Teisėjų klaną sudrebino smūgis iš vidaus

Skandalų krečiama Lietuvos teismų sistema sulaukė dar negirdėto smūgio.

Tam, kad galėtų laisvai kalbėti apie šios sistemos ligas, iš pareigų traukiasi Aukščiausiojo teismo teisėjas Valentinas Mikelėnas. Jis yra vienas žymiausių teisės teoretikų, Vilniaus universiteto profesorius.

Vakar vidurdienį šio 47 metų teisėjo atsistatydinimo pareiškimą prezidentui Valdui Adamkui įteikė Aukščiausiojo teismo pirmininkas Vytautas Greičius.

Įvardijo tris problemas

Tai įvyko tuo metu, kai V.Mikelėnas Lietuvos radijo laidoje įvardijo tris pagrindines problemas, trikdančias teismų darbą: „Pirmiausia reikia išvalyti iš dabartinio teisėjų korpuso nekvalifikuotus ir nesąžiningus teisėjus.

Antra, užtikrinti normalias darbo sąlygas sąžiningiems ir kvalifikuotiems teisės specialistams.

Trečia, užkirsti kelią ateityje į teisėjų gretas pakliūti nekvalifikuotiems ir nesąžiningiems specialistams“.

Tai išdėstęs teisėjas užsiminė ir apie savo atsistatydinimą. Jis aiškino norįs laisvai reikšti savo nuomonę apie teismų ir visuomenės santykius.

Prabilo apie korupciją

Tokiam žingsniui Aukščiausiojo teismo teisėją galėjo paskatinti praėjusią savaitę už uždarų durų vykęs darbo grupės Teismų įstatymo projektui rengti posėdis.

Šiai grupei priklausantis V.Mikelėnas prezidentui prabilo apie korupciją teismų sistemoje.

„Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, valstybės vadovas paklausė, kokia dalis teisėjų yra korumpuota.

V.Mikelėnas teigė, kad nesąžiningų teisėjų gali būti apie pusę.

Tuomet prezidentas pasakė, kad teisininkas apie tai turėtų informuoti visuomenę.

Kartą pavyko atkalbėti

„Tai yra teisėjo asmeninis apsisprendimas“, – vakar apie kolegos atsistatydinimą „Lietuvos rytui“ pasakė Aukščiausiojo teismo pirmininkas V.Greičius.

Jo teigimu, apie pasitraukimą iš pareigų V.Mikelėnas buvo prabilęs ir prieš mėnesį: „Tada man pavyko jį atkalbėti. Tačiau pirmadienį teisėjas buvo kategoriškas“.

V.Greičius tvirtino, jog atsistatydinimo priežastis teisėjas nurodė žodžiu: „V.Mikelėnas sakė, jog tuos motyvus pakartos ir prezidentui, jei toks susitikimas įvyks, o Seime tai pasakys viešai. Dabar man šnekėti apie tas priežastis būtų neetiška. Galiu pasakyti tik tiek, kad priekaištų man jis neturėjo“.

Vakar Aukščiausiojo teismo koridoriuose buvo svarstoma ir tokia V.Mikelėno netikėto žingsnio priežastis – maištininko vardas gali padėti jam ateityje atsisėsti į šio teismo pirmininko kėdę.

Prezidentas kviesis pokalbio

Artimiausiu metu turėtų įvykti prezidento V.Adamkaus ir teisėjo V.Mikelėno susitikimas.

„Negaliu pasakyti, kada tai bus. Ne tik žurnalistams, bet ir mums nepavyksta susisiekti su teisėju“, – „Lietuvos rytui“ teigė prezidento patarėjas Haroldas Šinkūnas.

Jo teigimu, pareiškime dėl atsistatydinimo teisėjas nenurodo jokių priežasčių.

„Tas pareiškimas buvo adresuotas Aukščiausiojo teismo vadovui. V.Greičius vakar paprašė prezidento pradėti teisėjo atleidimo procedūrą“, – sakė H.Šinkūnas.

Atsižvelgė ne į visus siūlymus

Praėjusią savaitę vykusiame pasitarime dėl Teismų įstatymo projekto buvo sutarta, kad galutinius savo pasiūlymus V.Mikelėnas pateiks šią savaitę.

„Ne į visus jo siūlymus rengdama įstatymo projektą darbo grupė atsižvelgė, – aiškino prezidento patarėjas H.Šinkūnas, vadovaujantis Teismų įstatymo rengimui. – V.Mikelėnas buvo tos nuomonės, kad teismuose būtina įgyvendinti kardinalias reformas“.

Vienas Aukščiausiojo teismo teisėjo pateiktų siūlymų – kad teismų pirmininkų kadencija truktų dvejus metus ir kad šių pareigų nebūtų galima eiti kelis kartus.

„Jeigu būtų pritarta tokiai nuomonei, miesteliuose, kur dirba tik keturi teisėjai, po aštuonerių metų nebebūtų ko skirti pirmininku.

Todėl šiam pasiūlymui nebuvo pritarta“, – kalbėjo H.Šinkūnas.

Pretendavo į naują postą

Praėjusių metų vasarą V.Greičius prezidentui buvo pasiūlęs V.Mikelėną skirti Aukščiausiojo teismo civilinių bylų skyriaus pirmininku.

Į šias pareigas siūlyti ir dar du Aukščiausiojo teismo teisėjai: Janina Stripeikienė ir Egidijus Laužikas.

Tačiau prezidentas pareiškė lauksiąs Konstitucinio teismo išaiškinimo, ar įstatymai dėl Aukščiausiojo teismo skyriaus pirmininko skyrimo neprieštarauja Pagrindiniam šalies įstatymui.

Tokį sprendimą Konstitucinis teismas turėtų skelbti šį pavasarį.

Gal valstybės vadovui užkliuvo V.Mikelėno biografijos detalė, kad šis teisininkas mokėsi KGB mokykloje ir ją paliko dėl sveikatos būklės.

Iki šiol Aukščiausiojo teismo civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas eina Česlovas Jokūbauskas, kurio kadencija baigėsi dar pernai vasarą.

Galvojo apie advokato karjerą

Devintus metus Aukščiausiajame teisme teisėju dirbantis V.Mikelėnas ir prieš keletą metų galvojo apie pasitraukimą.

Tuomet vienas Civilinio kodekso rengėjų V.Mikelėnas gavo kvietimą dirbti vienoje sostinės advokatų kontoroje, jam buvo pažadėtas daug didesnis atlyginimas.

Tačiau tuomet kolegos įkalbėjo teisėją likti poste.

V.Mikelėnas iki šiol dar dėsto Vilniaus universiteto Teisės fakultete.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

3 komentarai į "Teisėjų klaną sudrebino smūgis iš vidaus"

  1. Biržietis

    taip biržų ir panevėžio fenomenas Margevičius ir su vogta mašina sulaikytas ir žmogų užmušė ir meilužės vyrą…… ir netradicinė seks pakraipa ir tėvas KGB 😯

  2. Linksmutis

    Kada gi pagaliau m8s

  3. Linksmutis

    … ateis pavasaris?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.