Ilgiausi trumpiausios nakties tostai

Renginių organizatoriai kūrens ugnį, plukdys vainikus, burs

Per Jonines tikrai nuostabu: laužai, paparčio žiedo ieškojimas. Už tai ir pakelkim? Baiminamasi, kad tostų per tokias šventes gausa jas suvienodins iki alaus gėrimo festivalių, užmarštyje palikę gilią jų prasmę. Vieni organizatoriai teigė, kad prieš visuomenės poreikius savaip linksmintis nepapūsi, kiti linkę formuoti savo auditoriją.

Žiedas skleisis šokio ritmu

Šiandien vasarvidžio nakties šventė Europos parke suksis šiuolaikinio šokio ritmu. „Parkas įsikūręs erdvėje, apsuptoje šiuolaikinio meno skulptūrų, todėl Jonines sutiksime netradiciškai. Pagrindinių šventės motyvų – ugnies, vandens, žolynų neatsisakysime, juos būtinai įpinsime į renginio programą, derindami prie parko tematikos. Įsimintinas šokis ryškiausioje nakties šviesoje, vakarienė laužo liepsnos atspindžiuose, šviesos žaismas medžių šakose, vainikėlio, simbolizuojančio amžiną žalumos, ugnies ir vandens sąjungą, leidimas vandenin“, – pasakojo Europos parko vadovo padėjėja Lina Karosienė.

Europos parko darbuotojai trumpiausią naktį siūlo po atviru dangumi kartu su Pievų Mergelėmis ieškoti šiuolaikinio Paparčio žiedo, paragauti žarijose keptų šašlykų, šviežių daržovių asorti, sūrių, vaisių, vyno. Pasak L.Karosienės, lietuviai Jonines švenčia labai skirtingai, nes vieno recepto nėra ir negali būti.

Pasirenka lankytojus

Paparčio žiedus augina ir restoranų tinklas „Bernelių užeiga“. „Ugnį kūrensime, vainikus plukdysime, bursime, ateitį nuspėsime. Kraują kaitins gražuoliai žirgai“, – žada organizatoriai šiandien užsuksiantiesiems į Bajorkiemį.

„Bernelių užeigos“ kultūrinių renginių organizatorė Indrė Tautkutė teigė, jog nereikia bandyti derintis prie daugumos žmonių norų, poreikių. „Ką lankytojams pateiki, tokie ir ateina. Esame tautinio žanro puoselėtojai, todėl, be E.Kučinsko ir grupės „16 Hz“, gros, šoks ir dainuos „Ventukai“, kiti tautiniai ansambliai“, – sakė I.Tautkutė.

Pasak jos, per šventes vaišintis alumi nėra blogas dalykas. Bėda ta, kad kai kurie žmonės neturi saiko. „Todėl mes siekiame surengti ne masiškiausias, o įsimintiniausias Jonines“, – sakė I.Tautkutė.

Priversti truputį nusileisti

Rokų gyventojai vainikėlius pynė, juos plukdė tvenkinyje, gėrėjosi laužu jau vakar. Šventė vyko skambant ne lietuvių liaudies ir ne popmuzikai. „Kantri Jonines“ organizavusio Rokų kultūros centro direktorė Danutė Paršelienė sakė, kad idėja švęsti truputį kitaip – neatsitiktinė. „Turime kantri šokių kolektyvą „Rock Dance“, daug bendraujame su garsiomis kantri grupėmis, kurių viena – „Jonis“ taip pat dalyvauja mūsų šventėje“, – pasakojo D.Paršelienė.

Nepaisant organizatorės Joninių vizijos, renginyje buvo prekiaujama alumi. „Stengiamės renginio dalyviams neduoti pigaus dvasine prasme dalyko, tačiau nors minimumą turime leisti, kitaip šventė bus ignoruojama, išdaužys, sulaužys įrangą. Be policijos ir taip neapsieisim“, – kalbėjo vadovė. Pasak jos, tokių problemų neišvengia nė vieni masinių renginių organizatoriai.

Alkoholio susinešė patys

D.Paršelienė prisiminė, kad maždaug prieš aštuonerius metus organizuotos šventės programoje nebuvo jokio alkoholio. Lauke pliaupė lietus, todėl renginys buvo perkeltas į Kultūros centrą. „Butelius krepšiais nešėsi. Kaip Cerberis stovėjau prie durų, bandžiau reguliuoti, bet nepavyko sulaikyti. Po renginio vaizdas buvo kraupus, ilgai dar negalėjau galvoti apie Jonines“, – prisiminė centro direktorė.

Moteris apgailestavo, kad per tuos metus daugelio žmonių poreikiai nedaug kuo pasikeitė. „Kameriniai renginiai pavyksta puikiai, nes į juos susirenka tam tikra auditorija, su masinėmis šventėmis visuomet kyla bėdų“, – pasakojo D.Paršelienė.

Įtraukia tapybą

Pasak organizatorių, iš pradžių žmones sunku išjudinti. „Vieni ateina tik pažiūrėti ir paklausyti. Kai kuriems pirmiausia reikia išgerti. Vėliau, kai jie ima šokti – būna sunku išprašyti ir užbaigti šventę“, – pasakojo D.Paršelienė.

Nepaisant kylančių sunkumų, centro direktorė nenuleidžia rankų ir į programą įtraukia nelabai populiarius, tačiau gražius dalykus. Šiemet šventės metu veikė Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro lankytojų tapybos darbų paroda. Rokų kultūros namai – vieninteliai, pritaikyti žmonėms su negalia.

Joninės, kaip visos tautos šventė, jau keleri metai švenčiama ir išeivijoje. Prieš dvejus metus Čikagoje buvo įsteigta pelno nesiekianti lietuviška kultūrinė Joninių asociacija, kuri kasmet visus didmiesčio ir apylinkių tautiečius kviečia į šią gražiausią ir šiuo metu čia, Amerikoje, masiškiausią lietuvišką metų šventę. Be prekybininkų neapsieinama ir ten.

Suvažiuoja bendraminčiai

Progresyvios grupės „Ruination“ vokalistas Jonas Čepulis teigė, kad šiandien švęs su draugais pas senelius kaime Molėtuose. „Pinsime ąžuolo vainikus. Aišku, kad moku tą daryti“, – kalbėjo muzikantas. Rytoj jis vyks į Dvarciškes, Romuvos kaimą. Jame vyks Rasų apeigos, organizuojamos pagonių organizacijos „Lietuvos Romuva“.

„Ten man patinka renginio dvasia, žmonės: suvažiuoja bendraminčiai. Atsivežam ir midaus. Jį geriame siųsdami ratu, tai labai suvienija“, – pasakojo J.Čepulis.

Paklaustas, kodėl vengia komercinių Joninių, vokalistas teigė, jog gražu, kai į vieną vietą susirenka labai daug žmonių, jie šokinėja per laužus, dainuoja ir taip toliau. „Baisu tai, kad ta publika – labai įvairi ir į renginį ateina dėl skirtingų tikslų“, – sakė J.Čepulis.

Atbaidė uodai

Programuotojas Jonas Jasas, korporacijos „Neo Lithuania“ narys, teigė, kad dar neapsisprendė, kur praleis šį vakarą. „Pernai buvau nuvažiavęs prie Baltojo tilto. Bet pakraupau pamatęs, kokia liaudis renkasi. Prie Verkių rūmų radome laužą, liaudišką vakaronę. Ten labai patiko“, – pasakojo vaikinas.

Pasak jo, Joninės turėtų būti skirtos ne vien pagerti ir kasdien per radiją girdimos muzikos pasiklausyti. „Turime gražių papročių, bent kartą per metus įdomu jų laikytis“, – sakė J.Jasas. Tačiau paparčio žiedo jis dar nebandė ieškoti. „Daug uodų ir maža tikimybė rasti. Tas ieškojimas – savotiška atrakcija, bet tam reikia kompanijos, kad kas paskatintų“, – kalbėjo J.Jasas.

Šventę išnaudoja ne tik alkoholio, maisto gamintojai ir prekybininkai, renginių organizatoriai, bet ir įvairios firmos. Pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrovė „Omnitel“ linki savo abonentams linksmų Joninių ir kviečia juos šventinę naktį dar daugiau bendrauti su artimaisiais. „Omnitel“ ir „Omnitel Extra“ abonentams skambučiai Joninių naktį nieko nekainuos.
Jurgita Murauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.