Balsavimo dieną – šventė sustiprinto režimo sąlygomis

Linksmintis trukdė tik nerimas

Vakar Minske galėjai pamanyti, kad Baltarusijoje vyksta didelė šventė. Nerimauta tik dėl vakaro. Opozicija sukvietė piliečius į gatves, čia juos pasitiko į Minską sutrauktos papildomos vidaus kariuomenės ir milicijos pajėgos.

Valdantysis režimas įspėjo – atsakas į protestus bus griežtas.

„Bijau, kad kuriai nors pusei neišlaikys nervai. Koks nors protestuotojas mes plytą į milicininkus arba koks jaunas milicininkas neišlaikys įtampos ir prasidės…“ – dar šeštadienį prognozavo vienas minskietis.

Tačiau nuo pat vakar ryto stengtasi, kad tokios mintys netemdytų baltarusių protų. Prie rinkimų apylinkių skambanti muzika kvietė minskiečius išreikšti savo pilietinę valią. Ir dauguma baltarusių neatsilaikė šiai traukai.

Per pietus pranešta, kad rinkimai jau laikomi įvykusiais – dalyvavo reikiamas skaičius žmonių.

Baltarusiai į rinkimus ėjo pasipuošę, traukė šeimomis kartu su mažais vaikais.

Aktyvumui netrukdė net blogi orai – po pietų pradėjo pustyti.

Kaip pajuokavo vienas baltarusis: „Žiema, kaip ir A.Lukašenka, nenori trauktis“.

Rinkimų apylinkėse ne tik buvo galima atlikti savo pilietinę valią, bet ir daug pigiau apsipirkti.

Lingvistikos universitete veikusi apylinkė ypač pasistengė. Joje ne tik už minimalią kainą buvo galima įsigyti vaisių, saldumynų ir kitų prekių, čia buvo surengtas jaunųjų atlikėjų koncertas. Jaunuolis dainavo apie meilę ir pavasarį.

Kitose apylinkėse koncertavo šokių kolektyvai, vaikai arba dar kas nors.

„Paprastumas bendraujant – štai, kuo man patinka mūsų prezidentas. Tai simbolizuoja artumą žmonėms“, – lyg dėkodama už taip suorganizuotus rinkimus valstybinės televizijos eteryje kalbėjo pagyvenusi Gomelio srities gyventoja.

Bufetai tapo restoranais

Daugumoje apylinkių bufetuose buvo siūloma ne tik arbatos. Čia pat susitikęs draugą galėjai išgerti ko nors stipresnio už seną pažintį arba už „naująjį senąjį prezidentą“. Juk Minske kainos kavinėse didelės, o bufetuose – šilta ir pigiau nei parduotuvėse.

Galbūt todėl įėjus į dalį apylinkių smogdavo alkoholio tvaikas, o prie durų glaustėsi gerai įšilę piliečiai.

Prekių pasiūla išsiskyrė apylinkė, kur balsavo prezidentas Aleksandras Lukašenka, – nuo tortų ir mėsos įvairovės raibo akys ne tik rinkimų stebėtojams.

Bet A.Lukašenka, balsuoti atvykęs vidurdienį, nesusigundė šiais skanėstais. Bet jis nepagailėjo kelių griežtų žodžių apie rinkimus ir galimus protestus.

„Valdžios atsakas bus adekvatus ir priklausys nuo aplinkybių“, – į klausimą dėl galimų taikių opozicijos protestų atsakė A.Lukašenka ir išvyko.

Jį nulydėjo dešimtys snaiperių, išminuotojų, KGB pareigūnų ir milicininkų. Apsaugos – tarsi vyktų karas.

Opozicionieriai meta kaltinimus

Tuo pat metu kitoje Minsko vietoje balsavo kitas kandidatas į prezidentus – buvęs Baltarusijos valstybinio universiteto rektorius Aleksandras Kozulinas. Jis į rinkimų apylinkę atėjo su žmona, dukra ir anūku.

A.Kozulino moterys atrodė pavargusios ir net išsigandusios. Gal ir ne veltui – pasak paties politiko, mažiausiai dvidešimt jo šalininkų yra suimta.

„Jei taikos metu draudžiama išeiti į gatvę ir grasinama šaudyti, tai reiškia, kad valstybė skelbia karą savo tautai“, – komentavo draudimą protestuoti vakare A.Kozulinas, kuris prie apylinkės surengė mažą spaudos konferenciją.

„Duokit man žvilgtelėti į tą žąsiną“, – čia pat iš apylinkės išėjęs mestelėjo vienas minskietis ir tik žmonos buvo nuvarytas namo.

Kvietimo išeiti į gatves neatsisakė ir bendras opozicijos kandidatas Aleksandras Milinkevičius.

Šis politikas pirmas iš visų kandidatų pasirodė balsavimo apylinkėje.

Balsuoti jis atėjo su žmona, kuri rankoje laikė gvazdikų puokštę.

Net neabejoja dėl klastojimo

Apie pirmuosius rinkimų tvarkos pažeidimus pranešta jau pirmoje dienos pusėje. Pasak A.Kozulino, vienoje apylinkėje buvo aptikta tuščių rinkimų rezultatų protokolų su rinkimų komisijos parašais.

Kitose apylinkėse balsavimo pavyzdyje buvo nurodyta balsuoti už trečią pagal eilę kandidatą.

Sutapimas – A.Lukašenkos pavardė kaip tik įrašyta balsalapiuose trečioji.

Tiesa, stebėtojai rinkimų dieną neaptiko didelių balsavimo tvarkos pažeidimų, viskas vyko pagal Baltarusijos įstatymus.

„Rinkimai vyksta pagal įstatymus, bet tai nereiškia, kad jie demokratiniai“, – sakė rinkimus Baltarusijos provincijoje stebėjęs Seimo narys Algirdas Paleckis.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojas atkreipė dėmesį ir į rinkimų kampaniją. Televizijos eteryje buvo rodomas tik geras prezidentas ir bloga opozicija, kuriai padeda „baltarusių kraujo ištroškę“ vakariečiai, tarp jų – ir lietuviai.

Dalyje apylinkių buvo atsisakoma pateikti informaciją stebėtojams. Bendra tendencija: daugelis išsigąsdavo pamatę žurnalisto arba stebėtojo akreditaciją.

„Mes per daug net nesistengiame fiksuoti pažeidimų, nes tai beprasmiška. Vien jau išankstinis balsavimas tapo klastojimo kulminacija“, – neslėpė nusivylimo A.Milinkevičiaus rinkimų štabo atstovas spaudai Sergejus Vozniakas.

Įtartinas išankstinis balsavimas

Aktyvus – apie 30 proc. išankstinis balsavimas sukėlė įtarimų ne tik opozicijai, bet ir stebėtojams.

Lingvistikos universitete įsikūrusios apylinkės vadovas Viktoras Kostomaras pasakojo, kad čia tokia teise pasinaudojo daugiau kaip 50 proc. rinkėjų. Jo teigimu, taip įvyko todėl, kad daugelis rinkėjų yra studentai, kurie savaitgalį norėjo išvykti namo.

Tiesa, Minske sklando visai kitokie gandai. Kaip pasakojo vienas to paties universiteto darbuotojas, studentams buvo liepta balsuoti, antraip atimsią bendrabučio kambarį.

Išankstinio balsavimo teise versti pasinaudoti ir valstybinių gamyklų darbuotojai, kariai bei kiti pareigūnai.

Prognozės labai skirtingos

Opozicija įsitikinusi, kad realiai A.Kozulinas ir A.Milinkevičius turėtų surinkti apie 60 proc. balsų, o A.Lukašenkai atitektų maždaug 40 proc. Trečiasis kandidatas režimui lojalus Sergejus Gaidukevičius – galėtų surinkti vos kelis procentus.

Oficiali prognozė skiriasi radikaliai.

Opozicijos kandidatams skiriama po kelis procentus, A.Lukašenkai – gerokai per 70 proc.

Apklausas prie balsadėžių leista daryti tik valdžiai ištikimoms organizacijoms. Tačiau dar įdomesni buvo jų darbo metodai – esą rinkėjas apklausiamas anonimiškai, bet tuo pat metu filmuojamas, užrašomi jo duomenys.

Todėl jau rytą paskelbtų apklausų rezultatų, kad už A.Lukašenką balsavo per 80 proc. rinkėjų, rimtai nevertino ne tiktai opozicija.

Pačių baltarusių simpatijos skyrėsi. Dalis iš karto net nesvarstydami balsalapyje žymėjo A.Lukašenkos pavardę. Kiti sakė, kad norėtų permainų, ir rinkosi opozicijos kandidatus.

Bet abi pusės sutarė dėl vieno: nepaisant visko, mažiausiai dar penkerius metus jiems vadovaus A.Lukašenka.

Sutrauktos saugumo pajėgos

Baltarusiai taip pat yra įsitikinę, kad jų šalyje nebus jokios revoliucijos.

„Tai – ne baltarusių charakteriui. Paprastas baltarusis dirbs ir džiaugsis gaunamu bent trupinėliu, bet neis į jokias gatves. Visos tos šnekos apie perversmus ir revoliucijas – tai bjaurūs valdžios bandymai įbauginti tautą“, – kalbėjo viena Minsko gyventoja.

Tačiau A.Lukašenka nelinkęs pasitikėti baltarusių charakteriu.

Nuo pat ryto Minske buvo matyti ypač daug milicijos ir vidaus kariuomenės karių. Buvo uždarytos kai kurios gatvės.

Kitur stovėjo autobusai tamsintais langais – juose šildėsi specialiųjų pajėgų kariai.

A.Kozulinas pranešė, kad į Minską sutraukta ne tik vidaus kariuomenės dalinių, specialiųjų pajėgų, bet ir desantininkų.

Daugelis Minsko gyventojų į savo mobiliuosius telefonus gavo tokius pranešimus: „2006 03 19 vakare provokatoriai ruošia kraujo praliejimą – saugokite save ir savo sveikatą“.

Studentams, pagrindinei protestų jėgai, buvo įsakyta išvykti iš miesto. Ta proga pailgintos poilsio dienos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.