Apdovanojo nuvarytus „oželius”

Liaudies šokio maratonas tęsėsi pusantros valandos

„Oželio” šokio matarone dalyvavo 18 porų. Šis renginys – tarptautinio folkloro festivalio „Atataria lamzdžiai” naujiena. Festivalis truko tris dienas.

Nugalėjo dvi poros

Energingo šokio čempionai buvo paskelbti po valandos ir aštuoniolikos minučių. Jais tapo dvi poros: Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto folkloro ansamblio „Uosinta” duetas Jūratė Sapiegaitė ir Vytautas Siaurusevičius ir „Ąžuolo” vidurinės mokyklos folkloro ir žygeivių klubo „Gilė” atstovai dešimtokas Povilas Žakauskas ir vienuoliktokė Kristina Cvirkaitė.

Jie buvo paskelbti šokių aikštelėje vis trypiant trims poroms ir nė vienai neketinant pasiduoti. Komisijos nariai turėjo teisę iš konkurso pašalinti netaisyklingai šokančius dalyvius. Diskvalifikavimą reikšdavo ant kaklo užkabintas riestainis. Vertinama buvo ištvermė, judesių koordinacija, gražumas, linksmumas, šypsenos, meilumas ir apsikabinimo tvirtumas.

Pastūmėjo azartas

S.Daukanto vidurinės mokyklos bibliotekos vedėja dirbanti J.Sapiegaitė ir jos partneris antrakursis vadybos studentas teigė, jog abu yra azartiški, tačiau laimėti nesitikėjo. „Dalyvavom, kaip visuomet, tam, kad dalyvautume. Visuose renginiuose stengiamės išbūti nuo pradžios iki galo”, – uždusę kalbėjo nugalėtojai.

„Gilės” atstovams „Oželio” maratonas – ne naujiena. Pernai jie tokį buvo surengę tarpusavyje ir šiais metais idėją tą padaryti pasiūlė festivalio organizatoriams. Vienas „Gilės” vadovų, fizikos mokytojas Dobilas Juška, paklaustas, kaip moksleivius rengė konkursui, juokaudamas teigė, jog tą darė daugiau nei dešimt metų. Tiek gyvuoja pats klubas.

Prizai meiliausiai porai

Antros vietos laimėtojais paskelbta latvių pora: Ieva Beržina ir Ansis Beržinis. Jie festivalyje dalyvavusios grupės „Maskačkas Spelmani” atstovai.

Latviai teigė, jog jų liaudies šokiai taip pat energingi, todėl šiek tiek patirties jau turėjo. „Tačiau dar neteko taip ilgai šokti jūsų „Oželio”, – kalbėjo I.Beržina. Nugalėtojams atiteko kelionė po Lietuvą, pietūs, o per plauką nuo pergalės likusiesiems – jojimo pamokos Pajiesio žirgyne ir pietūs. Organizatoriai apdovanojo ir linksmiausią, meiliausią bei per du plaukus nuo pergalės likusias poras. Meiliausiesiems, be kitų prizų, atiteko ir antklodė.

Liko jėgų, bet neturėjo galimybių

Maratonas, kaip ir dauguma „Atataria lamzdžiai” renginių, vyko Ryšių istorijos muziejaus kiemelyje. Kas pusvalandį buvo daromos trijų minučių pertraukos.

Energingas šokis abejingų nepaliko ne tik šokėjų, bet ir muzikantų. Jie tempą tai sulėtindavo, tai pagreitindavo, taip bandydami šokėjų ištvermę. „Įdomu, kas pirmi kris: šokėjai ar muzikantai?” – šmaikštavo žiūrovai. Tačiau nei vieni, nei kiti greitai pasiduoti neketino.

„Šitą pusvalandį dar tikrai būtume šokę”, – neslėpė apmaudo folkloro ansamblio „Sėlija” vadovė Laimutė Kymantaitė ir Kęstutis Stankevičius. „Gal mūsų pagailėjo? Jaunimas dar labiau įraudęs nė aš, bet jiems šokti leidžia”, – kalbėjo L.Kymantaitė, prisipažinusi, jog pavydu žiūrėti į toliau dalyvaujančiuosius konkurse. „Aišku, kad galvojom laimėti”, – šypsojosi šokėjai, daugiau kaip 20 metų atidavę folklorui. Festivalio rengėjai užtikrino, jog šie dalyviai buvo diskvalifikuoti, nes kažkuriuo momentu šokdami padarė klaidų.

Vilnius dovanojo arabus

Beje, Kauno ir Vilniaus dvimiesčio įtaka paveikė net ir šią sferą. Kauniečiai iš vilniečių tuo pat metu organizuoto tarptautinio folkloro festivalio „Skamba kankliai” rengėjų gavo neįprastų dovanų – ukrainiečių folkloro ansamblio „Hutopravci” ir Izraelio arabų-beduinų centro „Albadia” šokių grupės „Yerka” pasirodymus. Kauniečiai vilniečiams padovanojo latvių koncertą.

„Sėlijos” narė Birutė Kiauleikienė, taip pat dalyvavusi „Oželio” maratone, teigė, jog arabų pasirodymas jai įstrigo dėl uždegančių šokių. „Vyrų šokių ir apeiginių ukrainiečių dainų negalima lyginti, nes jie labai skirtingi”, – teigė moteris. „Yerka” vyrai šokti mokė ir renginio svečius. Iš pradžių iš salės pasikvietė arčiausiai buvusias ukrainietes, vėliau – ir lietuves.

„Lietuviai moka ne tik deramai liūdėti”, – sakė renginio organizatorė Inga Zinkevičiūtė, pristatydama vieną paskutinių festivalių renginių – „Vaišių dainas”. Sekmadienio pavakarei Kauno folkloro ansambliai buvo palikę užstalės dainas – apie alų, linksmybes.

Jurgita Murauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.