Turtą nešusių aitvarų būryje – ir „Gazprom”

Ūkio ministro kėdę bei Seimą palikęs Viktoras Uspaskichas turi plačias galimybes rinktis, ką jam veikti toliau, kur įsirengti nuolatinę būstinę.

Nusprendęs artimiausiu metu sutelkti dėmesį į vadovavimą Darbo partijai, turinčiai penkis ministrų portfelius ir didžiausią frakciją Seime, V.Uspaskichas galėtų be jokio vargo ilgesniam laikui įsikurti ir savo bute Vilniuje.

Jeigu skandalų išsekintam milijonieriui reikia poilsio – jo laukia dovanotas namas Palangoje prie Baltijos jūros.

Kėdainiai ir Maskva – du svarbiausi eksministro verslo reikalų tvarkymo taškai. Čia V.Uspaskichas galėtų kurtis ir su didele talkininkų komanda.

Deklaracijoje yra nurodyta, kad šiuose miestuose politikas turi po tris įvairiais būdais įgytus puikius būstus.

Maskvoje – keturi butai

Milijonieriams lyg ir nėra reikalo slėpti duomenų apie savo turtus.

Bet Rusijos sostinės ir Maskvos srities uždaroje duomenų bazėje nurodyta informacija apie V.Uspaskicho turtą šiek tiek skiriasi nuo pateiktos jo deklaracijoje.

Galbūt tai klaida, bet Rusijos biurokratai šių metų pradžioje užfiksavo ne tris, o keturis butus įvairiose Maskvos vietose.

Taip pat nurodoma, kad du yra parduoti ar kaip nors kitaip perleisti.

Vasarą prieš penkerius metus V.Uspaskichas perleido 250 kvadratinių metrų butą Naujųjų Čeriomuškų gatvėje.

2002 metų pavasarį į Archangelske gyvenančios Ninos Galubickajos nuosavybę perėjo Maskvoje esantis 109 kvadratinių metrų butas Garibaldžio gatvėje.

Telefono ragelyje – tyla

Kuriame iš Maskvos butų vertėtų įsikurti V.Uspaskichui, jeigu jis vis dėlto nuspręstų atsidėti Rusijoje pradėtiems ir dar nebaigtiems verslo projektams?

„Lietuvos ryto” korespondentas, bandydamas tai išsiaiškinti, nusprendė iš pradžių paskambinti ir pasikalbėti su šių butų gyventojais. Bet kam aišku, kad nuosavybė, ypač esanti viename brangiausių pasaulio miestų, neįsigyjama šiaip. Ji turi uždirbti pelną.

Visą vakarą iki vidurnakčio telefono ragelio niekas nekėlė. Bute Varšuvos plente įsijungė atsakiklis. Vyriškas balsas anglų kalba patarė skambinti vėliau.

Telefonas Naujųjų Čeriomuškų gatvėje taip pat tylėjo. Rytą – tas pat. Teko sėstis į automobilį ir bandyti pasižvalgyti vietoje.

Pasirinko prastą vietą

Penkiaaukštis namas Varšuvos plente turėtų būti statytas prieš kokių šešiasdešimt metų – gyventojai išdidžiai vadina jį „stalininiu”. Suprask, kambariai erdvūs, aukštis – 3,2 metro.

Tiesą sakant, tokiu butu Maskvoje nedaug ką nustebinsi. Namo fasadas gerokai apšiuręs, o langai – tiesiai į judrų plentą.

Pietryčių rajonas Maskvoje laikomas neprestižiniu dėl daugybės orą tešiančių pramonės įmonių. Todėl ir būsto kainos čia mažesnės, neviršija 1000-1200 JAV dolerių už kvadratinį metrą. Normaliu laikomo būsto kvadratinis metras vertinamas mažiausiai 1500 dolerių.

V.Uspaskichas galėtų džiaugtis nebent tuo, kad maždaug 74 kvadratinių metrų ploto jo buto langai – į kiemą. Išskyrus svetainę, tačiau joje įrengtas kondicionierius.

Kaimynai nematė šeimininkų

„Pamenu, pernai čia remontą ilgai darė. Vien tik langai ko verti, – pasakojo vietinė gyventoja Ana Tichonovna. – Bet po to nė karto nemačiau šeimininkų ar bent pakeltų užuolaidų”.

Bendrame namo fone Lietuvos politiko buto langai ryškiai išsiskiria. Stiklo paketai šiuo atveju – ne prabanga, o nuo triukšmo sauganti būtinybė.

Durys – iš plieno. Tokios 20 butų laiptinėje yra vienintelės.

Paklausta, ar daug brangių automobilių užsuka, Ana Tichonovna patikino: „Oligarchai pas mus neužsuka, čia paprasti žmonės gyvena”.

Už lango – „Gazprom” būstinė

Kelionė ieškant kito adreso nenuvylė. Premija už ilgas paieškas – staigmena.

Būstas Naujųjų Čeriomuškų gatvėje Nr.71/32 pasirodė esąs garsiajame vadinamajame „Gazprom” name.

Pastatytas prieš pagrindinį koncerno „Gazprom” biurą šis namas skirtas Rusijos dujų monopolininkės aukščiausiems vadybininkams bei artimiausiems partneriams.

Namas – labai didelis. Daugelis butų nuomojami su baldais. Nuomos skelbimuose pateikiama išsami informacija, iš kurios aišku, kad šiame name yra viskas, ko reikia išpuoselėtam skoniui.

Centralizuotai valdoma oro vėdinimo sistema, požeminės automobilių aikštelės, apsauga. Įėjimas – su magnetine kortele.

Taip pat – vaikų klubas, prekybos centras, kavinė, skalbykla, kirpykla. Svarbiausia – prižiūrėtas kiemas su vaikams skirta žaidimų vieta bei geras vaizdas pro langus.

Įspūdinga ir nuomos kaina. Už 177 kvadratinių metrų butą prašoma 5700 JAV dolerių per mėnesį. V.Uspaskicho butas mažesnis. Jo bendras plotas – 140 kvadratinių metrų.

Koncernas suteikė du butus

Uždarojoje duomenų bazėje nurodytas ir dar vienas su šiuo namu susijęs faktas.

Užfiksuota, jog iki 2000 metų liepos V.Uspakichas čia turėjo kitą – didesnį, 250 kvadratinių metrų ploto, butą.

Tą pačią dieną, kai šis būstas buvo parduotas ar kitaip perleistas, V.Uspaskicho vardu užfiksuotas kitas nekilnojamojo turto objektas Rusijos sostinėje.

Tai – 70 kvadratinių metrų ploto butas Profsąjungų gatvėje.

Duomenų bazėje nurodyta, kad 2003-iųjų kovo mėnesį Darbo partijos vedlys įsigijo ir 140 kvadratinių metrų būstą Prostornajos gatvėje Maskvoje.

Įsiminė retą pavardę

„Lietuvos ryto” šaltinių Maskvoje teigimu, nekilnojamąją nuosavybę koncerno „Gazprom” name V.Uspaskichas įsigijo lengvatinėmis sąlygomis.

Kai kurie koncerno darbuotojai dar prisimena turėję tvarkyti reikalus dėl dviejų butų šiame name ir kitos nuosavybės Maskvoje asmeniui, „kuris turėjo retą pavardę – Uspaskich”.

Tai neturėtų stebinti, kadangi nemokamai arba daug mažesnėmis nei rinkos kainomis suteikiami butai reikalingiems arba svarbiems asmenims yra įprastas reiškinys.

Duomenys išnyko prieš 5 metus

Nustebino kitas faktas. Paaiškėjo, kad galingojo dujų koncerno buhalterijoje bei archyvuose nuo 2000 metų nebėra duomenų nei apie vadovybės sprendimus perduoti įmonės balanse užfiksuotą turtą V.Uspaskichui, nei apie mokėjimo sąlygas.

Rusijoje nėra didelė paslaptis, kad duomenys apie žmogų įslaptinami arba sunaikinami tuomet, kai jis tampa kurios nors specialiosios tarnybos dėmesio objektu.

Tai dar nereiškia, kad pasirinktas žmogus jau yra agentas.

Duomenys yra naikinami parengiamojoje stadijoje, kai nusprendžiama, jog biografijoje yra pakankamai faktų, sukuriančių prielaidas dirbti kartu ir turėti abipusės naudos.

Šios prielaidos – kompromituojanti, bet viešai dar nežinoma informacija bei politinės ar administracinės karjeros teikiamos įtakos galimybės.

Sutapimas kelia įtarimų

Pastabi akis koncerne užfiksavo ir dar vieną detalę. Butas „Gazprom” name 1997-aisiais įgytas praėjus 10 mėnesių po to, kai buvo papildyta „Lietuvos dujų” ir „Gazprom” sutartis.

V.Uspaskichui nemažai rūpesčių sukėlusi bendrovė „Jangila” tada buvo įtraukta į sandorius parduodant rusiškas dujas.

Su Rusija susiję verslininkai neretai vartoja terminą „atkatas”. Jis neturi vertimo.

Tačiau visi žino, kad tai yra dalis sugrąžintų lėšų, kurios gautos vykdant nelegalius sandorius arba naudojant sudėtingas pinigų plovimo schemas.

Tam įgyvendinti būtinos specialios pagalbinės įmonės, atliekančios tarpininkavimo funkcijas.

Ramunė Sotvarienė, Aleksandras Procenka

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.