Vidutinė gydytojo alga – 1 788 Lt, slaugytojos – 1 090 Lt
Valstybinės ligonių kasos praėjusią savaitę Seimo sveikatos ir socialinių reikalų komitetui pateiktais duomenimis, tik apie 5 proc. sveikatos priežiūros įstaigų nepaisė susitarimo nuo gegužės 1-osios 28 proc. pakelti atlyginimus gydytojams ir slaugytojoms.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pareigūnai teigia sieksiantys, jog medikams priklausantys pinigai būtų išmokėti iki cento. SAM pareigūnai su kiekvienu iš vyriausiųjų gydytojų, nesilaikančių Vyriausybės nutarimo, artimiausiu metu aiškinsis atskirai – medikų darbo užmokestis nepakeltas dėl objektyvių priežasčių ar dėl piktnaudžiavimo.
Išbraukė iš sąrašo
Valstybės finansuojamų medicinos įstaigų vadovų, kurie medikų algoms pakelti nepanaudojo visų šiam reikalui skirtų lėšų sąrašą, birželio pradžioje ėmėsi sudarinėti Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) prezidentas Liutauras Labanauskas.
Praėjusį pirmadienį L. Labanauskas „Vakarų ekspresui” pateikė vadinamąjį juodąjį sąrašą, į kurį buvo įrašyti ir klaipėdiečiai vyr. gydytojai.
Tą pačią dieną, kai sąrašas buvo paviešintas, į dienraštį kreipėsi L. Labanausko nemalonėn patekusių uostamiesčio sveikatos priežiūros įstaigų vadovai. Jie pateikė finansinius dokumentus, įrodančius, kad LGS prezidentas vadovavosi ne iki galo sutvarkytomis Valstybinės ligonių kasos suvestinėmis.
Kadangi L. Labanausko pateiktoje Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties (GMPS) finansinėje ataskaitoje buvo operuojama dešimtimis tūkstančių litų, kurie esą nebuvo panaudoti medikų atlyginimams padidinti, pasidomėjome, ar suvestinėje nepadaryta klaidų. L. Labanauskas, užuot patikrinęs duomenis, dienraščiui paaiškino: „Lietuvos gydytojų sąjunga – ne buhalterija”.
Tačiau jau kitądien LGS prezidentui teko taisyti savo paties darbo broką – L. Labanauskas gavo Klaipėdos GMPS finansinę ataskaitą, įrodančią, jog šios įstaigos vadovas į mokos fondą pervestus pinigus savo darbuotojų atlyginimams didinti panaudojo visus. Po to ši įstaiga buvo išbraukta iš „juodojo” sąrašo.
LGS prezidentas į prasikaltusių vadovų gretas yra įtraukęs ir Klaipėdos Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centrą. Ši medicinos įstaiga, anot L. Labanausko, iš lėšų, pervestų medikų algoms pakelti, esą neišnaudojo 4 proc. (pinigine išraiška tai sudaro 160 Lt. – Aut. past.).
Ši žinia pribloškė pastarojo centro vyr. gydytoją Loretą Žilinskienę. Ji dienraščiui taip pat pateikė finansines lenteles, įrodančias, jog visos į PSPC mokos fondą pervestos lėšos buvo paskirtos medikų atlyginimams didinti.
L. Žilinskienės vadovaujamame PSPC vidutinis gydytojo atlyginimas nuo 1 504 Lt padidėjo iki 1 850, slaugytojos – nuo 760 Lt iki 913 Lt.
Atlyginimai dar kils
Nuo gegužės mėnesio ligoninėse darbo užmokestis kilo gerokai daugiau nei pirminės sveikatos priežiūros centruose, kuriuose dirba šeimos gydytojai. Mat lėšų, pervestų į atlyginimų mokos fondą, dydis priklausė nuo medicinos įstaigose teikiamų paslaugų lygio.
Tad diferencijuotai padidinus sveikatos priežiūros paslaugų įkainius, skirtingai padidėjo ir atlyginimai.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, nuo gegužės vidutinis gydytojo darbo užmokestis pakilo 29 proc. ir siekia 1 788 Lt. Slaugytojos alga vidutiniškai pakilo 27 proc. – iki 1 090 Lt.
Nuo liepos 1-osios medikų atlyginimai dar turėtų kilti, nes, anot SAM specialistų, tam padaryti yra nepanaudotų rezervų.
Jūratė Mazajeva
„Vakarų ekspresas”