Emigrantai į Lietuvą siunčia milijonus

Užsienyje dirbantys lietuviai kasmet į tėvynę atsiunčia šimtus milijonų litų, skaičiuoja ekonomikos ekspertai.

Lietuvos 2005 metų mokėjimų balanse (ataskaitoje, kiek pinigų iš Lietuvos buvo išvežta ir kiek į ją parvežama) skaičiuojama, kad privačių asmenų perlaidos į Lietuvą pernai išaugo iki 600 milijonų litų – trečdaliu daugiau nei 2004-aisiais (448 milijonai litų) ir beveik šešis kartus daugiau nei 2006-aisiais (101 milijonas litų), rašoma dienraštyje L.T.

„Didžioji šių perlaidų dalis – tai emigrantų siunčiami pinigai, bet kokia tiksliai, nežinome. Likusi dalis yra labdaros pinigai, diplomatų lėšos ir pan.”, – sako Lietuvos banko Statistikos departamento Mokėjimo balanso skyriaus vadovas Raimundas Barzdžius.

Analitikas Vadimas Titarenka svarsto, kad jei emigrantai uždirba bent po 3 tūkstančių litų per mėnesį, o namo atsiunčia ar atsiveža bent šeštadalį pajamų – tai iš užsienio į Lietuvą kas mėnesį atkeliauja 150 milijonų litų. Jis remiasi prielaida, kad užsienyje yra 300 tūkstančių naujųjų emigrantų iš Lietuvos.

„Už tuos pinigus Lietuvoje perkama prekių, didėja paklausa nekilnojamajam turtui, todėl, žinoma, emigrantai skatina ir kainų augimą. Ekonomiką emigrantų atsiųsti pinigai veikia labai teigiamai”, – sako V.Titarenka.

Visiškai tikslios statistikos, kiek užsienyje dirbantys lietuviai Lietuvon atveža pinigų, nėra, pastebi Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjas Gitanas Nausėda. Pavyzdžiui, neįmanoma apskaityti, kiek pinigų atvežama grynaisiais.

„Labai sunku įvertinti, kiek oficiali statistika atspindi tikrąją padėtį. Dirbančiųjų užsienyje yra tikrai daug, jie uždirba nemažai. Įvertinus tai, 600 milijonų nebeatrodo didelis skaičius”, – kalba G.Nausėda.

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir atpigus pinigų įskaičiavimo paslaugoms, pigiausia pinigus siųsti į Lietuvą tapo naudojantis bankų paslaugomis. Siųsti perlaidas eurais iki 50 tūkstančių eurų (173 tūkstančių litų) iš Europos Sąjungos šalių į Lietuvą kainuoja tiek pat, kiek ir juos persiųsti tos šalies viduje, o Lietuvos bankai už gautų pinigų įskaitymą sąskaiton renka nedidelius mokesčius.

Nuo šių metų pradžios užsienyje dirbę lietuviai nebėra įpareigoti Valstybinei mokesčių inspekcijai primokėti gyventojų pajamų mokesčio skirtumą. Šis mokestis Lietuvoje yra gerokai didesnis nei užsienio valstybėse, todėl žmonėms, apie kurių pajamas užsienyje sužinodavo mokesčių inspekcija, būdavo pateikiama nemenka sąskaita, kartais didesnė nei emigracijoje sutaupyta suma.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.