Rinkimai Baltarusijoje baigėsi

Rinkimai į Baltarusijos prezidentus įvyko. Centrinės rinkimų komisijos 14 valandos duomenimis, šalies prezidento rinkimuose balsavo 71,1 proc. rinkėjų. Pagal Baltarusijoje galiojančius įstatymus, rinkimai įvyksta jei balsuoja daugiau nei 50 % rinkėjų.

Daugiausiai balsavusiųjų buvo Mogiliovo srityje – daugiau nei 77 proc.

Taip pat iki 14 val. balsavo 62 proc. Baltarusijos piliečių, gyvenančių užsienyje, pranešė CRK pirmininkė Lidija Jermošina.

Dabartinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, po balsavimo apklaustų rinkėjų teigimu, turėtų surinkti 83,5 proc. balsų.

Apklausą atlieka Tarptautinių organizacijų sociologijos tarnyba.

Šio komiteto atstovo Aleksandro Juškevičiaus duomenimis, Aleksandras Kozulinas surinko 2,1 proc. balsų, Aleksandras Milinkevičius – 2,5 proc., Sergejus Gaidukevičius – 2,6 proc. Prieš visus balsavo 9,3 proc. rinkėjų.

Apklausa vyksta 2,8 tūkst. rinkimų apylinkių. Apklausti 6638 rinkėjai.

Kai kurie nepriklausomi stebėtojai abejoja tokių apklausų rezultatais, nes saugumo pareigūnai stebi ar net filmuoja į sociologų klausimus atsakinėjančius žmones.

Nepriklausomo analitinio centro EKOOM atliktos apklausos rezultatai pateikia panašius skaičius. Šios apklausos duomenimis A.Lukašenka surinko 82,9 proc. rinkėjų balsų, A.Kozulinas 1,8 proc., A.Milinkevičius 2,2 proc., S.Gaidukevičius – 2,9 proc., prieš visus balsavo 10,2 proc. rinkėjų.

Nepriklausomas analitinis centras apklausia piliečius, išeinančius iš rinkimų apylinkių visuose Baltarusijos regionuose.

A.Lukašenka pavadino JAV prezidentą teroristu

Reaguodamas į Vakarų spaudimą dėl rinkimų rezultatų skaidrumo, A. Lukašenka pateikė akibrokštą JAV prezidentui Georgui W.Bushui, pavadindamas jį teroristu.

„Jis – pirmasis teroristas mūsų planetoje“, – pareiškė A.Lukašenka sekmadienį rinkimų apylinkėje, komentuodamas tai, kad JAV prezidentas perdavė į Kongresą duomenis apie asmeninį Baltarusijos prezidento turtą, susikrautą neva iš ginklų pardavimo teroristams.

Pasak valstybės vadovo, „žodžiu man pranešė apie tai (duomenų perdavimą į JAV Kongresą), bet oficialios informacijos iki šiol nebuvo pateikta“.

A.Lukašenka pavadino tokius veiksmus „smulkiu šantažu“.

„Jis net nebegali suskaičiuoti savo pajamų, gautų iš naftos ir karo“,- sakė Baltarusijos prezidentas.

A.Kozulinas smerkia valdžios veiksmus

Jau balsavo visi pagrindiniai pretendentai į prezidento postą. Į savo rinkiminę apylinkę atėjusį A.Milinkevičių pasitiko šimtai žurnalistų.

„Mes galime nugalėti, jeigu valdžia bus teisinga“. – žurnalistams pareiškė A.Milinkevičius.

Kandidatas į prezidentus išreiškė viltį, kad rinkimų dieną žmonės provokacijoms nepasiduos.

Kitas kandidatas į prezidentus A.Kozulinas prie balsavimo urnos teigė turįs informacijos, kad rinkimų rezultatai klastojami. Anot jo, vienoje rinkiminėje apylinkėje rasti tušti, bet pasirašyti balsavimo protokolai.

„Akivaizdu, kad A.Lukašenkai šis scenarijus nepavyks. Jeigu jis klastos rinkimus, tai sės į Hagos tribunolo teisiamųjų suolą“. – sakė A.Kozulinas.

Jis teigė gavęs informacijos, kad Minske telkiamos specialiosios pajėgos.

Pasak vietinių gyventojų, rinkimų sekmadienį gatvėse sumažėjo žmonių. Minsko centre daug milicininkų. Važinėja ne tik milicijos automobiliai, bet ir traktoriai, kurie turi nutempti „ne vietoje“ pastatytus automobilius. Gatvės prie pagrindinių aikščių yra blokuojamos.

A.Kozulinas piktinosi valdžios nutarimu, kad visi, kurie šį sekmadienį dalyvaus taikiuose mitinguose, bus laikomi teroristais.

„Jei taikiu metu išeini į gatvę, tai jau terorizmas? Aišku, kad valdžia paskelbė karą savo tautai. Kai S.Sucharenka kalba, kad išėję į gatves žmonės bus laikomi teroristais, apie kokį stabilumą šalyje galima kalbėti“. – piktinosi A.Kozulinas.

Pasak kandidato į prezidentus, jei rinkimai vyktų be pažeidimų, jis surinktų apie 30 proc. rinkėjų balsų. Panašų procentą turėtų gauti ir A.Milinkevičius. O A.Lukašenka surinktų iki 40 proc. balsų.

Europos Sąjunga įspėjo Baltarusiją dėl sankcijų, jeigu rinkimų rezultatai bus klastojami.

Minsko režimo nepageidaujami stebėtojai šiandien renkasi prie Medininkų pasienio punkto, taip išreikšdami protestą prieš demokratijos Baltarusijoje suvaržymą. Viešąją tvarką užtikrins Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai. Akcija vyks ir Ukrainoje bei Lenkijoje.

A.Lukašenkos iniciatyvinės grupės atstovas perdavė Nepriklausomų Valstybių Sandraugai atstovaujančių tarptautinių stebėtojų misijos vadovui Vladimirui Rušailai ir Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos Demokratijos institutų ir žmogaus teisių biuro stebėtojų misijos vadovui Gertui Arensui paliudijimus, jog kai kurie kandidatai į prezidentus pažeidė įstatymus.

„Mes perdavėme pirmąją dalį dokumentų, liudijančių, kad kai kurie kandidatai padarė daugybę pažeidimų“, – pranešė iniciatyvinės grupės atstovas spaudai Dmitrijus Kostinas.

Vakar vyko opozicijos organizuotas koncertas

Vakar 17 val. Minske įvyko sankcionuotas koncertas, kurį organizavo opozicionieriai A. Milinkevičius ir A.Kozulinas. Koncerte matėsi 5 senos Baltarusijos vėliavos ir keletas mėlynų su opozicijos simbolika.

Į koncertą susirinko pora tūkstančių žmonių, daugiausia jaunimas. A.Milinkevičiaus šalininkai dalino plakatus, tačiau žmonės juos ėmė atsargiai.

Atvykusį opozicijos lyderį susirinkę žmonės pasitiko audringais plojimais. Užlipęs ant scenos A.Milinkevičius pareiškė, kad „Baltarusija renkasi laisvės muziką“.

Tuo pačiu metu kitose Minsko vietose buvo organizuojami koncertai „Už Baltarusiją!“, kuriuos organizavo A. Lukašenkos valdžia.

Ryte vykusiame susrinkime su rinkėjais prie „Kijevo“ kino teatro A. Milinkevičius sakė, kad iš anksto aišku, jog rinkimų rezultatai bus klastojami.

Opozicijos lyderis dar kartą paragino savo šalininkus sekmadienį susirinkti ir taikiai pareikšti protestą. Tiesa, opozicija ketinusi susirinkti „Oktiabarskaje“ aikštėje, susirinkimo vietą pakeitė, tačiau kur bus renkamasi, A.Milinkevičius nepranešė.

Dar kartą jis kategoriškai paneigė, kad valdžią bus ketinama paimti jėga. „Prezidentai nėra renkami aikštėje“. – sakė jis.

A.Milinkevičius šaiposi iš A.Lukašenkos

A.Milinkevičius šaipėsi, kad A.Lukašenkai sapnuojasi įvairiausi diversantai ir provokatoriai.

„Aš nesu teroristas, nors ir turiu barzdą. A.Lukašenkai negerai su sveikata, jei jis taip kalba“. – žurnalistų apsupty kalbėjo kandidatas į prezidentus.

Dabartinis prezidentas A.Lukašenka, kalbėdamas apie opoziciją, žodžių nesirinko. Jis penktadienį tiesiai šviesiai pareiškė, jog visiems, kurie bandys daryti perversmą, „nusuks galvas kaip ančiukams“.

„Aš garantuoju, kad mūsų šalyje nebus jokio perversmo. Nebus smurtinio įstaigų užgrobimo, nebus gatvių ir aikščių blokadų“, – kalbėjo A.Lukašenka.

A.Lukašenka, kuris valdo nuo 1994-ųjų, ignoruoja Vakarų spaudimą ir raginimus reformuoti jo sovietinio stiliaus valdymo sistemą. Šis spaudimas padidėjo iki pat Baltarusijos sienų išsiplėtus Europos Sąjungai ir NATO.

„Jei be kovos atiduosime savo šalį, mūsų palikuonys to mums niekada neatleis“, – šį mėnesį sakė A.Lukašenka, kuris pridūrė, kad Jungtinės Valstijos ir ES „Artimuosius Rytus, Afganistaną, Iraką, Jugoslaviją užliejo krauju“.

Vakarų spaudimas didėjo nuo praėjusių metų gegužės, kai JAV prezidentas George’as W.Bushas pavadino Baltarusiją „paskutine Europos diktatūra“.

A.Lukašenką vis dar remia Rusija, be to, jis stengėsi plėtoti santykius su Kinija. Gruodžio mėnesį lankydamasis Pekine ir Maskvoje A.Lukašenka susitiko su abiejų valstybių lyderiais.

Baltarusijoje sulaikyti du Rusijos piliečiai

Šaltinis Baltarusijos teisėtvarkos sistemoje patvirtino pranešimus apie tai, kad Gomelyje buvo sulaikyta grupė Rusijos piliečių, ir pridūrė, kad du iš jų priklauso Jekaterinburge veikiančio judėjimo „Oborona“ koviniam sparnui.

„Aleksandras Golmakovas ir Aleksejus Novosiolovas, priklausantys Jekaterinburgo organizacijos „Oborona“ koviniam sparnui, taip pat Andrejus Chačaturovas iš Sverdlovsko regiono buvo išlaipinti iš traukinio, kuriuo jie iš Rusijos vyko į Gomelį“, – sakė šaltinis.

Partijos „Jabloko“ lyderio pavaduotojas ir Maskvos miesto Dūmos narys Sergejus Mitrochinas sakė, kad Baltarusijos teisėsaugininkai sulaikė du „Jabloko“ partijos aktyvistus ir vieną judėjimo „Mūsų pasirinkimas“ narį.

„Jie buvo sulaikyti Gomelyje. Šie asmenys buvo Baltarusijos rinkimų stebėtojų sąraše, kurį atsiuntė Rusijos Dešiniųjų jėgų sąjunga (DJS)“, – sakė jis.

Valdžios perspėjimai nedalyvauti demonstracijose

Šeštadienį mobiliojo ryšio abonentai Baltarusijoje gauna anoniminių tekstinių žinučių, kurios perspėja, jog sąmokslininkai po sekmadienio rinkimų rengia kraujo praliejimą ir ragina laikytis nuošaly.

„19 dienos vakarą Spalio aikštėje provokatoriai rengia kraujo praliejimą. Saugokite savo gyvybę ir sveikatą“, – rašoma žinutėje.

Žinutė skamba taip pat grėsmingai kaip ir prezidento A.Lukašenkos perspėjimas, esą jis netoleruos neramumų po rinkimų.

Saugumo pajėgos perspėjo, kad opozicija planuoja užgrobti valdžią jėga, todėl demonstracijos gali būti traktuojamos kaip terorizmas.

A.Milinkevičius tvirtino, kad opozicijos ketinimai yra taikūs.

„Aš garantuoju, kad niekas neplanuoja jokio smurto… Mes eisime su gėlėmis. Me eisime taikiai ir be smurto. Eisime į aikštę ir sakysime „Ne“ klastotėms, „Ne“ melui“, – kalbėjo A.Milinkevičius.

„Mes laimime, ir šio proceso nesustabdysi. Visuomenės nuotaikos smarkiai pasikeitė. Kovo 19 dieną mes pademonstruosime, jog esame taikūs žmonės ir savo veiklą grindžiame įstatymu“, – sakoma A.Milinkevičiaus pareiškime.

Opozicijos kandidatą į prezidentus A.Milinkevičių, kurs žada pritraukti Vakarų investicijų ir sudaryti sąlygas laisvai žiniasklaidai, jei bus išrinktas, parėmė kai kurios politinės, kultūrinės organizacijos ir profesinės sąjungos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.