Didžiosios Britanijos instituto Kongs College chemikė Sju Džikels teigia, kad pirštų antspaudai gali duoti policijai žymiai daugiau žinių apie nusikaltėlį, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Viename iš renginių, kurį Londone organizavo Mokslinių tyrimų inžinerijos ir fizikos srityse Taryba, mokslininkė pademonstravo, kad pirštų antspauduose lieka vertinga cheminė informacija. Specifinės riebiosios rūgštys ir metabolizmo produktai, liekantys ant daikto prisilietus žmogaus pirštams, leidžia daryti išvadas apie žmogaus amžių bei jo gyvenimo būdą. Taigi vaikai, suaugę ir pagyvenę žmonės palieka skirtingus chemine sudėtimi pirštų antspaudus. Mokslininkė sukūrė metodiką, leidžiančią iš riebalų ląstelių ir odos dalelių, kurios sudaro pirštų antspaudą, nuspręsti ar žmogus rūko. Vėliau Džikels planuoja paimti priklausomų nuo narkotikų asmenų pirštų antspaudus ir ištirti narkotinių preparatų ant jų liekanas. Iki tol buvo įmanoma aptikti tik liekanas nuo substancijų, su kuriomis žmogus turėjo kontaktą. Sju Džikels sugebėjo aptikti pirštų antspauduose pėdsakus netgi tokių medžiagų, su kuriomis žmogus turėjo tik paviršutinį kontaktą. Eksperimento metu buvo nustatytos net vartotos plaukų priežiūros priemonės, kurios palaipsniui identifikavo nusikaltėlį, kuris šiomis priemonėmis naudojosi. Greitai bus galima pasitelkti biosensorinius daviklius, galinčius aptikti tam tikrą parfumerijos markę. Taip pat ištyrus pirštų antspaudus bus galima nustatyti ar žmogus turėjo rankose ginklą bei sprogmenį.
Gauti pirštų antspaudų cheminės sudėties tyrimo rezultatai nenurodo konkretaus žmogaus. Tačiau jie suteikia kriminalistams informaciją kokiai asmenų grupei priklauso pirštų antspaudų savininkas ir kas neįeina į įtariamųjų ratą.
Remiantis Džikels metodika, kitas britų mokslininkas Devidas Raselas iš Rytų Anglijos universiteto sukūrė greitą rūkančių ir nerūkančių pirštų antspaudų atpažinimo technologiją. Specialus skystis, į sudėtį įeina specialios nanodalelės, atpažįstančios kotininą, yra užtepamas ant įtariamojo pirštų antspaudų ir jis ima švytėti, jei įtariamasis rūko. Sukurta analogiška medžiagų atpažinimo sistema nustatyti pavojingus nuodus, pavyzdžiui, riciną. Dabar mokslininkai kuria greitas paukščio gripo virusų atpažinimo technologijas.
Kategorijos
- Aplinkosauga
- Augintiniai
- Ekonomika
- Informacinės technologijos
- Interjeras
- Įvairenybės
- Justicija
- Kinas
- Kultūra
- Laisvalaikis
- Lietuvoje
- Medicina
- Mityba
- Mokslas
- Moterims
- Nuomonė
- Pasaulyje
- Politika
- Psichologija
- Receptai
- Renginiai
- Šeima ir namai
- Specialistai konsultuoja
- Sportas
- Statyba
- Švietimas
- Transportas
- Vaikai
- Vyrams
- Žiniasklaida