Užkulisiniai žaidimai aukcionuose buvo tapę sistema

Išaiškėjus užkulisiniams žaidimams per Klaipėdos savivaldybės administracijos rengiamus valstybinės žemės sklypų pardavimo aukcionus planuojama sugriežtinti jų organizavimo tvarką bei dalyvių finansinę atsakomybę.

Vakar Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė prabilo apie būtinybę inicijuoti aukcionų vykdymo tvarką reglamentuojančių Vyriausybės nutarimų pataisas.

Tokį sprendimą lėmė šalyje precedento neturintis atvejis, kai praėjusį penktadienį uostamiestyje buvo sulaikytas verslininkas, įtariamas papirkęs kitus tą dieną vykusio aukciono dalyvius ir įkalbėjęs juos nesivaržyti dėl parduodamo sklypo.

Valdininkai pripažįsta, kad įtarimų kelia ir daugiau Klaipėdoje įvykusių aukcionų, ypač tokių, kuriuose buvo vos keletas dalyvių ir žemės sklypo kaina nuo pradinės nepakilo bent dvigubai.

Miesto valdžia kol kas skaičiuoja, kokia gali būti sąlyginė dėl to patirta žala ir tikisi ją atgauti.

Įtarė jau seniai

Žemės sklypų aukcionus vykdantys valdininkai už Savivaldybės durų vykstančius užkulisinius žaidimus teigia pastebėję jau prieš metus.

Pirmieji įtarimai kilo tuomet, kai buvo skelbiamas aukcionas Sausio 15-osios gatvės kampe esančiam žemės sklypui parduoti. Aukciono metu sklypo kaina nuo 423 tūkst. litų išaugo iki 2,9 mln., tačiau aukciono laimėtojas nepasirašė protokolo ir dėl to buvo skelbiamas antras aukcionas. Jo metu kaina nebeišaugo ir sklypas buvo parduotas tik už 0,5 mln. litų. Jį įsigijo krepšininkas Saulius Štombergas.

„Šitas pavyzdys akivaizdžiai parodo, kokia buvo padaryta tiesioginė žala valstybei dėl to, kad užkulisiuose buvo iš anksto susitarta. Jei dabar šie susitarimai nebūtų buvę nustatyti, ir ateityje būtume patyrę daug nuostolių“, – sakė J. Simonavičiūtė.

Pakeitė komisijos narius

Aukcionų vykdymo komisija, įtarusi užkulisinius susitarimus, ėmėsi veiksmų – iš pradžių buvo pakeisti keli komisijos nariai: pradėjusi eiti Savivaldybės administracijos direktorės pareigas iš komisijos pasitraukė J. Simonavičiūtė, o Juridinio skyriaus vedėją Loretą Paulionienę pakeitė jos pavaduotoja Regina Vladykina.

Tiesa, Savivaldybės administracijos Valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionų komisijos pirmininkė Raimonda Gružienė tikino, kad komisijos narių pakeitimas nebuvo susijęs su įtarimais dėl aukcionių neskaidrumo.

Įslaptino dalyvių skaičių

Be to, buvo pakeista dalyvių registracijos tvarka ir tai, pasak R. Gružienės, nuolatinius aukcionų dalyvius kuriam laikui išmušė iš vėžių.

„Įvedus naują tvarką, besiregistruojantys dalyviai nebegali žinoti, kiek asmenų jau yra užsiregistravę, nes jiems suteikiamas ne numeris, o registracijos indeksas. Sužinoti, kiek aukcione bus dalyvių, galima tik atėjus į aukcioną“, – pasakojo R. Gružienė.

„Pastebėjome, kad tuose aukcionuose, kur būdavo daug dalyvių, kainos gerokai pakildavo. O jei dalyvių skaičius mažas, lengviau tarpusavyje susitarti, – kainos už sklypą kildavo nedaug“, – aiškino J. Simonavičiūtė.

Pernelyg liberali tvarka

Klaipėdos valdininkai mano, kad terpė neskaidriems aukcionams atsirado ir dėl spragų šalies įstatymuose.

„Žemės pardavimą reglamentuojantis Vyriausybės nutarimas numato labai liberalią tvarką. Nereikalaujama jokių dokumentų, patvirtinančių perkančio asmens patikimumą. Be to, pagal galiojančią tvarką nelaimėjusiems dalyviams yra grąžinamas visas dalyvio mokestis. Tai yra spraga, kurią siūlysime taisyti, kad būtų griežtinama dalyvių finansinė atsakomybė“, – sakė R. Gružienė.

Susitarti pavykdavo ne visuomet

Įtarimai apie vykstančius „aukcionus“ ne aukcionų salėje dar labiau sustiprėjo šiemet pardavinėjant pačius patraukliausius sklypus Taikos prospekte. Buvo pastebėta, kad tuose aukcionuose, kur užkulisinis susitarimas nepavykdavo, kainos šoktelėdavo net dešimtis kartų.

Vieną tokį sklypą už rekordinę kainą galėjo įsigyti ir praėjusį penktadienį įtariant papirkinėjus aukciono dalyvius sulaikytas verslininkas Juozas Petrošius.

Šių metų sausio 24 dieną vykusiame aukcione J. Petrošius, atstovaudamas bendrovei „Kopų Lūgnė“, kurioje jis yra vienintelis akcininkas, už 14,18 aro ploto komercinės paskirties sklypą Taikos pr. 48b pasiūlė rekordinę kainą – 1,86 mln. litų, t.y. po po 131 tūkst. litų už arą. Tąkart aukcione dalyvavo 13 dalyvių ir vyko įnirtinga kova.

Tačiau verslininkas taip ir nespėjo Klaipėdos apskrities administracijoje pasirašyti minėto sklypo pirkimo-pardavimo sutarties.

„Etatinis“ dalyvis

J. Petrošius, kaip „Kopų Lūgnės“ įgaliotas atstovas, nuo 2003 metų dalyvavo net 26 aukcionuose, 3 iš jų laimėjo. „Vakarų ekspreso“ žiniomis, J. Petrošius iš aukciono rengėjų dažnai sulaukdavo priekaištų už tai, kad tariasi su kitais aukciono dalyviais.

Dvi žemės sklypų pirkimo-pardavimo sutartis J. Petrošius jau yra pasirašęs. 2004 metais už 260 tūkst. litų jis įsigijo 10 arų ploto rekreacinės paskirties žemės sklypą, esantį Melnragėje, Ruonių g. 28. Tuomet aukciono metu pradinė sklypo kaina išaugo beveik 100 tūkstančių.

J. Petrošius po aukciono žadėjo nekeisti įsigyto sklypo paskirties ir per pusantrų metų ten įrengti mini golfo aikštelę su mažu viešbučiu. Tačiau vakar J. Simonavičiūtė pripažino ne kartą iš J. Petrošiaus sulaukusi replikų, kada ji pagaliau leisianti pakeisti sklypo paskirtį, nes rekreacinė jam esanti komerciškai nepatraukli.

„Šis pavyzdys parodo, kad verslininkai tikisi pigiai įsigyti žemės sklypą ir pakeisti žemės paskirtį. Todėl ateityje planuojame net skelbiant aukcioną nurodyti, kad galimybė keisti detalųjį planą nėra numatyta. Tai taip pat „atsijotų“ perpardavinėtojus“, – sakė R. Gružienė.

Tų pačių metų pradžioje J. Petrošius laimėjo ir gyvenamųjų namų statybai skirto 15 arų ploto sklypo Kretingos g. 8b pardavimo aukcioną. Jame verslininkas dalyvavo vienas ir pasiūlė 197 tūkst. litų.

Sukosi kaip išmanė

Savaitgalį teismo leidimu mėnesiui laiko suimtas J. Petrošius skandalingai pagarsėjęs buvo dar 2003 metais. Tuomet paaiškėjo, kad jis krovėsi sau į kišenę pinigus turgaus prekeiviams nuomodamas jam nepriklausantį turtą.

Apsišaukęs buvusio taros supirkimo paviljono Daržų gatvėje savininku, J. Petrošius imdavo nuomos mokestį beveik iš pusšimčio turgaus prekeivių. Už sandėliukų nuomą imdamas po 100 litų, kas mėnesį J. Petrošius užsidirbdavo per 2 tūkst. litų.

Aukcionai ir toliau vyks

Šiemet Klaipėdos savivaldybė iš viso jau surengė 5 žemės pardavimo aukcionus, tačiau sklypo pirkimo-pardavimo sutartis kol kas pasirašyta tik viena.

Žinia, paskutiniojo aukciono, po kurio ir buvo sulaikytas J. Petrošius, rezultatai nėra ir nebus patvirtinti kol vyksta tyrimas.

Likusių trijų aukcionų laimėtojų sutarčių pasirašymo procesas tebevyksta Klaipėdos apskrities viršininko administracijoje. Tačiau J. Simonavičiūtė žadėjo pranešti Klaipėdos apskrities administracijai apie galimą aukcionų neskaidrumą ir tuomet esą jau apskrities viršininko administracijos valioje bus spręsti, ar pasirašyti sutartis su šiųmetinių žemės sklypų aukcionų laimėtojais, ar ne.

Valdininkės džiaugėsi bent tuo, kad visi žemės sklypai aukcionuose buvo parduoti už didesnę kainą nei buvo nustatyta pradinė.

Kol kas brangiausiai aukcione parduotas Taikos prospekte 40a esantis 9,5 aro žemės sklypas, už kurį krepšininko Sauliaus Štombergo brolis Valdas pasiūlė milijoną 12 tūkst. litų, arba 106 tūkst. už vieną arą.

Nuo 2000 m. Klaipėdos mieste vykusiame 51 aukcione parduota ar išnuomota žemės už 60 mln. litų. Pusė lėšų papildė valstybės, kita pusė – Savivaldybės biudžetą.

Pasak R. Gružienės, šį penktadienį numatytas žemės sklypo aukcionas įvyks, jei tik bus dalyvių, nes kol kas negauta nė vieno voko su pasiūlymais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.