Lietuvoje vietų pakrapnojęs lietus nenuslopino šalyje vis dar nesibaigiančio pernykštės žolės deginimo bumo. Ypač tokių gaisrų skaičius išaugo paskutinę savaitę, kai per parą ugniagesiams teko net po 500 kartų skubėti į degančius laukus. Vakar ugniagesiai dar gesino 111 tokių gaisrų.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šiais metais atvirose teritorijose buvo sukelti per 4,8 tūkst. gaisrų, kurie išdegino per 27 tūkst. hektarų pievų ir laukų. Liepsnose žuvo 6 gyventojai, o dar 5 – patyrė įvairias kūno traumas. Ugnis sunaikino per 50 gyvenamųjų namų ir ūkinių pastatų, taip pat žuvo naminiai gyvuliai ir paukščiai. Šie skaičiai žymiai didesni už paskutinių metų duomenis.

Didelę žalą patiria ir gamta. Degančiuose laukuose sudega augalų sėklos, sunaikinama miško paklotė, žūsta vabzdžiai, gyvūnai, perintys paukščiai.

Už žolės deginimą yra numatytos nemažos baudos. Piliečiai gali būti nubausti nuo 25 iki 500 litų bauda. Taip pat jiems gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą. Aktyviai su padegėjais kovoja ir Valstybinė priešgaisrinė priežiūros inspekcija. Ji šiais metais jau nubaudė per 200 tokių pernykštės žolės padegėjų 13 tūkst. suma.

Į kovą su žolės padegėjais įsijungė ir kitos institucijos. Štai Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai kartu su gamtos apsaugos inspektoriais sraigtasparniu iš oro žvalgė ir specialia filmavimo įranga fiksavo šiuos gaisrus bei identifikavo tikslią jų vietą, kad galima būtų nustatyti deginamų žemių savininkus. Surinkti duomenys bus perduoti atitinkamoms institucijoms, kad dėl blogos ūkininkavimo praktikos tokiems ūkininkams būtų apribotos galimybės gauti Europos Sąjungos išmokas.

Neabejinga tokiems žolės gaisrams lieka ir dalis visuomenės. Daug žmonių, pastebėję degančią žolę ar miško paklotę, niekieno neraginami užplaka liepsną ar iškviečia ugniagesius. O štai 5 vilniečiai, išgirdę ugniagesių skundus dėl tokių gaisrų mastų, patys suorganizavo savanorių gelbėtojų grupę ir kelias dienas padėjo gesinti gaisrus atvirose teritorijose. Savanoriai Artūras Artiušenka, Jurgis Gerulaitis, Rimantas ir Vaidotas Okulič-Kazarinai bei Tomas Čaplinskas užkirto ugniai kelią Vilniaus rajone į Dūkšto ąžuolyną, plakė liepsnas prie Ažulaukės ir Eitminiškių gyvenviečių, gesino degančią žolę kartu su Gaukštonių kaimo gyventojais. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas nuoširdžiai dėkoja šiems pagalbininkams ir tikisi, kad tokių savanorių ugniagesių atsiras ir kitose šalies vietose.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.