Apsnūdimą vaiko darbas, gnaibymas į šlaunį ir mankšta

Mažiau pamiegojus arba pervargus tenka kovoti su apsnūdimu. Būdų, kaip išvaikyti snaudulį, yra daugybė. Pavyzdžiui, studentai, kad neužmigtų per paskaitas, suvalgo po porą citrinų su žievele ir be cukraus. Sako, nuo rūgštumo snaudulys kaip mat praeina. Kiti apsnūdimą vaiko trindami ausis, taip mėgindami suaktyvinti galvos kraujotaką.

Dienraščio „Klaipėda” pakalbinti įvairių profesijų atstovai tikino, kad dažniausiai jie jaučiasi žvalūs, tačiau dauguma prisipažino rytą pradedantys puodeliu kavos.

Susapnuoja iškvietimą

Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Birutė Fedaravičiūtė pasakojo, kad kas rytą šioje įstaigoje skaniai pakvimpa kava. Taip, ištaikę laisvą minutę, medikai pradeda savo darbo dieną ir išvaiko rytinį apsnūdimą. Tiesa, neretai kvapni kava taip ir lieka neišgerta, nes ją užsiplikę gydytojai išskuba į iškvietimą.

B.Fedaravičiūtė džiaugėsi, kad pati problemų dėl apsnūdimo neturi. Jos biologinis laikrodis yra toks tikslus, kad kas rytą ji pabunda 5 valandą be jokio žadintuvo. „Rytais namuose kavą verdu visada, bet greriu ją greičiau iš įpratimo, o ne tam, kad išvaikyčiau snaudulį. Kavos gėrimas rytais man tapo savotišku ritualu”, – teigė B.Fedaravičiūtė.

Moteris pasakojo, kad dirbant naktį kartais akys savaime merkiasi. Todėl, jeigu yra mažiau iškvietimų, medikai ištaiko ir valandėlę laiko nusnūsti. Tačiau net ir miegodami jie išgirsta dispečerių raginimus važiuoti į iškvietimą. „Būna ir nesusipratimų. Kartais medikams per miegus pasigirsta, kad juos kvietė, ir nekviesti ateina į dispečerinę. Kartais tokių apsisapnavusių pasitaiko net po du iškart”, – juokėsi vyriausiojo gydytojo pavaduotoja.

B.Fedaravičiūtė prisipažino pavydėdavusi kolegų sugebėjimo per miegus išgirsti tik savo brigados kvietimą. „Man taip niekada nepavykdavo. Visada girdėdavau visus kvietimus, todėl negalėdavau ramiai miegoti. Buvau ta, kuri ir kitus pažadindavo”, – prisiminė medikė.

Gelbėtų siesta

Klaipėdos apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Zigmas Juzumas prisipažino, kad apsnūdęs būna retai. „Gal taip yra todėl, kad per daug metų suderinau savo miego režimą. Labiausiai miego pritrūksta gal tik po naktinių budėjimų”, – sakė gydytojas.

Medikas pasakojo, kad apsnūdimą dažniausiai sąlygoja saulės trūkumas arba karštis. Jo manymu, pačiu karščiausiu paros metu vasarą Lietuvoje, kaip ir Pietų Europos šalyse, galėtų būti įvestas visuotinis pietų miego metas – siesta. Esą tai – veiksmingiausia priemonė kovoti su apsnūdimu. „Jeigu dieną apima snaudulys, reikia eiti pamiegoti, o ne priešintis organizmo poreikiams. Aš būtent taip ir elgiuosi”, – teigė Z.Juzumas.

Medikas sakė, kad nusnaudęs dieną jis nesunkiai užminga ir naktį. Svarbu dieną nemiegoti per ilgai.

Jeigu negali numigti dieną, Z.Juzumas snaudulį išvaiko mankštindamasis gryname ore.

Prie pulto neužminga

Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus viršininkas Igoris Ivanovas kasdien rytinį snaudulį vaiko prausdamasis po kontrastiniu dušu. Kavos rytais pašnekovas negeria, nes jos nemėgsta. Vietoje kavos I.Ivanovas rytą geria kompotą.

I.Ivanovas sakė, kad policijos budėtojų darbas yra toks intensyvus, kad užmigti prie pulto tiesiog neįmanoma, nes skambinančiųjų į policiją yra daugybė. Jeigu kuris policijos budėtojas pajaučia, kad pradeda imti miegas, paprašo, kad laikinai jį pakeistų kiti kolegos.

Policijos budėtojai kartais budi po 24 valandas per parą. Kad pareigūnų neįveiktų nuovargis, jie turi teisę į trijų valandų poilsį darbo metu. Poilsio valandomis budėtojai gali nusnausti poilsio kambaryje.

Žnaibo savo šlaunį

Televizijos „Balticum TV” žinių tarnybos vyriausiąją redaktorę žurnalistę Dalią Grikšaitę-Liatukienę nuo apsnūdimo dažniausiai gelbsti kava, kuri ją labai stimuliuoja. „Nesu iš tų, kurie kavą galėtų gerti vakarais. Jei vakare išgerčiau kavos, neužmigčiau visą naktį”, – kalbėjo žurnalistė.

D.Grikšaitė-Liatukienė sakė, kad kava nuo apsnūdimo ginasi ir kiti jos kolegos. Todėl rytais „Balticum TV” televizijos kontoroje esantis kavos aparatas nuolat būna apsuptas žurnalistų.

Ypatingu atveju, kad neužsnūstų, žurnalistė žnaibo savo šlaunį. Pašnekovė juokėsi prisiminusi, kaip prieš keletą metų vos neužmigo klausydamasi savo laidos pašnekovės. Tada buvo pats rinkimų į Seimą įkarštis. D.Grikšaitė-Liatukienė buvo gerokai pervargusi, o laidoje kaip tyčia teko kalbinti vieną kandidatę, kurios balsas buvo itin raminantis ir todėl gerokai migdė. Kad susikoncentruotų ir neužsnūstų, žurnalistė nuolat žnaibė savo šlaunį. Ji prisiminė, kad tada prisižnaibė iki mėlynių, bet toks drastiškas metodas padėjo išlikti žvaliai.

Vaikšto pajūriu

Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Alfonsas Šimkus kas rytą miegus išsklaido vaikščiodamas apie 5 kilometrus pajūriu. Vėliau direktorius prausiasi po šaltu dušu ir geria kavą. Atėjęs į darbą, A.Šimkus užsipliko antrą puodelį kavos ir sėdasi dirbti. „Kavą geriu ne todėl, kad norėčiau išsklaidyti miegus, bet norėdamas palaikyti kitiems kolegoms kompaniją”, – teigė A.Šimkus.

A.Šimkus sakė, kad pats visada būna žvalus, nes vakarais eina anksti miegoti. Tačiau kartais jam tenka stebėti, kaip per savivaldybės posėdžius kai kurie kolegos sunkiai kovoja su snauduliu.

Giedrė Balčiūtė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Apsnūdimą vaiko darbas, gnaibymas į šlaunį ir mankšta"

  1. Aleksandras Vaisgulis

    Taip dauguma zmoniu patiria dienini snauduli,jo nebutina vengti.Uzsnusti reiketu pusvalandziui,o tolesniam darbui neskirti daug demesio ir laiko,anksti eiti miegoti.Ryte jausites gerai ir laisvai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.