Panevėžio apskrities viršininko administracijoje lankęsi europos geležinkelių paveldo asociacijos pirmininkas Deividas Morganas bei Eeuropos muziejinių ir turistinių geležinkelių federacijos direktorius Džonas Fulleris domėjosi aukštaitijos siauruoju geležinkeliu ir aptarė jo perspektyvas.
Susitikę su apskrities viršininke Gema Umbrasiene svečiai iš Didžiosios Britanijos teigė, kad, anot vieno turistinio leidinio, pas mus nėra daugiau ką žiūrėti, išskyrus siaurąjį geležinkelį. Tai vertingas kultūros paminklas ir reikia, kad jis išliktų.
Geležinkelių išsaugojimu Rytų Europoje besidomintis D.Morganas teigė, kad reikėtų atnaujinti reguliarų susisiekimą Aukštaitijos siauruku, nes tai pritrauktų turistus.
„Pagal vakarietiškus standartus siaurukas nesiskaito turizmo objektu, nes nėra reguliarių reisų. Jie nebūtinai turi būti kasdien, traukinys gali kursuoti ir kartą per savaitę. Pasaulyje turizmas – greičiausiai augantis verslas”, – teigė D.Morganas.
D.Morganas teigė, kad naudojant geležinkelį turizmo tikslams galima turėti neblogą pelną. Britas tvirtino turįs 9 kilometrų ilgio plačiojo geležinkelio privatų ruožą. Per metus traukinys juo kursuoja 210 dienų, o iš to gaunama metinė apyvarta apie 5 milijonus litų.
Pasitarimo metu buvo nuspręsta VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis” dalininkams pasiūlyti tapti geležinkelininkus vienijančios tarptautinės organizacijos „Fed Ec Rail” nariais. Ši narystė suteiktų galimybes dalyvauti tarptautiniame projekte, kurio dėka siaurukas būtų reklamuojamas Didžiojoje Britanijoje. Taip pat atsirastų galimybė gauti dalį lėšų ir investuoti jas į siauruką. Projekto pradžia 2006-ųjų gegužę.
Kadangi susitikime apie minėtąjį projektą buvo kalbama tik preliminariai, apskrities viršininkė G.Umbrasienė akcentavo, kad reikia konkretesnių žinių apie šį projektą. Tuomet bus galima svarstyti galimybes apie dalyvavimą projekte ir tolimesnes siauruko perspektyvas.
Rita Skavičienė