Žiūrovai, susirinkę į šeštadienį miesto bendruomenių rūmuose vykusią jaunimo šiuolaikinio meno fiestą, negalėjo patikėti savo akimis.
Keisčiausių formų drabužius jaunieji dizaineriai sukūrė iš žolės, klevo lapų ir visokių kitokių keistų, atrodytų, visai drabužiui netinkamų medžiagų.
Pamatai scenoje nuostabią suknelę, su kuria mergina galėtų nueiti į naktinį klubą ar kokį stilingą vakarėlį, o staiga paaiškėja, kad tas ryškiaspalvis, įdomios faktūros audinys sukurtas iš džiovintų apelsinų žievelių.
Originalių kolekcijų autoriams prireikė dešimčių litrų lipalo, šimtų valandų darbo ir gerai pakratyti savo taupykles. Merginoms ne tik nunyko manikiūras, bet ir ant rankų iššoko kruvinos pūslės.
Neapsieita ir be magijos. Tiesa, jaunieji dizaineriai nesigriebė kokių juodų burtų, nesmaigstė savo konkurentų figūrėlių adatomis, tačiau patys pripažino, kad tam tikros mistikos būta.
Lapus skynė prie kapinių
Absoliučiai geriausia pripažinta, pirmąją vietą „Išdykusio stiliaus” konkurse užėmusi kolekcija „Praeitos nakties košmaras” alsavo siaubo filmų dvasia.
Keisčiausi personažai, vilkintys įspūdingus kostiumus, šiurpulius kelianti muzika (kompiuterių žaidimų garso takeliai, grupės „Apocalyptica” ir „Cradle of Filth”) ir scenoje per miegus besiblaškantis vaikas, kuriam ir sapnuojasi tas košmaras.
Šios kolekcijos autorės, tris žavias raganaites primenančios panevėžietės Vilma Vapsvaitė, Rasa Mikeliūnaitė ir Jolanta Valentavičiūtė sakė tik šįvakar susikūrusios tokį įvaizdį, o gyvenime jos visos trys labai skirtingos.
Viena mėgsta klasikinį, kita sportinį stilių, trečia rengiasi juodai ir šiek tiek primena gotę.
„Praeitos nakties košmarui” pagaminti merginos paaukojo dienas ir naktis. Be to, ir visas savo santaupas, nes rėmėjų neturėjo. Vien klevo lapams, kurie buvo svarbiausia kolekcijos medžiaga, priklijuoti prireikė apie 20 litrų lipalo.
Kolekcijos autorės juokavo nenaudojusios jokios magijos, kad jų šiurpinanti kolekcija užimtų pirmąją vietą, tačiau pripažino, kad klevo lapai buvo suskinti prie kapinių.
Įkvėpimą duoda ir garažo šlamštas
Antrąją vietą laimėjusi kolekcija „Garažas-eksperimentas” įrodė, kad drabužius gali įkvėpti senos automobilių dalys, įrankiai ir visoks šlamštas, besivoliojantis garaže. Visa tai gali transformuotis į fantastiško grožio modelius.
Šios kolekcijos autorės – panevėžietės Gabija Kiaušaitė ir Silvija Butkutė.
Trečiąją vietą užėmusi kolekcija „Pilies dvasia” (autorė panevėžietė Birutė Simokaitytė) pribloškė savo didingumu, prašmatnumu, įdomiomis medžiagomis ir savo stilistika idealiai atitiko sumanymą.
Kolekcijos „Kito kalibro asmenybė”, pelniusios ketvirtąją vietą, autorės – panevėžietės moksleivės Viktorija Českauskaitė, Kotryna Tomkevičiūtė ir Vaida Grigonytė savo kolekciją sukūrė iš apelsinų ir mandarinų žievelių.
Labai šiuos vaisius mėgstančios merginos nežmoniškais kiekiais pirko apelsinus, lupo jų žieveles ir džiovino prie radiatorių. Tėvai net už galvos susiėmė, pamatę žievelėmis užverstus kambarius, balkonus, tačiau palaikė savo atžalas.
Jaunosios dizainerės į apelsinų žievelių rinkimo akciją įtraukė visus pažįstamus. Paskui ištisas valandas, o prieš pat konkursą ir kiauras paras, konstravo neįprastą medžiagą į drabužius. Nuo sudėtingo darbo net rankos buvo kruvinos.
Svarbiausi apdovanojimai – panevėžiečiams
Labai išaugęs „Išdykusio stiliaus” profesionalumas, jaunimo kūrybingumas nustebino ir nuolatinius renginio žiūrovus (konkursas rengiamas devintą kartą) ir vertinimo komisiją, kurią sudarė dizaineriai, menininkai, televizininkai, grožio specialistai iš įvairių miestų.
„Išdykusio stiliaus” projekto vadovė, tikra renginio siela Sandra Myškienė į šiuolaikinio meno fiestą šįkart sukvietė jaunuosius dizainerius ne tik iš Panevėžio, bet iš visos Lietuvos.
Kai kurie iš kitų miestų atvykę kolekcijų autoriai jau buvo tapę kitų festivalių nugalėtojais, tačiau panevėžiečiai pasirodė itin stiprūs varžovai ir susišlavė visus svarbiausius apdovanojimus.
„Išdykusio stiliaus” vertinimo komisijos pirmininkė, LNK laidų režisierė Vilma Vizgaitienė tvirtino, kad buvo labai sunku išrinkti pirmųjų vietų laimėtojus iš visų konkurse dalyvavusių 20 kolekcijų, nes visos jos buvo vertos apdovanojimo.
Kolekcijos iš cigarečių pakelių ir žalios žolės
Patys žiūrovai balsavimo keliu pirmąją vietą skyrė kolekcijai „Sakau – ne”, sukurtai iš trijų tūkstančių tuščių cigarečių pakelių.
„Norėjome parodyti, kiek pinigų išvaistoma rūkalams, paskaičiavome, kad cigaretėms buvo išleista apie 8 tūkstančius litų, o iš to jokios naudos.
Čia panaudoti visų rūšių cigarečių, kokios tik pardavinėjamos Lietuvoje, cigarečių pakeliai. Juos per pusmetį surinkome iš rūkančių savo pažįstamų”, – „Panevėžio rytui” pasakojo kolekcijos „Sakau – ne” autorės panevėžietės Ieva Nikštelytė ir Viktorija Kintaitė.
Originaliausios kolekcijos apdovanojimą laimėjusios panevėžietės moksleivės Aistė Motiejūnaitė ir Mingailė Paukštytė iki paskutinės akimirkos drebėjo, ar jų kolekcija „24 valandos per pievą” išvys dienos šviesą.
Mat modelius jos kūrė iš žalios žolės, kuri galėjo neišdygti, o vėliau iškilo kita grėsmė – ji galėjo peraugti ir pradėti gelsti.
Todėl merginos su vazonais lakstė čia į lauką, čia vėl į kambarį, norėdamos gauti žolei kuo daugiau saulės ir bijodamos, kad jai nepakenktų lietus.
„24 valandos per pievą” buvo vienintelė kolekcija, kurią pristatant grojo gyva muzika. Roko grupė, susibūrusi iš panevėžiečių ir vilniečio muzikantų, tik likus kelioms akimirkoms iki renginio gavo visą reikiamą aparatūrą. Todėl kolekcijoms autorėms jau „stogai važiavo”, kad teks pristatyti savo modelius visiškoje tyloje.
Jaunieji dizaineriai buvo savarankiški
Kolekcijos buvo apdovanotos įvairiais prizais: už stilingumą („Egiptietiški sapnai”), teatrališkumą („Mata Hari”) ir net filosofiškumą („Mėnulio žvaigždės”).
Kiekvienas pasirodymas priminė mažą spektaklį, kuriame susijungė įvairūs menai. Patys dizaineriai rinkosi muziką, piešė ir dažė modelių kūnus, darė šukuosenas.
Kiekvienai kolekcijai buvo parinktos vaizdo projekcijos, atitinkamas apšvietimas. Modelius kolekcijų autorės rinkosi iš savo draugų.
Meistriškai renginį vedė panevėžietis Laimonas Cvirka, nuolat keisdamas savo įvaizdį, o jam talkino milžiniškas raudonas šuo.
Įspūdinga renginio scenografija vaizdavo žmones ugnyje ir simbolizavo kūrybines liepsnas.
Dauguma jaunųjų dizainerių – moksleivių savo kolekcijas kūrė visiškai savarankiškai ir savo talentais apstulbino konkurso pažiūrėti atėjusius mokytojus.
„Šaltinio” vidurinės mokyklos mokytoja Elena Salnik „Panevėžio rytui” sakė, kad jų mokykloje buvo sukurtos dvi kolekcijos, kurių autoriai konkuravo ir stengėsi niekam neišduoti savo kūrybos paslapčių.
Meno fiestoje vyko ir modernaus šokio grupių konkursas, kurio nugalėtoja tapo panevėžiečių grupė „Kosmėja”.
😳 cha cha cha ko stebetis juk jis tik eilinis vyras ,o turtas juos padaro dar didesniais patinais o juk tai aukstuose sluoksniuse slapta,bet normalu….paziurekit AMB pavyzdys. 😀 😛 😥
🙄 😳 Man pasirode jis toks nieko politikas,bet jei cia tiesa ka raso tai eilinis gaslunas. Daug tokiu aplinkui yra.Nieko naujo cia neatrasta.Gaila kad zmona ji dar uzstoja,matyt nenori skandalo.
O man tai juoką kelia tokie straipsniai Ypač juokinga ta kaimynė Ji matyt daugiau neturi ką veikti, o tik stebi kas kada išeina, kada pareina, su kuo ir pan. Jai matyt net laisvadieniais nesimiega, kad žino kada kaimynai spaudą gauna 😛 Žiauri kaimynė ir tiek 🙄 Koks kieno reikalas kaip kas elgiasi ir su kuo gyvena? Pavydi ji matyt 😕
Radau straipsnį, mačiau per TV, bet kaip kitaip galeciau gauti Vilmos Vapsvaites kontaktą?!
Jei skaitysi komentarą – brūkštelk man, esu tavo ir tavo sesių vaikystės draugė iš Zarasų (dabar jau Vilniaus) – mes labai seniai nesimatėm, norėčiau atnaujinti mūsų ryšį!