Norėdami pakeisti virtuvės ar valgomojo kėdes, tvirtai apsispręskite kokio dizaino, stiliaus ir iš kokių medžiagų jos turėtų būti. Kitaip jūsų paieškos truks ne ką trumpiau, nei Ostapo Benderio dvylikos kėdžių medžioklė. Aną dieną kaimynė skundėsi visai nusivariusi nuo kojų ieškodama kėdžių prie naujo virtuvinio stalo. Suprantama, uždavinys ne toks jau paprastas.
Standartinėje daugiabučio virtuvėje, prie valgomojo stalo turi išsitekti šešių žmonių šeima. Gremėzdiškų kėdžių nepastatysi, o prieš taburetes sutartinai nubalsavo visa šeimyna. Pasak jų, nuo nepatogių medinių sėdynių paskaudo užpakaliai, norisi sėdimąją minkščiau ir patogiau padėti. Dėl to kaimynė ir blaškosi po visas baldų parduotuves ieškodama dažnai reklamuojamo optimalaus „kokybės, dizaino ir kainos santykio”.
Justina Snarskytė, UAB „Vildika” Kėdžių centro pardavimų vadybininkė sako, kad mažose virtuvėse, kur prie nedidelio stalo turi tilpti daug žmonių, geriausiai tinka „smulkios” kėdės.
„Šių kėdžių konstrukcija daroma kuo siauresnė ir lengvesnė, kad baldas užimtų kuo mažiau vietos. Kėdės kojos paprastai gaminamos iš chromuoto aliuminio arba medienos. Sėdynė ir atlošas apvelkami natūralia arba dirbtine oda, šios dalys taip pat gali būti pagamintos iš plastiko. Labai retai pirkėjas virtuvinėms kėdėms vietoj odos renkasi gobeleną, nes jį gerokai sunkiau išvalyti nei odą”, – pasakoja Snarskytė.