Išmokite derėtis ir išgirsti vienas kitą
Iškeiskite kasdienius bereikšmius barnius į nuolatinius pasimatymus, kuriuose išsakysite tai, ką jaučiate, ko norite ir ko jums trūksta.
Šitaip pataria Barbra Kurman, kvalifikuota psichologė, jau dvidešimt metų padedanti poroms spręsti jų problemas.
Kasdieniai pykčio protrūkiai gali padėti sumažinti stresą. Tačiau vargu ar jie padeda išspręsti jūsų problemas. Reikia gerai viską apmąstyti, kai jus apima pyktis, sako B.Kurman.
– Kartais geriau nutraukti savo barnį ir pratęsti jį tada, kai abu nusiraminsite ir surikiuosite savo mintis. Kitaip išeis, kad vienas kito nė nesiklausysite ir neišgirsite, jūsų išrėkti žodžiai tiesiog nueis perniek. Jis ir ji tokiu atveju atrodo, lyg kovotų su vėjo malūnais, – jiedu mano, kad pasaulis sugrius, jeigu katras nors nusileis. O gal geriau visai niekada nesipykti?
– Ne, – nesutinka psichologė. – Tie, kurie vengia barimosi, savo pyktį išlieja kitokiais būdais. Tada partneriai dažniausiai visiškai susvetimėja, o tada skyrybos anksčiau ar vėliau tampa beveik neišvengiamos. Partneriui būtina išsipasakoti, jei jautiesi kuo nors nepatenkintas.
Pasak Barbros Kurman, pokalbio, aiškinimosi iniciatorės dažniausiai būna moterys, tai jos pirmosios pajunta poreikį išsakyti savo nepasitenkinimą ir rasti sprendimą. Vyrus tai automatiškai suerzina ir jie stoja į gynybos poziciją. Vyras mato partnerės nepasitenkinimą ir mano, kad ji užsipuldama tikisi iš jo gatavo problemos sprendimo. „O varge, kaip sunku!” – pagalvoja tada jis. Bet tegu vyras pagalvoja, kad galbūt moteris tenori, kad jis ją tik išklausytų.
Štai keletas patarimų, kaip baigti savo nuolatinius naudos neduodančius barnius:
1. Nusistatykite laiką, kada judu dviese galėtumėte iš širdies pakalbėti.
2. Kai kalbatės, jūsų veidai turi būti vienodame aukštyje, – kad nė vienas nepasijustų esantis žemesnis.
3. Nustatykite laiką (geriausia apie 15 minučių), per kurį vienas iš jūsų išsakys savo nepasitenkinimą ir jausmus. Kitas tuo metu klausysis be jokių pertraukinėjimų.
4. Tas, kuris klausėsi, atpasakos, kaip visa tai, ką išgirdo, suprato.
5. Pasikeiskite: dabar kitas kalba, o pirmasis atidžiai klausosi.
6. Pasmalsaukite, kaip jūsų partneris suvokia pasaulį, – partnerio suvokimas gali pasirodyti visai kitoks, nei jūs iki tol manėte.
7. Jeigu rasite sprendimą – puiku. Jeigu kol kas ne – nieko baisaus, svarbu, kad jūs pagaliau vienas kitą išgirdote.
8. Skirkite laiko, geriausia porą valandų, šiems „reikalams” kartą per savaitę arba ne mažiau kaip penkias minutes kiekvieną vakarą.