Tuberkuliozė kasmet savo aukomis pasirenka po vaiką, pedagogą ar mediką. Medikai įspėja, kad tuberkuliozė gresia visiems, nepaisant jų amžiaus ar socialinės padėties.
Kasmet – po vieną
Dažniausiai atvira plaučių tuberkulioze suserga darbingo amžiaus žmonės, tačiau pastaruoju metu jų daugėja ir tarp vyresnio amžiaus žmonių.
Nustatyta, kad vienas sergantysis tuberkulioze per metus gali užkrėsti dar 10 – 15 žmonių.
Tarp vaikų plaučių tuberkuliozė nėra labai paplitusi.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytojos epidemiologės Rūtos Ščerbavičienės duomenimis, atvira plaučių tuberkulioze uostamiestyje kasmet suserga po vieną moksleivį. Šiemet susirgusių tuberkulioze vaikų Klaipėdoje kol kas nebuvo.
Klaipėdos tuberkuliozės ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotoja Virginija Daukšienė sakė, kad įvairių formų tuberkulioze 2003 metais uostamiestyje sirgo 1, 2004 m. – 3, o pernai 5 vaikai. Visoje Klaipėdos apskrityje pernai įvairių formų tuberkulioze sirgo 10 vaikų.
Greičiau pavargsta
V.Daukšienė sakė, kad vaikai tuberkulioze užsikrečia lengviau nei suaugusieji, o ligos sukelti pakitimai organizme išlieka pakankamai ilgai.
Užsikrėtusius atvira plaučių tuberkulioze vaikus gydyti yra sudėtingiau nei suaugusiuosius. Vaistų nuo tuberkuliozės sukeltas pašalinis poveikis kepenims ar inkstams vaikams yra pavojingesnis nei suaugusiems.
Susirgę tuberkulioze vaikai guldomi į ligoninę ir kurį laiką mokosi atskirai nuo sveikų vaikų.
V.Daukšienė teigė, kad susirgę vaikai atskiriami nuo sveikų ne tik dėl noro juos izoliuoti. Sergantys tuberkulioze ir geriantys prieštuberkuliozinius vaistus vaikai greičiau pavargsta, tad mokytis su sveikais bendraamžiais tuo metu jiems būna per sunku.
Vengdavo tirtis
R.Ščerbavičienė įspėjo, kad tuberkulioze kasmet suserga ne tik po vieną moksleivį, bet ir po vieną pedagogą.
Todėl yra išleistas nutarimas, kad visi, dirbantys su vaikais iki 18 metų, kasmet privalo išsitirti, ar neserga tuberkulioze.
V.Daukšienė sakė, kad šiuo metu mokytojai tai daro pakankamai aktyviai.
„Prieš kokius 5–8 metus, kai buvo sukeltas aršus vajus dėl to, kad rentgenologiniai tyrimai yra žalingi organizmui, atsirasdavo nemažai mokytojų, kurie keletą metų būdavo nesitikrinę, ar neserga tuberkulioze. Tuo metu net ir mokyklų direktorius būdavo sunku įtikinti, kad kasmet atlikti profilaktinius patikrinimus būtina”, – prisiminė medikė.
Tikrina kas pusmetį
Rentgenologinius tyrimus kasmet rekomenduojama atlikti ne tik pedagogams, bet ir medikams bei kitų profesijų atstovams, kuriems dažnai tenka bendrauti su žmonėmis.
V.Daukšienė įspėjo, kad tuberkuliozė nėra vien žemesniajam visuomenės sluoksniui būdinga liga. Ja gali užsikrėsti bet kas ir bet kada: gatvėje, viešajame transporte ir kitur.
Medikė mano, kad būtent dėl nuolatinių profilaktinių patikrinimų ir šviečiamosios veiklos uostamiestyje sergamumo tuberkulioze vidurkis yra mažesnis nei visoje šalyje.
Ypač griežtai kontroliuojama, kad dėl šios sunkios ligos išsitirtų Klaipėdos tuberkuliozinės ligoninės medikai.
Nors jiems rekomenduojama tirtis kartą per metus, Klaipėdos tuberkuliozinės ligoninės vyriausiosios gydytojos įsakymu šios įstaigos personalas profilaktinius tyrimus atlieka kas pusmetį.
Nepaklusę įsakymui darbuotojai rizikuoja būti nušalinti nuo pareigų.
V.Daukšienės nuomone, būtent tokios griežtos priemonės padėjo pasiekti to, kad kelerius metus Klaipėdos tuberkuliozinėje ligoninėje nė vienas darbuotojas nebuvo užsikrėtęs tuberkulioze.
Pastaruoju metu dvi šios ligoninės darbuotojos vis dėlto užsikrėtė tuberkulioze. Tačiau dėl kas pusmetį atliekamų tyrimų liga buvo laiku pastebėta ir darbuotojos nesusirgo sunkesne jos forma.
Ligonius kalbina
Klaipėdos tuberkuliozinės ligoninės medikai griežtai kontroliuoja, kad tuberkulioze sergantys ligoniai išgertų visus jiems paskirtus vaistus.
Nuo 1999 metų Klaipėdoje pradėtas kontroliuojamas tuberkuliozės gydymas.
Tai reiškia, kad ligoniai privalo išgerti jiems paskirtus vaistus medicinos darbuotojų akivaizdoje. Vėliau medikai kalbina ligonius, kad įsitikintų, jog šie – vaistus nurijo, jeigu prireikia, paprašo net išsižioti.
Nuo 2002 metų sveikatos apsaugos ministro įsakymu kontroliuojamas tuberkuliozės gydymas taikomas visoje Lietuvoje.
Kontroliuojamo gydymo strategija taikoma ne tik Lietuvoje, bet ir kitose pasaulio šalyse. Ją rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija.
V.Daukšienė pasakojo, kad sergantiems tuberkulioze, ypač atsparia vaistams, medikamentų skiriama išties daug – kasdien tenka išgerti jų po visą saują iškart.
Kol ligoniai jaučiasi blogai, jie nesipriešindami išgeria paskirtus vaistus. Tačiau vos tik sergantieji pasijunta geriau, ima išsisukinėti: stengiasi vaistų nenuryti, kad vėliau galėtų juos išspjauti, taip pakenkdami gydymui.
Jeigu sergantieji tuberkulioze medikamentus vartoja nereguliariai, jie gali įgyti atsparumą vaistams.
Dalina paketus
Medikai siekia, kad net ir ambulatoriškai tuberkuliozę besigydantys ligoniai sąžiningai išgertų visus vaistus. Todėl užsikrėtę tuberkulioze kiekvieną darbo dieną kviečiami atvykti vaistus išgerti į Tuberkuliozinės ligoninės DOTS kabinetą.
Šiuo metu į Klaipėdos tuberkuliozinę ligoninę gerti vaistų kasdien atvažiuoja per 40 ligonių.
Jeigu ambulatoriškai besigydantys ligoniai dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali važinėtis į ligoninę gerti vaistų, pas juos į namus kasdien atvyksta patys medikai.
Į ligoninę atvažiuojantys išgerti prieštuberkuliozinių vaistų ligoniai penktadieniais gauna po paketą, kuriame yra maisto, pavyzdžiui, litras aliejaus, kilogramas kruopų, cukraus ar mėsos konservų, arba higienos priemonių – muilo, šampūno, skalbimo miltelių.
Atvykusieji į ligoninę išgerti vaistų kasdien gauna ir po du autobuso talonėlius.
Paketai duodami tik tiems, kurie gerti vaistus atvyksta reguliariai. Jeigu ligonis į gydymo įstaigą neina, paketo negauna.
Anksčiau paketai buvo perkami už pagal programą „No-TB” Šiaurės šalių vyriausybių skirtą finansavimą Baltijos šalims.
Dabar, kai skandinavų pinigai pasibaigė, lėšų įsigyti paketams turėtų skirti savivaldybės. Klaipėdos savivaldybė šiemet jau paruošė projektą tokiam finansavimui gauti.