Paskutiniais žiemos malonumais pasinaudoti skubantys slidžių sporto mėgėjai būriais tebetraukia į Latviją, viliojančią ne tik puikiomis trasomis, bet ir žemomis kainomis.
Tačiau ne visi iš ten grįžta švytinčiais veidais.
Vieną operavo, kitą dar operuos
Praėjusį savaitgalį net penki pasvaliečiai į namus parvažiavo traumuoti.
Dviejų iš jų – koją susilaužiusio Audriaus Gesevičiaus ir stuburo traumą patyrusio Donaldo Jurėno – laukia ilgas gydymas.
Dar keli Pasvalio gyventojai susilaužė rankų ir pirštų kaulus, išsinarino sąnarius.
Abiejų kojos blauzdikaulių lūžį patyręs bendrovės „Pasvalio gėrimai” direktorius 41 metų A.Gesevičius gydomas Pasvalio ligoninėje.
Šiuo metu jo traumuota galūnė tempiama. Kitą savaitę koją planuojama operuoti.
Savarankiškai, be ramentų, atsistoti ant kojų vyras turėtų maždaug po trijų mėnesių.
Tuo tarpu D.Jurėnas dėl stuburo traumos paguldytas į Panevėžio ligoninės neurochirurgijos skyrių.
Pasvalio rajono savivaldybės Teritorijų planavimo ir ūkio plėtros skyriaus pastatų ir statinių priežiūros inžinieriumi dirbantį 42 metų vyrą trečiadienį neurochirurgai operavo. Operacija truko apie tris valandas.
Krito ant nugaros
D.Jurėnas su šeima ir draugais slidinėti į Latviją ant netoli Tukumo miesto esančio Milžino kalno išsiruošė kovo 12 dieną, sekmadienį.
Pavažiavus kelis kilometrus, vienas vyras apsižiūrėjo pamiršęs pasą. Kompanija dar pajuokavo, kad tai blogas ženklas, tačiau grįžo į namus pasiimti dokumento.
„Šiemet Latvijoje ne kartą laimingai slidinėjau. Ir praėjusį sekmadienį šeimai ir draugams pasiūliau kartu važiuoti ir savaite anksčiau sportiškai atšvęsti mano būsimą 43-iąjį gimtadienį”, – korespondentui pasakojo Panevėžio ligoninės neurochirurgijos skyriuje gydomas D.Jurėnas.
Tačiau pasvaliečių planams nebuvo lemta išsipildyti. D.Jurėnas, leisdamasis nuo kalno, pašoko nuo tramplyno aukštyn, tačiau neišlaikė pusiausvyros ir krito ant nugaros.
Traumą patyręs vyras nebeįstengė pasikelti dėl didelio skausmo: iš vietos jam pajudėjo stuburo slankstelis. Be to, nuo smūgio į apledėjusią trasą atitrūko jo dalis.
Trasas vadina traumų fabriku
D.Jurėnas greitosios pagalbos automobiliu buvo skubiai nuvežtas į Tukumo ligoninę. Ten jam stuburą peršvietė rentgeno aparatu.
Iš Rygos iškviestas medikas konsultantas, nuotraukoje nepastebėjęs stuburo nervų pažeidimų, kitą dieną leido pasvalietį transportuoti į Lietuvą.
Atvykę draugai nelaimėlį paguldė mašinoje ir parvežė į Pasvalio ligoninę. Susižalojusį vyrą apžiūrėjęs chirurgas Rimantas Petrulis išsiuntė į Panevėžį.
Pasvalietis teigė, jog po jam atliktos operacijos nežmonišką skausmą medikai malšina leisdami vaistus.
„Gydytojai sakė, kad operacija pavyko. Tikiuosi po savaitės atsikelti iš lovos”, – viliasi šiandien 43-iąjį gimtadienį ligoninės lovoje pasitinkantis pasvalietis.
Tukumo greitosios pagalbos felčeriai į gydymo įstaigą vežamam lietuviui sakė kiekvieną dieną po kelis kartus suteikiantys pirmąją pagalbą nukentėjusiems slidininkams.
„Tos slidinėjimo trasos – traumų fabrikas. Savaitgaliais jose susižaloja iki 8 žmonių”, – Latvijos medikų pasakytus žodžius prisiminė D.Jurėnas.
Medikai patuštino kišenę
Vyras neslėpė, jog važiuodamas slidinėti į Latviją neapsidraudė nuo nelaimingų atsitikimų.
Todėl lietuviui teko mokėti 45 latus (apie 223 litus) už greitosios pagalbos medikų jam suteiktas paslaugas.
Dar 18 latų (apie 90 litų) jam kainavo Tukumo ligoninėje praleista para.
Pasvalietis sakė ir pats tą dieną matęs porą susižalojusių slidininkų: vienam išniro petys, kitam lūžo ranka.
„Milžino kalno slidinėjimo trasos labai pavojingos, vietomis padengtos ne sniegu, bet ledu. Čiuožti reikia pro medžius, o prie jų nėra įrengtų jokių apsaugos priemonių. Jei dideliu greičiu čiuoždamas slidėmis trenktumeisi į medį – ištikštum”, – tvirtino D.Jurėnas.
Jis sakė, kad gerai nemokantiems čiuožti verčiau likti namuose žaisti šaškėmis, o ne važiuoti į Latviją slidinėti.
Kaltina inventorių
Tuo tarpu Papyvesių kaimo gyventojas A.Gesevičius su 16 metų dukra troško ekstremalesnių pojūčių nei tie, kuriuos galima patirti sėdint prie šaškių lentos.
Slidinėti jie išvyko kovo 13 dieną. Pasirinko trasą, esančią netoli Baldonės miestelio.
Maždaug porą valandų paslidinėjęs verslininkas, leisdamasis žemyn nuo kalno, paslydęs krito.
Nelaimės metu vyrui nuo batų neatsikabino slidės, todėl lūžo kairės kojos blauzdikauliai.
A.Gesevičius įsitikinęs, jog dėl jo patirtų sužalojimų kalčiausias bazėje išsinuomotas nekokybiškas slidinėjimo inventorius.
„Sportuodamas buvau gerai apšilęs, planavome greitai grįžti namo. Kritimas kelionę tik pagreitino”, – pasakojo A.Gesevičius.
Baldonės trasoje slidinėjo ir daugiau pasvaliečių. Verslininkas Giedrius Uždavinys, pamatęs nelaimės ištiktą kolegą, atvarė Papyvesių kaimo gyventojo automobilį, siūlėsi jį parvairuoti į Lietuvą.
Gelbėjo automatinė pavarų dėžė
Iškviesti medikai lietuvio koją įdėjo į įtvarą, subintavo. Vyras atsisakė siūlymo vykti į Rygos ligoninę.
A.Gesevičius pats sulūžusia koja sėdo į automobilį ir parvažiavo 100 kilometrų nuo Baldonės iki Pasvalio.
Laimei, vyras į Latviją buvo atvažiavęs žmonos mašina „Mitsubishi Galant”, kurioje įrengta automatinė pavarų dėžė. Tad jam net ir viena lūžusia koja pavyko pačiam parvairuoti iki Pasvalio ligoninės.
„Žinotum vietą, kurioje krisi, pasidėtum pagalvę”, – patirtos nelaimės nedramatizavo vyras.
Jis tikino, kad kojos kaulų lūžiai neatgrasė nuo pomėgio slidinėti.
Vilioja žemos kainos
Panevėžio krašto gyventojai – savaitgaliais dažni svečiai Latvijos slidžių trasose.
Jiems iki kaimyninėje valstybėje įrengtų kalnų daug arčiau negu iki Ignalinos.
Be to, latvių siūlomos paslaugos – kelis kartus pigesnės nei Lietuvoje.
Už slidinėjimo inventoriaus – slidžių ir batų – nuomą 3 valandoms bei pakėlimą į kalno viršūnę A.Gesevičius sakė sumokėjęs tik 5 latus (25 litus).
Kitose vietovėse kainos panašios.
Paprastomis dienomis keltuvas visai dienai kainuoja 15 litų, maždaug tiek pat – slidžių ir batų nuoma. Savaitgaliais bei švenčių dienomis kainos padidėja maždaug dvigubai.