V.Adamkui – smūgis į paširdžius

Valdžios viršūnėse kunkuliuojantis vidaus kovų katilas įkaito iki raudonumo.

Didžiausią frakciją parlamente turinčios Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas išdrįso mesti pirštinę šalies vadovui Valdui Adamkui.

Apkaltinęs prezidentą melu ir dvigubų standartų taikymu, V.Uspaskichas paragino nedelsiant sudaryti Seimo komisiją, kuri ištirtų V.Adamkaus veiklą.

Iš V.Uspaskicho lūpų net pasigirdo užuominų apie galimą prezidento, kurį Darbo partijos lyderis pavadino „blogesniu už Rolandą Paksą“, apkaltą.

Kol V.Uspaskichas talžė prezidentą, laiko negaišo ir valdantieji socialdemokratai bei valstiečiai liaudininkai.

Jie ėmė spausti Seimo vadovą Artūrą Paulauską, kad šis susidorotų su koalicijos partneriams neįtikusiais kai kuriais Naujosios sąjungos Seimo frakcijos nariais.

Tokius reikalavimus A.Paulauskas išgirdo paprašęs koalicijos partnerių paramos kovojant su opozicija.

Vardijo biografijos faktus

Grasinimai prezidentui ir koalicijos partneriams nuskambėjo vakar Seime įvykusiame Darbo partijos tarybos posėdyje.

V.Uspaskichas ir anksčiau įvairiuose renginiuose pasišaipydavo iš prezidento amžiaus. Tačiau vakar jis kalbėjo kur kas griežčiau.

Į tariamų V.Adamkaus nuodėmių sąrašą V.Uspaskichas įtraukė ne tik skandalus dėl prezidento patarėjų kotedžų Turniškėse ir praėjusią savaitę įsiplieskusį šalies vadovo konfliktą su Aukščiausiojo teismo pirmininku Vytautu Greičiumi.

Šalies vadovui buvo priminta ir jo parama amerikiečiams privatizuojant „Mažeikių naftą“ bei esą neteisėtą kandidatavimą į šį postą 1998 metais.

V.Uspaskicho pasiūlymui sudaryti parlamento komisiją, kuri tirtų V.Adamkaus veiklą, posėdyje pritarė ir Darbo partijai atstovaujantis teisingumo ministras Gintautas Bužinskas bei Darbo partijos Seimo frakcijos seniūnė Loreta Graužinienė.

Abejoja koalicijos ateitimi

Nuo V.Uspaskicho kliuvo ir koalicijos partneriams bei aukščiausiems valstybės pareigūnams – socialdemokratų lyderiui premjerui Algirdui Brazauskui ir A.Paulauskui.

Darbo partijos vedlys priekaištavo A.Brazauskui bei A.Paulauskui, kad šie „net pro sukąstus dantis“ nepripažįsta savo kaltės dėl jų vadovaujamas institucijas tebekrečiančių privilegijų skandalų.

V.Uspaskichas, kuris pats buvo priverstas dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto pasitraukti iš ūkio ministro posto ir iš Seimo, paskelbė, jog dabar valstybę yra ištikusi gili moralinė krizė.

„Ar Darbo partijai pakeliui su tokiais koalicijos partneriais?“ – klausė politikas savo bendražygių.

Po tokių žodžių taryba absoliučia dauguma pritarė iniciatyvai sudaryti Seimo komisiją.

Vietoj paramos – priekaištai

Prieš Darbo partijos tarybos posėdį aistras kurstė ir Seimo pirmininko likimas. A.Paulauskas į savo kabinetą pasikvietė kitų valdančiųjų partijų vadovus – V.Uspaskichą, A.Brazauską ir valstiečių liaudininkų lyderę žemės ūkio ministrę Kazimierą Prunskienę.

Seimo pirmininkas bei susitikime dalyvavęs Naujosios sąjungos frakcijos seniūnas Vaclovas Karbauskis norėjo, kad partneriai pareikštų besąlygišką paramą A.Paulauskui dar prieš nepasitikėjimo parlamento vadovu procedūrą.

Bet A.Brazauskas ir K.Prunskienė ėmė vardyti įvairias Naujosios sąjungos atstovų nuodėmes. Žemės ūkio ministrė priminė, kad socialliberalas užsienio reikalų ministras Antanas Valionis žiniasklaidai neva perdavė iš Rusijos jai atsiųstas kunigaikštienės regalijas.

Premjeras savo ruožtu priekaištavo, jog A.Paulauskas nesuvaldo Seimo Audito komiteto pirmininko Artūro Skardžiaus, Antikorupcijos komisijos narės Nijolės Steiblienės, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo Alvydo Sadecko bei Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko Algirdo Monkevičiaus.

A.Brazauskas pabrėžė, kad šie socialliberalai nuolat kaišioja pagalius į Vyriausybės ratus.

Partneriai liejo nuoskaudas

Išdėstę savo priekaištus Naujajai sąjungai, koalicijos partneriai pareiškė negalintys garantuoti paramos A.Paulauskui, kadangi kai kurie jų partijos nariai irgi yra nevaldomi.

Spaudžiamas į kampą A.Paulauskas vis dėlto nepažadėjo sutramdyti koalicijos partneriams nepatinkančių bendražygių. Jis atsikirto A.Brazauskui pareikšdamas, kad prieš Naująją sąjungą aktyviai veikia socialdemokratai Juozas Olekas ir Vytenis Andriukaitis.

Tuomet V.Uspaskichas prabilo, jog tuo metu, kai jį iš ūkio ministro posto išvertė interesų konflikto skandalas, V.Karbauskio vadovaujama Seimo komisija priėmė nepalankias jam išvadas.

Politikas taip pat pareiškė, kad jį iki šiol persekioja Valstybės saugumo departamentas dėl jo aukštojo mokslo diplomo.

Taip pat Darbo partijos lyderis koalicijos partneriams teigė, jog „visokių kabliukų“ jo veikloje nuolat ieško ir Prezidentūra.

Po susidūrimų – spėlionės

A.Paulauskui su koalicijos partneriais išsiskyrus ne itin taikiai, valdančiosiose frakcijose pasklido kalbos, jog koalicija atsidūrė ant žlugimo ribos.

Politikai svarstė net kelis galimo padėties rutuliojimosi scenarijus.

Pagal vieną jų, kai kuriems socialdemokratų, Valstiečių liaudininkų ir Darbo partijos frakcijų nariams per slaptą balsavimą parėmus opoziciją ir nuvertus A.Paulauską, Naujoji sąjunga pasitrauktų į iš koalicijos.

Socialliberalus pakeitus liberalais demokratais, kiti trys koalicijos partneriai, persidaliję postus, liktų kartu.

Pagal kitą scenarijų, A.Paulauskas, siekdamas likti poste, padarytų įvairių nuolaidų, atiduotų partneriams kai kuriuos postus ir koalicija išliktų.

Kitas politikų svarstomas scenarijus skelbia, jog, net ir nuvertus A.Paulauską, Naujoji sąjunga nepasitraukia iš koalicijos, išsaugodama tam tikrą įtaką Vyriausybėje ir Seime.

Beje, Darbo partijos tarybos posėdyje L.Graužinienė ragino partiją imti realią valdžią ir ryžtingai pasisakyti dėl nepasitikėjimo A.Paulausku procedūros.

Tačiau kai kurie kiti politikai teigia, jog šis triukšmas – tik dar vienas koalicijos partnerių bandymas vieniems kitus pagąsdinti.

Todėl net ir aukšti Darbo partijos pareigūnai pripažįsta, jog svarbiausias virvutes tampo V.Uspaskichas, kuriam labiausiai rūpi surengti V.Adamkaus puolimą.

Kairieji neskuba apsispręsti

Vakar paaiškėjo, kad valdantieji socialdemokratai dėl opozicijos inicijuojamo nepasitikėjimo A.Paulausku ketina apsispręsti prieš pat balsavimą, kuris numatytas šiandien. Pirmadienį vakare tris valandas posėdžiavęs Socialdemokratų partijos prezidiumas sprendimo dėl balsavimo nepriėmė.

Seimo opozicija, surinkusi 36 parašus dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu, juos praėjusį penktadienį įteikė Seimo vadovo sekretoriatui.

Pagal Seimo statutą, plenariniame posėdyje parlamentarai slaptu balsavimu apsispręs dėl Seimo pirmininko galimybės toliau eiti šias pareigas.

Seimo pirmininkas būtų atstatydintas, jei to reikalautų daugiau nei pusė visų parlamentarų – 71 iš 141.

Vien opozicijos balsais nuversti Seimo pirmininką nepavyktų – A.Paulauskas būtų atstatydintas, jei nepasitikėjimą paremtų ir dalis valdančiosios koalicijos atstovų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.