Mokyklos prestižui kelti – uniforma

Panevėžio V.Žemkalnio gimnazijos moksleiviai jau kurį laiką į mokymo įstaigą privalo ateiti vilkėdami uniformą. Gimnazistai, iš pradžių reiškę nepasitenkinimą neva varžančia negražia privalomąja apranga, su tuo susitaikė ir daugelis jų dabar noriai vykdo reikalavimus. Prieš maždaug dvejus metus V.Žemkalnio gimnazijoje buvo surengtas referendumas. Po jo paaiškėjo, kad dauguma gimnazistų norėtų vilkėti uniformą.

„Šio reikalo neskubinome, pirmiausia sukūrėme gimnazijos logotipą. Antras etapas buvo įvesti uniformą“, – sakė V.Žemkalnio gimnazijos direktorius Artūras Totilas.

Po tarimosi su gimnazijos taryba, kurią sudaro keli mokytojai, moksleiviai ir tėvai, nuspręsta, kokią uniformą privalo dėvėti gimnazistai.

„Kadangi logotipe dominuoja žalia spalva, be to, ir kita gimnazijos simbolika tokios pat spalvos, uniformoms siūti parinkta tamsiai žalia medžiaga“, – kalbėjo A.Totilas.

Uniformos modelį galima rinktis

V.Žemkalnio gimnazijos uniforma – iš dviejų dalių: žalio švarko bei juodų kelnių arba sijono.

„Nėra griežtų normų. Švarkus gimnazistai gali siūtis laisvo modelio. Jei neturima juodų kelnių, tinka ir juodi klasikiniai džinsai. Svarbiausia, kad moksleiviai atrodytų tvarkingai“, – tikino V.Žemkalnio gimnazijos direktorius.

Gimnazistų patogumui sudaryta sutartis su Panevėžyje veikiančia individualia įmone „Rijosita“. Nenorintieji švarkų siūtis šioje įmonėje, gali nusipirkti medžiagos arba paimti jos pavyzdį ir kreiptis į kitą siuvyklą.

A.Totilo teigimu, moteriškas švarkas atsieina maždaug 130, vyriškas – 150 litų. „Bus sudaryta sutartis su drabužių valykla, kurioje gimnazistai švarkus valyti galės su nuolaida. Tai jiems atsieis 8-10 litų“, – pasakojo V.Žemkalnio gimnazijos direktorius.

Įvesti uniformą nuspręsta gimnazijos prestižui kelti. „Iš uniformos gimnazistus ne tik atpažins, mokyklinė apranga ugdys jų patriotiškumą, įpareigos būti pasitempusius“, – tvirtino A.Totilas.

Neturintiesiems lėšų uniformai gimnazija siūlo materialinę paramą. Parašius prašymą, mokymo įstaiga pasiryžusi dalį ar visiškai dengti uniformos siuvimo išlaidas.

Prie tvarkos pamažu pripranta

Vilkėti uniformą V.Žemkalnio gimnazijos moksleiviai privalo nuo balandžio 3 dienos. Tai įtraukta į gimnazijos sutartį, sudarytą su moksleiviais ir jų tėvais. Nevykdantiesiems reikalavimų bus siūloma keisti mokymo įstaigą.

„Tvarka turi būti. Jei kam nors ji nepriimtina, gali rinktis kitą mokyklą. Kita kalba, jei moksleiviai dar nespėjo pasisiūti aprangos. Jie ir jų tėvai turės tai patvirtinti, pasižadėti, kad vykdys reikalavimus“, – užtikrino gimnazijos direktorius.

Tačiau ne visi gimnazijos moksleiviai noriai paklūsta tvarkai. Kalbinti moksleiviai prisipažino žinantys, jog kai kurie jų bendraklasiai piktavališkai nevykdo reikalavimų.

„Mano klasėje maždaug pusė bedraklasių jau turi uniformą. Daugelis likusiųjų ketina po Velykų atostogų ateiti vilkėdami ją. Tačiau yra ir tokių, kurie kol kas mokyklinės aprangos neskuba įsigyti“, – neslėpė gimnazistė Evelina Jokūbaitytė.

Mergina ir jos klasės draugė Neringa Androšiūnaitė, kaip ir daugelis, prisipažino tik iš pradžių buvusios nepatenkintos dėl naujosios tvarkos. Tačiau dabar jau įpratusios vilkėti uniformą ir nesiskundžiančios.

„Gal kiek nepatinka, kad dominuoja viena spalva. Norėtųsi kažkaip išsiskirti iš kitų moksleivių. Tačiau gerai pamąsčius, galima rasti būdų, kaip nebūti vienodiems“, – svarstė moksleivės.

K.Paltaroko mokykloje – laisvesnė apranga

Panevėžyje pirmieji privalomąją aprangą dėvėti pradėjo K.Paltaroko vidurinės mokyklos moksleiviai. Įstaigos direktorė Gražina Gailiūnienė teigė, kad taip nuspręsta sekant kitų katalikiškų mokymo įstaigų pavyzdžiu.

„Visos katalikiškų mokyklų narės įvedusios tokią tvarką. Nuo pat K.Paltaroko mokyklos įkūrimo pradžios besimokantieji vilki tamsiai vyšninės spalvos aprangą. Visa mūsų mokyklos simbolika puošiama tokia spalva, ji naudojama ir pagyrimo raštuose“, – pasakojo G.Gailiūnienė.

Griežtų reikalavimų aprangai K.Paltaroko mokykloje nėra. Pradinių klasių moksleivės vilki vyšninės spalvos sarafanus, berniukai bei vyresnių klasių moksleiviai – tos pačios spalvos megztinius. Tik vienuoliktų dvyliktų klasių moksleiviai siuvasi švarkus. Aprangos modelį moksleiviai gali rinktis patys.

„Mūsų mokykloje niekada nekilo diskusijų dėl mokyklinės aprangos dėvėjimo. Galbūt dėl to, kad nėra labai griežtų reikalavimų, kokią aprangą siūtis. Žinoma, pasitaiko, kad kai kurie moksleiviai ateina kitaip apsirengę. Tačiau tikrai nepiktavališkai: būna pamiršę apsivilkti ar nespėję išsiskalbti“, – tvirtino K.Paltaroko mokyklos direktorė.

J.Balčikonio gimnazija irgi svarstys klausimą

Prieš kurį laiką buvo kalbų, kad uniformas įvesti reikėtų ir J.Balčikonio gimnazijoje. „Moksleiviai patys buvo suinteresuoti šiuo klausimu, – tikino J.Balčikonio direktorius Raimondas Dambrauskas. – Tačiau po surengto referendumo paaiškėjo, kad dauguma moksleivių nenorėtų vilkėti uniformų“.

Kitais mokslo metais planuojama vėl svarstyti šį klausimą. „Jei gimnazijos taryba nuspręs, kad reikia įvesti mokyklinę aprangą, dar kartą rengsime referendumą. Gali būti, jog uniformas norės dėvėti tik viena ar kelios klasės. Tuomet suteiksime tokią galimybę“, – sakė R.Dambrauskas, prisiminęs renginį, per kurį vienos klasės gimnazistai atėjo su vienodos spalvos apranga.

„Svarbiausia, kad uniforma netrukdytų mokslams, ji būtų priimtina visiems moksleiviams. Bendra apranga tikrai nepakenktų gimnazijos įvaizdžiui: iš uniformų moksleivius atpažintų. Tačiau svarbiausia, kad jie patys to norėtų“, – kalbėjo J.Balčikonio gimnazijos direktorius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.