Patikrinus Kaune esančius prekybos centrus bei parduotuves, paskirta per 70 baudų už prekybą pasenusiais maisto produktais, prastą patalpų bei šaldymo įrangos būklę
Pirkėjui neturėtų rūpėti, ar parduotuvės šaldytuvuose nėra maisto produktų su pasibaigusiu galiojimo terminu, nes tokių ten tiesiog neturi būti. Tačiau būna – tuo kartkartėmis įsitikina ne tik eiliniai pirkėjai, bet ir Kauno miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai. Jie kasmet tikrina miesto prekybos įmones. Ką tik baigti tikrinti 62 (visi mieste esantys) prekybos centrai ir 171 (60proc.) parduotuvė.
Padėtis gerėja
„Patikrinimas truko beveik tris mėnesius. Lyginant pastarųjų trejų metų duomenis, matome, kad padėtis gerėja. Kai kurių pažeidimų dvigubai ir net trigubai mažiau nei užpernai. Didžiuosiuose prekybos centruose griežtesnė savikontrolės sistema, jie geriau aprūpinti šaldymo, kita įranga, todėl daugiau pažeidimų rasta ne juose, o parduotuvėse”, – sako Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Ričardas Kliučinskas.
Dėl vietomis ištrupėjusių sienų, lubų, grindų dangos ir atpleišėjusių dažų patalpas remontuoti prieš dvejus metus rekomenduota 33 parduotuvėms, pernai – 14, šiemet – septynioms. Prekybos centruose tendencija panaši – šiemet atnaujinti kai kurias patalpas teks penkiuose iš jų.
„Mes fiksuojame visus trūkumus ir prašome juos pašalinti. Ženklinimo pažeidimų ar produktų su pasibaigusiu vartojimo terminu yra pasitaikę vos ne visose įmonėse. Pavarčius tikrinimo aktus galima susidaryti nuomonę apie kiekvieną konkrečią įmonę”, – sako Maisto skyriaus vedėjas Petras Tarvydas, sklaidydamas šūsnį dokumentų. Tačiau jie skirti specialistams, o ne plačiajai visuomenei.
Vis dar „neapsižiūri”
Tarnybos darbuotojai sako siekiantys užtikrinti, kad nebūtų prekiaujama senais produktais. Tačiau pasenusių kelis šimtus gramų mišrainės, kilogramą sausainių, saldainių ar puskilogramį dešros gerai paieškojus galima surasti praktiškai bet kokioje prekybos įmonėje su labai retomis išimtimis.
Maisto skyriaus maisto produktų inspektorė Gražina Kazakevičienė sakė, kad šešiuose prekybos centruose ir aštuoniose parduotuvėse uždrausta realizuoti per 800 kg pasenusio maisto. Pasenusių konditerijos, duonos, žuvies gaminių, majonezo, salotų iš prekybos išimta vos po keletą kilogramų. Daugiausiai buvo aptikta pasenusių mėsos gaminių.
„Vartotojas buvo klaidinamas dėl mėsos konservų „Kalakutiena drebučiuose” sudėties. Ant ženklinimo etiketės nenurodyta, kiek konservuose procentų kalakutienos, kiek kiaulienos. Dėl to jų iš prekybos išimta 1319 kg. Prie Vokietijoje pagamintų konservuotų agurkų pavadinimo nebuvo nurodytas saldiklis”, – sako G.Kazakevičienė. Dėl ženklinimo pažeidimų iš viso uždrausta realizuoti per dvi tonas įvairių maisto produktų.
Pernai per septyniasdešimt parduotuvių prekiavo nejoduota druska, šiemet – tik viena. Lietuvos gyventojai gauna per mažai jodo, tai gali sukelti skydliaukės susirgimus, o joduotos druskos vartojimas kasdienėje mityboje – vienas iš geriausių būdų likviduoti šio mikroelemento deficitą organizme.
Kaltininkas nebepasislėps
Griežtinant produktų ženklinimą siekiama išvengti maisto produktų „anonimiškumo”. Tai svarbu ne tik tikrintojams, bet ir vartotojams. Kai pažeidėjai nubaudžiami, tikimybė, kad tas pažeidimas bus kartojamas, mažėja.
„Turime žinoti, kad bet kurį parduotuvėje esantį produktą, esant reikalui, galėsime atsekti iki jo kilmės vietos. Jeigu tai konditerijos gaminys, tai pagal dokumentus turime atsekti jo kelią iki kepyklos, jeigu mėsa – tai iki fermos, kur gyvulys buvo užaugintas”, – sako Maisto skyriaus vedėjas Petras Tarvydas. Padėtis, jo nuomone, gana gera, nustatyta vos keletas atvejų, kai dokumentai ir ant etiketės nurodyti duomenys neatitiko.
Trijuose prekybos centruose ir tiek pat parduotuvių rasti nešvarūs šaldytuvai, netvarkingos patalpos, trūko paviršių dezinfekavimo priemonių.
Patikrinimo metu ištirti ir 35 vartotojų skundai. Pasitvirtino devyni iš jų. Kaip informavo Kauno miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas R. Kliučinskas, už nustatytus pažeidimus atsakingiems darbuotojams prekybos įmonėse skirta 71 bauda. Jiems teks sumokėti beveik devynis tūkstančius litų. Pažeidimams pašalinti buvo sustabdyta 10-ies prekybos įmonių veikla. Beveik visos juos jau pašalino.